Göz Çevresi Kırışıklıkları- Nedenleri, Tedavisi

30.06.2024
673
Göz Çevresi Kırışıklıkları- Nedenleri, Tedavisi

Göz çevresi kırışıklıkları neden olur  başlıklı yazımızda genç yaşta göz çevresi kırışıklıkları neden olur ve nasıl geçer konularına değineceğiz. Ayrıca göz altı kırışıklıkları için yağ ve göz altı kırışıklık maskesi vereceğiz. Bu karışımları göz çevresi kırışıklık kremi olarak da kullanabilirsiniz.

Göz altı kırışıklıklarını yaşın ilerlemesiyle birlikte görüldüğü düşünülür. Oysa ki genç yaşta göz altı kırışıklıkları da görülür. Aslında 30 yaştan sonra görülmeye başlar.

Cilt tipine göre az ya da çok olabilen, beslenme alışkanlıklarınıza da bağlı olarak ortaya çıkabilen bir oluşumdur. Bu sorun pek çok kişinin problemidir. Yaşanılan hayat tarzına göre, stresli zamanların ne sıklıkla yaşadığıyla da ilgili olarak ortaya çıkmaktadır.

Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Özellikle genç yaşta göz çevresi kırışıklıkları en çok kimlerde olur? Aslında cildin yapısı çok enteresandır. Yaşlandıkça yapısı esnemeye başlar. Buna bağlı olarak da sarkmalar ve incelmeler ortaya çıkar. Bundan dolayı ciltte kırışıklıklar oluşmaktadır. Oluşan göz altı kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırılamaz. Ancak görünümleri ciddi derecede azaltılabilmektedir.

goz-alti-kirisikligina-ne-iyi-gelir

göz çevresi kırışıklığına ne iyi gelir-Genç yaşta göz altı kırışıklıkları

Göz altı kırışıklıklarının birçok nedeni olduğu gibi en bariz nedeni, sürekli yapılan, tekrarlanan yüz hareketleridir. Bunlar gülümsemek, sinirlenirken ortaya çıkan istemsiz mimikler, göz kısılması gibi hareketlerdir. Yani konuşurken çok mimik kullanıyorsanız, göz altında kırışıklık oluşma etkisini artırmış olursunuz.

Örneğin, gözleri kısarak konuşmak veya güneş gözlüğü olmadan güneşe çıkmak gibi… Çünkü güneşli ortamda gözleri tam açamadığınız için ister istemez sürekli kısacaksınız. Buda sürekli olduğu zaman göz altı kırışıklığına zemin hazırlayacak.

Tüm bunların yanında sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar kırışık oluşumunu daha kısa zaman dilimine çekebilmektedir. Cilt bakımı yapmaya özen göstermemeniz de bir etkendir. Ek olarak göz altı kırışıklıkları bilimsel nedeni olarak kolajen azalması olarak açıklanmaktadır.

30-yas-goz-alti-kirisikliklari

30 yaş göz altı kırışıklıkları

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Göz çevresi kırışıklığı için kesin çözüm;
  • Öncelikle göz çevresini nemli tutmaya özen göstermeli, nemlendirici kullanımınızı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yani nemli bir bölgede yaşamıyorsanız, karasal iklimin hâkim olduğu bir bölgede yaşıyorsanız nemlendirici kremleri kullanmayı asla bırakmayın. Nemlendirici krem haricinde kırışık önleyici kremler mevcuttur, bu kremleri de kullanmalısınız.
  • Göz altı kırışıklıklarınızı azaltmak ve oluşum hızını yavaşlatmak için hala geç kalmış sayılmazsınız. Öncelikle düzenli bir beslenme programı oluşturmalısınız.
  • Bu sebzeler arasında antioksidan işlevi gören meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
  • Bu vitaminleri aldığınızda cildinizin toparlanmasını ve eksik olan vitaminlerin takviye olarak alınmasını sağlamış olacaksınız.
genc-yasta-goz-alti-kirisikliklari

genç yaşta göz altı kırışıklıkları

  • Egzersiz cildinizin ve kaslarınızın sıkılaşmasını sağlamaktadır.
  • Uyku düzeninizin acilen düzene girmesinde fayda vardır. Fazla uyumanız ise göz altı morluklarının ve göz altı torbalarının oluşumuna neden olacaktır.
  • Biyolojik saat denilen bir kavram vardır. Haftanın her günü aynı saatte kalktığınız zaman vücut bunu otomatik bir saat gibi hafızaya kazıyacak ve günün aynı saatinde kendiliğinden kalkabilmenizi sağlayacaktır.
goz-alti-kirisikliklari-icin-evde-cozum

göz altı kırışıklıkları için evde çözüm

  • Gün içerisinde yüzü soğuk suyla yıkamak tüm güzellik uzmanlarının önerisidir. Çünkü bu sayede gözenekler küçülecek ve cilt tazelenecektir.
  • Kırışıklıklarınızın oluşumunu engellemek için gün içerisinde 7- 8 bardak su içmelisiniz. Çünkü suyun her konuda faydası olduğu gibi kırışıklık önleyici görevi de vardır. Cildin susuz kalması cildi kurutur, esnekliğini kaybeder. Esnekliğini kaybeden ciltteki gözenekler büyür ve kırışıklıklar artar. Yani göz altı kırışıklıkları ne iyi gelir sorusunun olmazsa olmaz cevabı yeteri kadar su tüketmektir.
lazerle-goz-alti-kirisiklik-tedavisi

lazerle göz altı kırışıklık tedavisi

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Evde Çözüm

Göz altı kırışıklıkları en çok kimlerde olur? Burada cildin doğru beslenmesi çok önemlidir. Çünkü içten doğru beslenmeyi, dışarıdan cilt beslenmesi ile de desteklemek gerekir.

Genç Yaşta Göz çevresi kırışıklıkları için yağ var mıdır?

Hem besleyici hem nemlendirici özelliği olan üzüm çekirdeği yağı kırışıklık oluşumunuza engel olacaktır. Ayrıca yaşlanmanın olası etkilerinin azalmasına yardım etmektedir ve cildin temizlenmesine olanak sağlamaktadır.  Çünkü içerisinde antioksidan madde barındırmaktadır.

Diğer bir zengin besin maddesi üzüm ve ananastır.

E vitamini bakımından zengin besinleri tüketmeniz çok önemlidir. E vitamini kapsüllerinin içinden çıkan sıvıyı gözaltlarınıza ve çevresine sürünüz.

Göz çevresi kırışıklıkları için yağ seçeneklerinden bir diğeri de Hindistan cevizi yağıdır. Çünkü Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliği yüksektir. Bu nedenle özellikle kuru ciltler gün aşırı masaj yaparak uygulamalıdır.

ceviz-yagi-goz-alti-kirisikliklari

ceviz yağı göz altı kırışıklıkları

Avokado yağı göz altları ve alın bölgesi için uygulanmalıdır.

Salatalık suyu en çok tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Salatalık dilimleri ile gözlerinizi kapatıp bekletmelisiniz. Çok ince ve derin olmayan kırışıklıklarınız için bu yöntem etkili bir çözüm olacaktır.

Ceviz yağı göz altı kırışıklıkları için mucizevi etkileri olan yağlar arasındadır. İçerisindeki zengin antioksidan nedeni ile hasarlı cildi büyük ölçüde onarır. Böylece göz altı kırışıklığını en aza indirir. Parmak uçların aldığınız birkaç damla ceviz yağını yatmadan göz altına uygulamanız yeterli olacaktır.

Aynı bölge için limon suyu uygulamasını yapabilirsiniz. Ancak limon suyunu sadece aşırı yağlı cilde sahip olanlar kullanmalıdır. Sabah akşam pamuğa damlattığınız limon suyunu sorunlu bölgelere uygulamanız yeterli olacaktır. Göz altı kırışıklıkları için bu uygulamaları yapmanız yararınıza olacaktır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Kuru Ciltler İçin Maskeler

Tüm bunlar ile vakit kaybetmek istemeyenler lazerle göz altı kırışıklık tedavisi ve benzeri kombinasyon tedavileri düşünmelidir. Elastikiyetini kaybetmiş cilt için sıkılaştırma tedavileri de uygulanmalıdır.

 

Bir önceki makalemiz olan Siyah Nokta Nasıl Temizlenir? başlıklı yazımızda Siyah nokta nasıl temizlenir hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu