Damatlık Modelleri Nasıl Seçilir

0
1512

Düğün esnasında gelinlik modelleri kadar damatlık modelleri de dikkat çeker. Bu nedenden dolayı damatlık seçimi yapılırken son derece dikkatli olmalı ve kendinize yakışan modelleri seçmelisiniz. Kişinin fiziği damatlık seçerken oldukça önemlidir. Çoğunlukla siyah renk seçilmesine rağmen lacivert, gri ve krem renkleri de damatlıkların rengini alabiliyor. Damatlık seçerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta gelinlikle uyumudur. Gelinlik ve damatlık arasında uyumsuzluk olursa, bu pek hoş olmayacaktır. Damatlık modelleri seçerken dikkat etmeniz gerekenler sıralanacak olursa aşağıdaki şekilde bahsedilebilir;

papyonlu damatlık modelleriDamatlık modelleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

– İlk olarak vücudunuzu tanıyarak ve ne istediğinize karar vererek alışveriş yapmalısınız.

– Eğer damatlığı diktirmeyi planlıyorsanız, terzinizin işinde usta olduğuna emin olmanız gerekir. Özellikle provaları zamanlı ve düğünden en az iki hafta önce bitirmiş olmalısınız. Yoksa düğünde istenmeyen bir şekilde, aksaklıklarla karşı karşıya kalacaksınızdır. Ayrıca renk ve kumaş seçimine oldukça dikkat etmelisiniz.

damatlık modelleri için tavsiyeler

– Eğer damatlığı satın almayı düşünüyorsanız ceketin bedeninize göre olduğuna, ayrıca kol boyuna dikkat etmelisiniz. Ne kısa nede uzun olmamalıdır. Genellikle damatlar kol boyu uzun olsa da düzeltilir diyerek alıyorlar ancak yanlış bir tez, bütün takımı mahvedebilir.

– Gelin ile bir bütün gibi görünmelisiniz. Bu nedenden dolayı ya aynı tonlar ya da zıt tonlar kullanılmalıdır. Bu sizin daha şık görünmenizi sağlayacaktır.

damatlık modellerinde öneriler

– Satın alma işlemini son dakikalara bırakmayınız. Bu sayede sezon sonu indirimlerden yararlanabilirsiniz.

– Kol düğmeleri, papyon, fular gibi malzemeler de şıklığınıza şıklık katacaktır.

kravatlı damatlık modelleri

– Ek olarak da düğünde her türlü aksilikle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenden dolayı gömleğinizden ve kravatınızdan birer çift bulundurmanızda fayda vardır.

siyah damatlık modelleri

Damatlık modelleri için smokin veya takım elbise olarak tercih yapabilirsiniz. Smokinden başlamak gerekirse kesinlikle vücut tipine ve seçilen aksesuarlara uygun olmalıdır. Smokinin asıl rengi siyah olsa da son zamanlarda birbiriyle uyum sağlayan ceket ve pantolonlarla kombinlenmektedir. Fakat seçilen pantolon veya ceketin dokusu benzer olmak zorundadır. Smokin pantolonuna bakılacak olursa, saten ve pilelidir. Ayrıca paça boyu bilekten 5 cm uzun olmalıdır. Ceketinde ise genellikle saten kumaş kullanılır. Ancak parlak, yarı mat renklerde ya da başka kumaşlar da ceket olarak kullanılabilir. Ayrıca ceketin rengi ile düğmelerinin rengi uyumlu, hatta aynı renk olmalıdır. Smokin için de, gömleğin sadece iyi ütülenmiş beyaz bir gömlek yeterlidir. Düğmeleri tek sıra olan smokinde iki şey kullanılır. Birincisi yelek; kesinlikle vücudu saran, parlak olmayan ve desensiz seçilmelidir. İkincisi olan kuşak ise papyon ve ceketin rengine uygun seçilir. Yine parlak ve desenli şekilde kullanımdan kaçınılmalıdır. Ayrıca yelek ve kuşak aynı anda kullanılamaz. Ayakkabı da ise kesinlikle iyi parlatılmış siyah, burun kısmı uzun bir ayakkabı seçmelisiniz. Papyon seçerken ise smokininizle aynı kumaşa sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Kol düğmelerinde ise metal, altın veya gümüş seçmelisiniz. Eğer smokinde mendil de kullanmak isterseniz kesinlikle beyaz renkte keten veya ipek kumaş seçmelisiniz.

trend damatlık modelleri

Takım elbisede ise ceket ön plana çıkmaktadır. Ceket de en önemli şey ise bedeninize büyük olmaması, tam oturmamasıdır. Gömlek de yaka kısımları da oldukça önemlidir. Ayrıca vücudu tam sarmayan tarzda olmalıdır. Yelek seçiminde ise smokinin aksine daha canlı renkler seçmelisiniz. Eğer kemer kullanmak istiyorsanız, ayakkabınızla aynı deriye sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Papyon, kravat veya fular takabilirsiniz. İşe öncelikle hangisini kullanacağınızla başlayın. Eğer fular takacaksanız yelek de kullanmanız gerekecektir. Papyon takmak isterseniz beyaz, gümüş veya siyah, kravat kullanacaksanız da kıyafetinize uygun bir renk seçmelisiniz. Ayakkabı ise yine parlak ve siyah renk olmalıdır. Damatlık modelleri bu şekilde özetlenebilir.

beyaz damatlıklar

 

Bir önceki makalemiz olan Tarz Kıyafetler Nelerdir? başlıklı yazımızda tarz elbise seçimi ve tarz giyim stilleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER