Sakal Kıran Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

31.07.2022
719
Sakal Kıran Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Sakal kıran nedir, tedavisi nasıl yapılır başlıklı yazımızda ilk olarak sakal kıran hastalık belirtileri nelermiş onu göreceğiz. Ardından sakal kıran tedavisinde etkili sonuçlar veren tedavilere değineceğiz. Sağlıklı saçlar kişinin görünümünde fark oluşturduğu gibi sağlıklı sakal da fark oluşturmaktadır. Günümüzde saç sakal modelleri ile birlikte bıyıklı sakal modelleri ve bıyıksız sakal modelleri kullanılmaktadır.

Yüz şekline göre sakal kullanımı kişiyi daha karizmatik hale getirmektedir. Ancak beyleri çoğu kez üzen sakal kıran hastalığı, sakal seven erkekler için can sıkıcı bir durumdur. İşte sakal kıran nedir? Tedavisi var mıdır? Nasıl tedavi edilmektedir, sakal kıran tedavisi zor mudur  gibi soruların cevapları…

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri  (yeni sezon)

Sakal Kıran Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçlarda görülen saçkıran gibi sakal kıranda erkeklerde sık görülür.  Sakal kıran, sakalın belli bir noktasında bozuk demir para büyüklüğünde sakalların dökülmesi şeklindedir. Ek olarak sakal kıranda sakallar yuvarlak veya oval bir alan içinde dökülmektedir.

Sakal-dokulmesi

Sakal dökülmesi

Sakal Kıran Hangi Yaşlarda Görülür?

En büyük belirtisi sakalların belli bir noktada dökülmesi olan sakal kıran, genç erkeklerde daha sık görülmektedir. Özellikle yüz bölgesinde olması sakal seven erkekler için rahatsız edici bir durumdur. Düzenli tedavi sonucunda sakal kıran iyileşir. Ayrıca dökülen sakallar tekrar çıkar.

Sakal kıran bulaşıcı mıdır? Sakal kıran bulaşıcı değildir. İvedilikle tedavi edilmesi en doğrusudur. Çünkü tedavi edilmezse bir noktada ortaya çıkan sakal kıran, sakal da birkaç noktada veya saçlarda çıkar.

Sakal kıran nedenleri arasında ailevi faktörler de yer almaktadır. Yani ailesinde genetik olarak kuşaktan kuşağa sakal kıran görülen kişilerde daha çok görülmüştür.

Sakal dökülmesi nedenleri arasında genetik yatkınlık sonrasında karşılaşılan en büyük nedenler arasında depresyon ve stres ilk sıradadır.

Bazı kişilerde dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkan vitamin ve mineral eksiklikleri sonucunda da sakal kıran görülmüştür.. Sakallarda kullanılan kimyasal ürünlerin çokluğu, bazı ilaçlar ve aşırı alkol tüketimi de sakal kıran nedenleri arasındadır.

Sakal Kıran Tedavisi (Etkili Yöntemler)

Erkekler için can sıkıcı bir durum olan sakal kıran tedavisi için mutlaka bir cildiye uzmanına gidilmelidir. Tıbbi olarak kortizon tedavisi veya farklı ilaçlar kullanılmaktadır.

Sakal-kiran-nedir

sakal kıran nedir

Sakal kıran tedavisinde doğal tedavilerinde uygulandığı görülmektedir. Örneğin, sakalların döküldüğü bölgeye düzenli olarak sarımsak sürmek en çok kullanılan tedavidir.  Ayrıca aloe vera özü sürmek ya da soğan suyu sürmek de sıklıkla kullanılmaktadır.

Sakal kıran (alopesi barbae) doğal ürünlerin kullanımı nasıldır? Özellikle sakal kıranın olduğu bölgeye uygulayarak 1-2 saat beklettikten sonra yıkamak şeklindedir.

Sakal kıranın yayılmaması için ne yapılmalıdır? Günlük, E,A ve C vitaminini artırmak, sakal temizliği ve sakal yağ kullanımı önerilmektedir.

Ancak doğal tedavilerin öncesinde mutlaka bir uzman muayenesi ile birlikte gerekirse hormon testleri yapılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile doğal tedavilerin uygulanması sakal kıran hastalığının artmaması için gereklidir. Tüm tedavilere cevap vermeyen sakal kıranda sakal ekimi de yapılmaktadır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒Sakal Nasıl Çıkar Kesin Çözüm

Resim Galerisi: Sakal Dökülmesi

 

 

Bir önceki makalemiz olan Kahverengi Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Olur? başlıklı yazımızda Kahverengi Pantolonun Altına Ne Renk Ayakkabı Gider Erkek hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu