Kadın Vücut Tipleri Nelerdir? (Tüm Özellikleri)

24.12.2022
764
Kadın Vücut Tipleri Nelerdir? (Tüm Özellikleri)

Kadın vücut tipleri nelerdir sorusu çerçevesinde endomorf vücut tipi, kum saati vücut tipi, armut vücut tipi bilgileri vereceğiz. Ek olarak mezomorf vücut tipi, kaşık vücut tipi, üçgen vücut tipi, pitta vücut tipi konularına değineceğiz. İçeriğin sonunda hangi vücut tipine sahibim sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Kadın vücut tipleri ve özellikleri farklılık gösterdiği için vücut tipine göre giyinme büyük önem arz etmektedir. Hepimiz biliyoruz ki aynı model kişiler farklı vücut tipine sahip kişilerde aynı güzellikte durmuyor.

İşte bu nedenle vücut tipine göre giyim bayan stilleri önemlidir. Vücut tipine göre kombin yapılırsa çok daha şık ve tarz kombinler yapabilirsiniz. İşte vücut tipleri ve vücut tipi özellikleri…

Kadın Vücut Tipleri Nelerdir?

Kadın vücut tipleri nelerdir? Mezomorf, endomorf ve ektomorf olarak adlandırılan vücut tipleri metabolizmaya ve vücut kalınlığına göre farklılık göstermektedir.

Vucut-sekilleri

Vücut şekilleri

Mezomorf vücut tipi: diğer vücut tiplerine göre kas oranı daha yüksek olan vücut tipi atletik vücut tipidir.

Ektomorf vücut tipi: en zayıf ve yalnız vücut tipidir. Ektomorf vücut tipi ne kadar yerse yesin kilo almaz. Çünkü metabolizmaları çok hızlıdır.

Endomorf vücut tipi: endomorf vücut tipi metabolizması en yavaş vücut tipidir. Bu neden yağlı cilde sahiptir ve diğer kişilere göre daha yuvarlak vücut hatlarını sahiptir.

Pitta vücut tipi: hafif, sıcak, akışkan, keskin, hareketli ve yağlı kişilerdir. Yani sıcakkanlı keskin bakışlı aşırı enerjik ve heyecanlı kişiler pitta vücut tipi olan kişilerdir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒Kilolu Kadınlar Nasıl Elbise Giymeli?

Bilimsel olarak bu şekilde kategorileştirilen vücut tipleri moda dünyasında farklı anlamlar ifade etmektedir. Eşsiz kombinler yapmak için ise moda dünyasının belirlediği vücut şekillerini bilmek gerekir.

Elma Vücut Tipi

Alt bedeni dar üst bedenin ise daha geniş olduğu kadın vücut tipine elma vücut tipi denilmektedir. Elma vücut tipi kişiler geniş göğüs ve omuzları sahiptir. Ek olarak ise diğer vücut tiplerine göre daha zayıf ve dar kalçalara sahiptirler. Armut vücut tipine üçgen vücut tipi de denilmektedir.

Armut Vücut Tipi

Alt bedenin daha geniş üst bedenin ise daha dar olduğu vücut tipidir. Yani omuzlar ve üstler kalçalardan daha küçüktür. Bu nedenle armut vücut tipi kadınlarının basenleri ve kalçaları göğüslerine ve beline göre daha geniştir.

Armut-vucut-tipi-nasil-olur

Armut vücut tipi nasıl olur

Kum Saati Vücut Tipi

En ideal ve en iyi kadın vücudu kum saati vücut tipidir. Çünkü kum saati vücut tipinde bel, kalça, omuz ve göğüsler eşit ölçülerdedir. Kum saati vücut tipinde omuz, basen ve göğüs ölçüleri aynı bel ölçüsü ise belirgin derecede incedir.

Görünüş itibariyle kum saatini anımsattığı için kum saati vücut tipi denilmektedir.90 60 90 vücut tipi de kum saati vücut tipi olarak bilinmektedir. Bu nedenle kadın vücut tipleri arasında en iyi kadın vücut tipi, kum saati vücut tipidir.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Düz vücut yapısına sahip olan vücut tipine dikdörtgen vücut tipi denilmektedir. Yani omuz ve göğüs ve kalça ölçüleri orantılıdır. Bu nedenle düz tipine sahip olan kadınlar dikdörtgen vücut tipi çerçevesinde kombinler yapmalıdır.

Ters Üçgen Vücut Tipi

Geniş omuzlu ve göğüs  ölçüleri yanında dar kalçalara sahipseniz üçgen vücut tipine sahipsiniz demektir. Yüzücü fiziği olarak da bilinen üçgen vücut tipi atletik vücut tipi olarak da bilinir. Üçgen vücut tipi armut vücut tipini tam tersi vücut tipidir.

Ters-Ucgen-Vucut-Tipi

Armut vücut tipi

Hangi Vücut Tipine Sahibim?

Vücut tipi belirlemek için mezuraya veya sahip olmanız yeterlidir.

Mezura ile göğüs, bel, kalça ve omuz ölçülerini alarak bir yere not edin.

Omuz ölçüsü nasıl alınmalıdır? Omuz ölçülerini alırken omuzun en yüksek yerinden diğer omuzu da içine alacak şekilde ölçmelisiniz.

Göğüs ölçüsü nasıl alınmalıdır? Omuz ölçüsünde olduğu gibi göğsün tam ortasına denk gelecek şekilde tam daire çizerek ölçmeniz gerekir.

Bel Ölçüsü Nasıl Alınır?

Göbek bölgesini için şişirmeden tam daire çizilerek ölçü alınmalıdır. Ben ölçüsü belin noktasından alınır. Kaburgaların bittiği noktadan üç dört parmak aşağısı ben ölçüm noktasıdır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Aşırı Zayıf Kadınlar Nasıl Giyinmelidir?

Basen Ölçüsü Nasıl Alınmalıdır?

Diğer kısımlarda olduğu gibi kalçalarında en dolgun kısmından daire çizerek ölçmek gerekmektedir. Ölçüleri ayna karşısında almanız, dik durarak almanız doğru sonuçlar için önemlidir.

Resim Galerisi:  Vücut Tipini Öğren

 

Bir önceki makalemiz olan Bu Senenin Tesettür Etek Kombinleri başlıklı yazımızda Tesettür Etek Kombinleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu