Rasta Saç Nedir Rasta Nasıl Yapılır Rasta Nasıl Yıkanır?

28.05.2022
1.340
Rasta Saç Nedir Rasta Nasıl Yapılır Rasta Nasıl Yıkanır?

Rasta saç nedir Rasta Nasıl yapılır Rasta Nasıl yıkanır başlıklı yazımızda rasta saç nasıl yapılır? Rasta saç yıkanır mı? Rasta saç nasıl yıkanır?  Rasta saç nasıl çözülür? Gibi soruların cevaplarını verdikten sonra kısa rasta saç, uzun rasta saç gibi rasta saç modelleri hakkında detaylar paylaşacağız.

Rasta saç modelleri özellikle yaz döneminde birçok bayanın kullandığı saç modelleri arasında yer almaktadır. Tam da bu noktada kısa saç rasta, takma rasta saç, uzun rasta saç hakkında merak edilen önemli sorular vardır. Yukarıda bahsettiğimiz soruların cevaplarını yazımızın detaylarında ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Rasta Saç Nedir Rasta Nasıl Yapılır Rasta Nasıl Yıkanır? Detaylar…

Seksenli yıllarda popülaritesi artan ve birçok hayranı olan saçlar, özellikle yaz tatiline çıkan kişilerin yaz sıcaklarına meydan okumak için kullandığı tatil saç modelleri veya tatile giderken yapılan saç modelleri arasında yer almaktadır.

Rasta saç kadın

Rasta saç kadın

“dreadlock”  adı ile de bilinen rasta saç kadın için de erkek için de saçın özel olarak yapılan burgularına verilen isimdir.

Geçmişte kendisini özel hisseden hippi saç stili olarak bilinen rasta saç, günümüzde her kesim tarafından kullanılmaktadır.

Rasta yapımı için belli tutamlara ayrılan saçlar, profesyonel bir şekilde zincirleme yöntemi ile burgu yapılarak rasta saç ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde kalıcı rasta saç modeli yanında, geçici rasta saç veya takma rasta saç modeli de sıklıkla tercih edilmektedir. Kalıcı rasta saç modeli yapılmadan önce mutlaka takma rasta saç denemesini öneriyoruz. Zira kalıcı rasta saç ne zaman çözülür sorusunun cevabının çözülemez olduğunu belirtmek isteriz.

Rasta Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Rasta saç modeli bayan stili için profesyonel destek almanız önemlidir. Uzman kişiler tarafından yapılan rasta saç ne kadar kalır sorusunun cevabı tam da bu noktada 8 ila 10 ay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rasta saç modeli nasıl yapılır

Rasta saç modeli nasıl yapılır

Saçları hızlı uzayan kişiler 4-5 ay sonra uzayan saç diplerine de rasta yaptırabilirler. Böylece dileyen kişiler rastalı saçı dilerse yıllarca kullanabilir.

Profesyonel Rasta Saç Nasıl Yapılır?

 • Rasta saç yapımı için ilk olarak saçlar belirli kalınlıkta ince veya kalın tutamlara ayrılmaktadır.
 • Petek şeklinde tutam tutam ayrılan saçlara sıradaki işlem türeltme işlemidir.
 • Türetme işlemi dikkatlice yapıldıktan sonra tığlama işlemi aşamasında saçlar tığ ile birbirine dolanmaktadır.
 • Tığlama işlemindeki özellik saçların rasta saç yapımı sonrasında daha kabarık ve hacimli görünmesini sağlamaktadır.

Evde Geçici Rasta Saç Yapabilir Miyim?

Kalıcı rasta saç yapma konusunda tereddütleriniz var ise evde geçici rasta saç yapmak alternatif olabilir.

 • Gerçek kalıcı rasta saç modelini çokta aratmayan geçici rasta saç için saçların yarısını öne diğer yarısını arkaya yatay şekilde tarayın.
 • Öne ayırdığınız saçları dilediğiniz kalınlıkta tutamlara ayırın.
 • Rasta için saç tutamının kalın olması daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. Tam da bu noktada ideal saç tutamının en az iki, iki buçuk santim arasında olması gerektiğini bilmelisiniz.
 • Rasta saç yapmak için ayırdığınız tutamları saç şekillendirici veya jöle ile nemli hale getirin.
 • Jöle ile nemlendirdiğiniz saçları iki elinizin arasında hızlıca birbirine sürterek saçların birbirine dolanmasını ve iç içe geçmesini sağlayın.
 • Tamamen birbirine dolaşarak rastalı saç haline dönüşen jöleli saçları, saç spreyi ile sabitlemeniz yeterli olacaktır.
 • Evde rasta saç yapımı modeli bu işlemlerden ibarettir. Birkaç gün evde yaptığınız rasta saç modelini kullanarak veya takma rasta saç deneyerek kalıcı saç yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verebilirsiniz.
rasta saç nasıl çözülür

rasta saç nasıl çözülür

Rasta Saç Çözülür Mü? Afrika Örgüsü Nasıl Çözülür?

Afrika örgüsü olarak da bilinen rasta saç kalıcı olarak yapıldıysa saçların uzamasını beklemeniz gerekmektedir.

Zira kalıcı rasta saç sonrasında saçların açılması ve çözülmesi çok zam mümkün değildir.

Saç diplerine saç bakımı yaparak saçların hızlı uzaması sağlanabilir ve rastalı saçlar kesilebilir.

Rastalı saçlar uzamadan, rasta saç modellerinden kurtulmak için ne yazık ki saçlarınızı kazıtmanız gerekmektedir.

Afrika Örgüsü Nasıl Yıkanır? Rastalı Saç Nasıl Yıkanır?

Kalıcı rasta saç yapımı sonrasında ilk 1 hafta yıkanması çok da önerilmez. Kuaförünüz saç yapınıza göre rastalı saçları nasıl yıkamanız gerektiğini ve hangi aralıklarla yıkamanız gerektiğini söyleyecektir.

Rasta saç hangi şampuanla yıkanır? Rasta saç yıkama sırasında kremsiz şampuan kullanmak en doğrusudur. Ancak saç yapınıza uygun doğru şampuanı mutlaka kuaförünüze sormalısınız.

Rastalı saçı yıkama işlemi normal saç yıkar gibi şampuanlama ve durulama işleminden oluşmaktadır.

Özel bir yıkama tekniği yoktur.

Rasta saç yıkanırken çözülür mü sorusunun cevabı ise elbette ki hayır’dır. Özellikle kalıcı rasta uzayarak kesilene kadar çözülmeyecektir.

Rasta için saç uzunluğu

Rasta için saç uzunluğu

Rasta İçin Saç Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Rasta saç yapma işlemi sırasında saçlarınızın boyunun yarı yarıya kısalacağını bilmeniz gerekmektedir.

60 santim saça sahipseniz rasta sonrası saç boyu 30 santim kalacaktır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Afro Su Dalgası Saç

Kısa saç rasta için de bu kural aynıdır. Çok kısa saçlara sahipseniz rasta öncesi saçlarınıza kaynak saç yapılabilir. Rasta saç yaptırmak için saç uzunluğu 8-10 santim olması yeterlidir. Gerek görülürse saçlara orijinal saç veya sentetik saç eklemesi yapılabilir.

Rasta Saç Fiyatı – Afrika Örgünü Fiyatları 2022-2023

Afrika örgüsü, rasta saç omuz hizasındaki saçlar için– 650 TL ve üzeri
Afrika örgüsü, rasta saç göğüs hizasındaki saçlar için – 750 TL ve üzeri
Afrika örgüsü, rasta saç bel hizasındaki saçlar için – 900 TL ve üzeri olarak belirlenmiştir. Saç yapısı, saç sıklığı ve dolgunluğu fiyatları yukarı veya bir tık aşağı çekebilir.

Verdiğimiz fiyatlar ortalamadır. Rasta saç yapımı fiyatları biz bu içeriği paylaştıktan sonra da güncellenebilir. En doğru fiyatı saçlarınızı gören kuaför verecektir.

Aşağıda Rasta saç nedir Nasıl yapılır Nasıl yıkanır resim galerisini inceleyebilirsiniz. Rasta hakkında merak ettiğiniz soruları yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Resim Galerisi: Rasta Saç Modelleri

 

Bir önceki makalemiz olan Doğal Saç Modelleri 2024 | Nasıl Yapılır? Kimlere Yakışır? başlıklı yazımızda doğal saç ve Doğal Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu