Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

25.07.2023
239
Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm kadınların hayallerini süsleyen pırlanta, eşsiz ışıltısı ve muhteşem görünümü ile en kıymetli mücevherlere hayat veriyor. Artık yüzükten bilekliğe, kolyeden küpeye kadar hemen her aksesuar modeli pırlanta ile süslenebiliyor ve benzersiz ışıltısını ikiye katlıyor. Peki, pırlanta alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

4C’ye Dikkat!

Öncelikle pırlantalarda geçerli olan 4C hakkında fikir sahibi olmanız önemlidir. Kısaca 4C olarak adlandırılan, carat, clarity, colour ve cut yani karat, berraklık, renk ve kesimdir.

  • Carat (Karat): Pırlantanın ağırlık birimi karattır. Seçtiğiniz pırlantanın kaç karat olduğu, fiyatını da doğrudan etkiler.
  • Clarity (Berraklık): Pırlantanın içindeki izlere bakılarak berraklık değeri belirlenir.
  • Colour (Renk): Pırlantada renk skalası renksizden başlar ve renkliye doğru devam eder. En kıymetli olanı da en renksiz olanıdır.
  • Cut (Kesim): Pırlantaya parlaklığını veren unsurlardan biri de kesimidir. Kötü bir kesim pırlantanın parlaklığını olumsuz etkiler. Bu nedenle kesim de fiyatı etkileyen hususlardan bir diğeridir.

Sertifikası Var mı?

Pırlantaların gerçeği ile sahtesini ayırt etmenin tek yolu sertifikadır. Bu nedenle gerçek olduğundan emin olmak isterseniz sertifikalı olan pırlanta çeşitlerini tercih etmelisiniz. Aynı zamanda Craft Pırlanta gibi güvenilir markalardan alışveriş yapmayı da seçebilirsiniz. Piyasada çok sayıda sahte pırlantanın olduğu biliniyor ve bu konuda mağdur olmamak için alışveriş yaptığınız yeri seçerken dikkatli olmanız önem taşıyor.

Fiyat Araştırması Yapın!

Günümüzde çok sayıda firmanın pırlantalı takı tasarımları ürettiği biliniyor. Bu firmaların tamamının makul fiyat politikası uyguladığından söz edemeyiz. Bu nedenle seçim yapmadan önce mutlaka fiyat araştırması da yapmalısınız. Ayırdığınız bütçeyi verimli bir şekilde kullanmak için modelleri ve beraberinde fiyatları da inceledikten sonra karar vermenizde fayda olacaktır.

Dilerseniz seçiminizi tüm modellerde tüm yıl boyunca makul fiyatlar sunan platformlardan yana da yapabilirsiniz. Craft Pırlanta bu konuda beklentilerinizi karşılayacaktır. Siz de craftpirlanta.com adresini ziyaret ederek, beğendiğiniz tasarımları güvenle satın alabilirsiniz. Model seçeneklerinin fazla olması da dikkatlerden kaçmıyor çünkü bu sayede zevkinize ya da stilinize uygun mücevherleri bulmanız gayet kolay oluyor. Özellikle baget kesim pırlanta çeşitlerine mutlaka göz atmalısınız!

Bir önceki makalemiz olan Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz? başlıklı yazımızda Atık malzemelerden neler yapılır, atık malzemelerden neler yapılır teknoloji tasarım ve atık malzemelerden tasarım hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu