Ev Dekorasyon Modelleri ve Renkleri

15.03.2024
125
Ev Dekorasyon Modelleri ve Renkleri

Ev dekorasyonu modelleri, evinizin tarzını, kişiliğinizi ve zevkinizi yansıtan bir sanattır. Bu nedenle dekorasyon öncesinde en güzel ev dekorasyon fikirleri incelemeniz gerekmektedir. Küçük ve büyük ev dekorasyonu farklıdır. Örneğin 2+1 küçük ev dekorasyonu ile 3+1 ev dekorasyonu farklılık göstermektedir. Ev dekorasyonu denilince duvar boyasından halıya kadar tüm objeler akla gelmektedir. Peki, ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Ev Dekorasyon Modellerinde Renk Seçimi Ve Önemi

Bu senenin ev dekorasyon modelleri nelerdir? Hangi renkler öne çıkmaktadır. Ev dekorasyonunda renkler çok önemlidir. Çünkü tercih ettiğiniz renkler, ruh halinizi ve enerjinizi etkileyecektir. Renkler arasında uyum, kontrast ve denge sağlamalısınız. Renk seçerken, evinizin ışık durumunu, mevsimi, temanızı da belirlemelisiniz. Renklerin psikolojik etkilerinim unutmamalısınız. Örneğin, mavi sakinlik, yeşil doğallık, sarı neşe, kırmızı tutku, beyaz saflık, siyah zarafet gibi duygular uyandırır.

dekorasyonda renk uyumu

dekorasyonda renk uyumu

Evinizin duvarlarına ve mobilyalarına uygun renkleri seçmek ise dekorasyonun temelidir. Dekorasyonda sıcak renkler rahatlatıcı bir atmosfer oluşturacaktır. Ek olarak canlı renkler ile de enerjik ortamlar tasarlayacağınız unutmayın!

Doğal Işık Ve Yararları

Ev dekorasyonu öncesinde, evin büyüklüğü, planı, ışık durumu, renkleri, mobilyaları ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. En önemlisi de evin fonksiyonelliğini, konforunu ve estetiğini artırmaya çalışılmalıdır.

Evde etkili bir şekilde doğal ışık almak için perdeleri ve panjurları açık tutabilirsiniz. Ek olarak dekorasyonda büyük aynalar kullanarak ışığı yansıtabilirsiniz. Böylece ortamı daha aydınlık ve büyük gösterebilirsiniz.

Ev Dekorasyon modelleri ve mobilya düzeni; Mobilya düzeni nasıl olmalı? Dekorasyonda en önemlisi mobilya seçimi ve yerleşimidir. Mobilyalarınızı odanın boyutuna uygun bir şekilde seçmelisiniz. Ek olarak odanın büyüklüğüne göre yerleştirilmelidir. Odak noktası mobilyalar, doğru yerleştirilirse ev daha düzeli ve dengeli görünecektir.

Duvar Dekorasyonu Seçenekleri

Dekorasyonun son dokunuşu aksesuarlar ile olmalıdır. Değişik ev aksesuarları kullanarak tarz duvar dekorasyonları yapabilirsiniz. Yani, tablolar, ayna panolar, duvar kağıtları veya raf düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Masa, sehpa ve köşelere uygun aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Aslında aksesuarlar, evinizin kişiliğini, zevkinizi ve hikayenizi yansıtan küçük dokunuşlardır.

Duvar Dekorasyonu Seçenekleri

Duvar Dekorasyonu Seçenekleri

Aksesuar seçerken, evinizin temanıza, stilinize, renklerinize ve mobilyalarınıza uygun olanları tercih etmelisiniz. Aksesuarları yerleştirirken, evinizin boşluklarını, duvarlarını, raflarını, masalarını, koltuklarını, yataklarını, pencerelerini ve kapılarını kullanın. Aksesuarlar arasında uyum, kontrast ve denge sağlamayı unutmayın!

Dekorasyonda Bitki Kullanımı

Evde bitki bulundurmak, doğal bir atmosfer ve oksijen sağlayacaktır. Özellikle saksı çiçekleri kullanabilirsiniz.

Aydınlatmanın Önemi

Her odaya farklı aydınlatma seçenekleri kullanmalısınız. Böylece etkileyici ve ferah dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Özellikle yumuşak ve sıcak ışık kullanımının rahatlatıcı etkisinden yararlanmalısınız.

Okurlarımız buna da baktı > Evi Aydınlık Gösteren Boya Rengi Seçenekleri

Ancak parlak ışık ise özellikle çalışma alanlarında daha kullanışlı olacaktır. Küçük alanlarda açık renkler ferah ortamlar sunacaktır. Ek olarak büyük alanlarda tüm renkler kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

Dekorasyonda Depolama

Ev dekorasyon fikirleri incelenirken depolamanın önemi unutulmamalıdır. Çünkü depolama, alanları düzenli tutacaktır. Bu da evin temiz ve düzenli görünmesini sağlayacaktır. Özellikle atıl alanlarda dekoratif depolama çözümleri kullanarak şıklığı artırabilirsiniz.

Dekorasyonda Depolama alanları

Dekorasyonda Depolama alanları

Ev Dekorasyonunda Temanın Önemi

Alanın genel bir teması veya stili olmalıdır. Çünkü bu evin bütünlüğünü sağlayarak dekorasyon ürünlerinin seçimini kolaylaştıracaktır.

Yani, dekorasyon öncesi temanın klasik, modern, minimalist, rustik, vintage, bohem, country, akdeniz olmasına karar vermelisiniz. Ancak endüstriyel, iskandinav, japon, hint, fas gibi farklı seçenekleri de düşünebilirsiniz. Temaya karar verirken mimariye, çevreye ve kişisel zevkinize uygun olanı tercih etmelisiniz.

Aslında ortama ve kurallara uyularak yapılan dekorasyon kusursuz görünecek, enerjisini artıracaktır. Bu nedenle yukarıdaki detaylara uygun dekorasyon yapmalısınız. Ek olarak dekorasyon yapımı sırasında kendi zevkinizi ve kişiliğinizi yansıtan fikirleri eklemeyi de unutmamalısınız. Bu senenin dekorasyon modelleri ve renkleri de herkese hitap edecek şekilde şekillendiğini belirtebiliriz.

Resim Galerisi: En Güzel Ev Dekorasyonu

Bir önceki makalemiz olan Vizon Rengi Koltuk Kombinleri | Halı, Perde, Kırlent Uyumu Fikirleri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu