Şal Topuzu Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

08.05.2023
2.119
Şal Topuzu Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Şal topuzu nasıl yapılır? İç tülbent nasıl bağlanmalıdır? Başörtüsü için topuz nasıl yapılmalıdır gibi soruların cevapları kapalı bayanların araştırmalarıdır. Tesettür saç topuz nasıl yapılmalıdır konusunun detaylarını güzel şal topuzu nasıl yapılmalıdır şeklinde inceliyoruz. Aslında türban topuzu yapılışı eşarp ve şal için minik farklılıklar göstermektedir.

Kapalı bayanlar eşarp altına topuz yapıma veya şal altına topuz yapımı konusunu çok sık araştırmaktadır. Çünkü topuzlu eşarp modelleri çok daha şık ve dikkat çekici durmaktadır. İşte başörtü için topuz nasıl yapılmalıdır sorusunun cevapları…

Şal Topuzu Nasıl Yapılır?

Şal topuzu nasıl yapılır? Aslında şal topuzu yapmak için topuzu tokası, eşarp lastiği veya eski bir tülbent yeterlidir.

Eşarp topuzu nasıl olur

Eşarp topuzu nasıl olur

İlk kez başörtüsü bağlayacaklar için ise topuzlu bone öneriyoruz. Ancak topuzlu bone, kendi yapacağınız eşarp topuzu kadar şık durmayacaktır.

⇒ Topuz bonesi en kolay eşarp topuzu yapma şeklidir.

Şal bağlama sırasında iç bone veya tülbent kullanılması önemlidir. Çünkü düzgün bir şal topuz ile şal bağlaması daha estetik görünecektir. Doğru yapılan eşarp içi topuzu ile kolay şal bağlama yapabilirsiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Şal Bağlama Teknikleri

Beyaz şal kullanacaksanız tesettür  iç topuz da beyaz olmalıdır. Böylece beyaz şal modelini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Renkli şal modellerinde ince şal ile aynı renkte bone veya iç tülbent kullanılmalıdır. Aksi halde ince şaldan iç bone belli olacaktır. Özellikle farklı renklerde şal kullanıldığında rengarenk görünüm ortaya çıkacaktır. Aslında en doğrusu çok ince olmayan, iç belli etmeyen şal kullanımıdır.

Şal dışında eşarp içinde aynı kurallar geçerlidir. Daha düzgün bir başörtüsü bağlamak için eşarp içine topuz yapımının düzgün olması gerekmektedir.

Tülbent İle Eşarp Topuzu Nasıl Yapılmalıdır?

  • Saçınızı at kuyruğu noktasında bağlayın.
  • İnce bir tülbenti bağladığınız saçın etrafına sarın.
  • Son olarak dilediğiniz renkte bir bone ile saçınızı kapatın ve üzerine şal veya eşarbınızı bağlayın. Tesettür topuzu yaparken çok yüksek ve abartılı topuzlar şıklığın ötesinde bir görünüm sunacaktır. Bunun yerine daha dengeli ve kafa yapısına uygun topuz yaparak şıklığınızı artırabilirsiniz.

Aşağıda eşarp iç topuzu nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını bulacağınız video izleyerek kolay eşarp topuzu yapabilirsiniz.

Eşarp Topuzu Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Başörtü Altına Topuz Nasıl Yapılmalıdır?

Türban topuz yapılışı sırasında çok yüksek abartılı topuzlar kullanılmıyor artık. Son birkaç yıldır düşük türban topuz daha çok kullanılmaktadır. Dinimizde de çok abartılı devasa şal topuzu ve baş örtüsü topuzunun yeri yoktur.

Düşük topuzda saçlar kişinin tercihine göre kulak hizasında veya dört parmak üstünde bağlanır. Aslında uzun saçlar kulağın dört parmak üstünde, kısa saçlar kulak hizasında toplanırsa daha güzel olmaktadır.

Saçları belirtilen noktalarda toplayarak toka ile sabitleyin. Topuz tokası taktıktan sonra iç tülbent ile halayık yapın.

Halayık nedir? ince tülbentin saçın arkasından çapraz geçirerek bağlanma şeklidir.

Daha sonra dilerseniz bone kullanabilirsiniz. Ardından şal bağlama yapabilirsiniz. Başörtüsü altına topuz yapımı sırasında saçları öncen görünmeyecek yükseklikte bağlamalısınız. Böylece daha güzel ve estetik şal topuz yapabilirsiniz. Görsel kaynağı: Pinterest

Resim Galerisi: İç Tülbent Nasıl Yapılmalıdır?

Bir önceki makalemiz olan Zümrüt Yeşili Kombin başlıklı yazımızda Zümrüt Yeşili Kombin hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu