Mürekkep Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar? Gömlek Pantolon…

28.03.2024
83
Mürekkep Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar? Gömlek Pantolon…

Mürekkep lekesi kıyafetten nasıl çıkar başlıklı yazımıza özellikle gömlekten mürekkep lekesini nasıl çıkar konusuna değineceğiz. Ek olarak kıyafetten kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar ve eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar diyeceğiz.

Mürekkep Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi çıkarma yöntemleri çok farklı seçeneklere sahiptir. En kalıcı sonuçlar lekenin oluştuğu andan itibaren temizlik yapılmasıdır. Ancak vereceğimiz püf noktaları ile kıyafetten kurumuş mürekkep çıkarma işlemi de yapabilirsiniz.

mürekkep lekesi nasıl geçer

mürekkep lekesi nasıl geçer

Süt İle Mürekkep Lekesi Çıkarma

Kıyafetten mürekkep lekesi nasıl çıkar?  Öncelikle leke oluşur oluşmaz işlem yapmalısınız. Lekeyi kağıt havlu veya temiz bir bez ile silin. Ancak lekeyi sağa sola doğru ovalayarak silmemelisiniz. Bunun yerine lekenin üzerine bastırarak fazla mürekkebi kağıt havlu veya beze çekmelisiniz.

Ardından mürekkep lekesinin tam üzerine yağlı süt dökerek yarım saat 45 dakika bekletin. Böylece süt mürekkebi çözecek ve lekenin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Süre sonunda yine bez veya kağıt havlu ile döktüğünüz sütü çekin. Ardından sıcak su ile durulayın.

Sirke Mürekkep Lekesini Çıkarır Mı?

Beyaz sirke temizlikte en çok kullanılan ürünler arasındadır. Mürekkep lekesi nasıl geçer sorusunun cevapları arasında da sirke vardır.

Mürekkep lekesi kıyafetten nasıl çıkar

Mürekkep lekesi kıyafetten nasıl çıkar

Kıyafetteki mürekkebin fazlalığını kağıt havluya çektikten sonra mürekkep lekesinin üzerine sirke dökün. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sadece lekenin üstüne dökmenizdir.

Özellikle renkli kıyafetlerde sirkenin lekenin dışına çıkmamasını sağlayın. Böylece özellikle hassas kumaşlarda sirke ağartma yapmayacaktır. Lekeli kısmı sirke ile hafif ovaladıktan sonra normal yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Gömlekten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Burada özellikle beyaz gömlekten mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermek istiyorum. Çünkü ofis ortamlarında daha çok beyaz gömlek kullanılmakta destek sık tükenmez kalem ve veya kurumuş mürekkep lekesi ile karşılaşılmaktadır.

kıyafetten kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar

kıyafetten kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkartılır

İşte bunun için vereceğimiz mürekkep lekesi çıkarma yöntemini deneyerek tekeden kurtulabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Diş Macunu Ve Limon Suyu

Eşit miktarda diş macunu ve limon suyunu karıştırın. Ardından karışımı lekenin üzerine sürün ve 5-6 saat bekletin. Süre sonunda diş macunu lekeli kısımdan fırçalayarak atın ve gömleğim her zamanki gibi yıkayın.

Mürekkep Lekesini Çıkarma İşleminde Saç Spreyi

Leke oluşur oluşmaz üzerine saç spreyi püskürterek birkaç dakika beklemeniz yeterlidir. Bekleme süresi sonrasında temiz bez veya havlu ile dikenin üzerine hafifçe bastırın. Lekeyi tamamen çektikten sonra kıyafeti pamuk kılavuzuna göre yıkayın.

Beyaz gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkartılır

Beyaz gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkartılır

Kıyafetten Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıda bahsettiğimiz mürekkep lekesi çıkarma yöntemlerini kurumuş mürekkep lekesi içinde kullanabilirsiniz.

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke oluşur oluşmaz ılık su ile ve sabun ile ellerinizi yıkadıktan sonra likenin çıktığını göreceksiniz. Ancak leke çıkmadıysa elinize elma sirkesi dökerek ovalayın. Leke tamamen çıktıktan sonra ellerinizi durulayabilirsiniz.

Unutmayın ki bu yöntemler evde uygulanabilecek yöntemlerdir. Bu yöntemler hem güvenilir hem de kolaydır. Daha profesyonel çözümler için kuru temizleme verebilir veya özel leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz. Artık beyaz gömlekte mürekkep lekesi, elbisede mürekkep lekesi veya pantolondan mürekkep lekesi çıkar mı diye meraklanmayın! Yukarıdaki taktiklerle mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz? başlıklı yazımızda Atık malzemelerden neler yapılır, atık malzemelerden neler yapılır teknoloji tasarım ve atık malzemelerden tasarım hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu