Perde Toplama Şekilleri

04.03.2022
2.120
Perde Toplama Şekilleri

Perde toplama şekilleri dekorasyona uygun perde toplayıcı ve perde toplama aksesuarları ile yapılmalıdır. Uzun tüller nasıl toplanır? Tül perde toplama modelleri nelerdir? Kalorifer üstü perde toplama nasıl yapılır? Perde aksesuarları nelerdir?  Gibi soruların cevaplarını vererek en güzel perde toplama modelleri paylaşacağız.

Perdeler, dekorasyonun güzel görünmesini sağlayan en önemli etkenler arasındadır. Tül perdeye şekil verme, fon perdeye şekil verme kısacası perdeye şekil verme, dekorasyonu bir üst düzeye taşırken, ev sahibinin zevkini de öne çıkarmaktadır.

Perde Toplama Şekilleri Nelerdir?

Dekorasyonlar, perde toplama modelleri ile görsel anlamda daha mükemmel sunuma kavuşabilir. Perdeye şekil verme konusunda en büyük yardımcılar perde aksesuarları olarak karşımıza çıkmaktadır.

perde toplama aksesuarları

perde toplama aksesuarları

Perde toplama halatı, perde bağları, perde topuz modelleri ve perde tokaları perde toplama aksesuarları arasında yer almaktadır.

Perde Aksesuarları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Perde toplama aksesuarları alınırken aksesuarın güzelliğinden önce alınan perde aksesuarının rengi, boyutu, nereye asılacağı ve nasıl asılacağı konusu ile perde modeli uyumuna dikkat edilmelidir.

Perde aksesuarları arasında zincirli, mıknatıslı, mandallı, ipli modelleri yer almaktadır. Kullanıcısına büyük kolaylık sağlayan perde toplama aksesuarları, tarz ve şık perde toplama çeşitlerini öne çıkarmaktadır.

Perde aksesuarları büyük boy ve küçük boy seçenekleri ile tül perdeye şekil vermek konusunda büyük katkılar sağlamaktadır.

Mıknatıslı Perde Topuz Modelleri

Perde aksesuarı denilince mıknatıslı perde tokaları veya topuzları akla gelmektedir. Mıknatıslı perde topuzu, toplanan perdenin dokusuna zarar vermeden uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayacaktır.

perde toplama modelleri

perde toplama modelleri

Özellikle uzun tül perde toplama konusunda en büyük dekoratif yardımcılar, mıknatıslı perde aksesuarlarıdır.

Mandallı Perde Aksesuarları-Perde Toplama Şekilleri

Perdelerde küçük kıvrımlar oluşturmak isteyenler mandallı perde aksesuarlarını kullanmaktadır. Mandallı perde aksesuarında kıvrımları büyük yapmak perdede iz bırakacağı için minik kıvrımlar yapılması önemli detaydır.

Kanat perde toplama modelleri yapılırken her iki kanat toplama işleminin aynı detaylara sahip olmasına dikkat edilmelidir.

İpli Perde Aksesuarları İle Yapılan Modeller

İp perde toplama aksesuarları, iplerin ucundaki çengeller yardımıyla perde toplama işlemi yapmanızı sağlamaktadır. Çengelli perde ipi yanında çengelsiz perde ipleri de bulunmaktadır.

en güzel perde toplama fikirleri

en güzel perde toplama fikirleri

Özellikle kanatlı perdelerde çengelsiz perde ipi kullanılmakta, bu da sizin istediğiniz şekilde perde toplamanızı sağlamaktadır.

Kanatlı perdeler de ipler perdenin orta kısmına eşit bollukta bağlanarak şekil verilmektedir. Zincir ipli perde toplama aksesuarları dikkat çekici perde toplama modelleri olarak öne çıkmaktadır. Zincir iplerde boncuk, püskül detayı daha şık perde toplama şekilleri sağlayacaktır.

Kumaşla Perde Toplama Bağları

Perdeye şekil verme konusunda perde kumaşından yapılan perde bağları, pratik ve şık perde toplama modelleri ile önemli yere sahiptir.

Fon perde toplama denilince kendi kumaşından perde bağları kullanımı ilk sıralarda yer almaktadır.

Perde bağları, perdenin ortasına gelecek şekilde duvara monte edilen çengel ile birlikte kullanılmaktadır. Özellikle kalın perde toplama aksesuarı olarak kumaş perde bağları tercih edilmektedir.

Dekoratif Perde  Aksesuarları

Dekorasyonla bütünleşen en güzel perde toplama modellerini öne çıkarmak için çok farklı modellerde dekoratif perde toplama tokaları bulunmaktadır.

Perde toplama şekilleri

Perde toplama şekilleri

Dekorasyon tarzı ve dekorasyon renkleri ile uyumlu perde aksesuarı kullanılması en önemli detaydır.

Örneğin bahçe evinde veya kır evinde ağaç dalı veya çiçekli perde tokaları kullanılırken, klasik dekorasyonlarda klasik perde aksesuarları, modern dekorasyonlarda ise modern perde aksesuarları kullanılmalıdır.

Uzun Tüller Nasıl Toplanır? Kalorifer Üstü Perde Toplama

Uzun tülleri toplamak için mıknatıslı perde aparatları kullanılmaktadır. Hazır mıknatıslı perde aparatı tedarik edebileceğiniz gibi evde kendiniz de keçelerden çiçek ve benzeri şekilleri ve bu şekilleri ip, halat veya tül ile birleştirerek mıknatıslı perde aksesuarı yapabilirsiniz.

tül perdeye şekil verme

tül perdeye şekil verme

Uzun türleri toplarken perdenin tam ortasından yukarıya doğru toplayarak mıknatıslı perde aparatının birini perdenin önüne diğerini perdenin arkasına gelecek şekilde takılır.

→ Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

20 santim sonra tekrar aşağıdan toplanarak  ortadaki perde tokasında  bir karış aşağıda kalacak şekilde mıknatıslı perde tokası takılır. Bu şekilde en ortadan uçlara doğru 1-2-veya 3 boğum daha yapılarak uzun tül toplama tamamlanır.

Aşağıdaki resim galerisinde perde toplama aksesuarları ile yapılan en güzel perde toplama fikirleri paylaşılmıştır. Resim galerisini inceleyerek dekorasyon tarzınızla uyumlu perde toplama yapabilirsiniz.

Resim Galerisi: Perde Toplama

 

Bir önceki makalemiz olan Ahşap Bebek Beşikleri 2024-2025 Model Ve Fiyatları başlıklı yazımızda Ahşap Bebek Beşikleri 2021-2022, ahşap beşikler ve sallanan ahşap beşik hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu