Tarz Kadın

Boyadan Sonra Saç Diplerinde Yara Ve Kabuklanma

29.07.2022
1.071
Boyadan Sonra Saç Diplerinde Yara Ve Kabuklanma

Boyadan sonra saç diplerinde yara ve kabuklanma görülmektedir. Özellikle alerjik bünyeye sahip olanlarda daha çok görülür. Saç boyalarının içeriğinde farklı kimyasal ürünler bulunmaktadır. Saç boyama sırasında kullanılan açıcı ve saç boyası gibi kimyasal içerikli malzeme kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Aslında bu noktada kullanılan boya markası veya açıcı markası da önemlidir. Çünkü birçok kişide saç derisinde daha önceden olmayan kabuklanma ve yaralar görülmektedir. Bu da beraberinde kaşıntı ve kabuklanmayı getirmektedir. Hatta bazı kişilerde saç derisinde iltihaplanma da görülmektedir.

Boyadan Sonra Saç Diplerinde Yara Ve Kabuklanma

Saç boyası yapmadan önce saç diplerinde yara ve kabuklanma olup olmadığını kontrol edin. Eğer saç boyasından veya saç açıcıdan kaynaklanan yara ve kabuklanma var ise dikkatli olun. Çünkü kullandığınız saç boyasına alerjik reaksiyon gösteriyorsunuz.

Boyadan-sonra-sac-derisinde-kabuklanma-nasil-gecer

Boyadan sonra saç derisinde kabuklanma nasıl geçer

Saç boyasından sonra yara meydana geldiyse yaralar iyileşene kadar boya kullanmayın. Çünkü boyadan sonra saç derisinde yara iyileşmesi bu şekilde daha hızlı olacaktır.

Aksi takdirde tahriş olan ve zarar gören saç derisi, beraberinde saç dökülmesini ve saç derisi rahatsızlıklarını getirecektir.

Hatta birçok kişide saçların daha güçsüz olduğu görülmüştür. Bu da koparak saç dökülmesinin önünü açmaktadır. Bu nedenle saç boyası kullanmadan önce boya markasının kalitesine ve kullanıcı yorumlarına mutlaka göz atın.

Aslında boya öncesi saç analizi yaptırarak saçlarınıza uygun boya veya açıcı kullanmanız daha doğrudur. Özellikle alerjik bir bünyeniz varsa.

Boyadan Sonra Saç Derisinde Kabuklanma Nasıl İyileşir?

Alerjik bir bünyeye sahipseniz saç boyası uygular uygulamaz saç diplerinde aşırı yanma, karıncalanma hissi olur. Alerjik reaksiyon öncesi birçok kişi “saç diplerimde iğnelenme oluyor” tepkisi de vermektedir.

Boyadan-sonra-sac-diplerinde-yara

Boyadan sonra saç diplerinde yara

Boyadan sonra saç derisinde kabuklanma ve yara tedavisinde rahatlatıcı olarak zeytinyağı gibi bitkisel yağ kullanın.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Saç Bakım Yağı Nasıl Kullanılır-Saç Bakım Yağları

Saç derisindeki kabuklanma ve yarayı rahatlatacak doğal içerikli şampuanlar kullanın.  Bunun için öncesinde saç analizi yaptırmanız, doğru ürün kullanmanız için gereklidir.

Evde yaptığınız basit işlemlerle saç derisindeki kabuklanma ve yaralarda iyileşme olmuyorsa mutlaka bir uzmana gidin.

Kullanılan saç boyasının veya diğer kimyasal malzemenin içeriyi kontrol edin. Çünkü aynı içerikteki boya veya saç açıcı kullanmanız tekrar alerjik reaksiyon göstermenize neden olacaktır.

 

Bir önceki makalemiz olan Evde Ombre Nasıl Yapılır ki başlıklı yazımızda Evde ombre nasıl yapılır, evde ombre yapımı ve ombre hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu