Zayıflamanın Püf Noktaları

0
279

Şüphesiz herkes kusursuz ve fit bir görünüme sahip olmak ister. Bunun içinde insanlar egzersiz ya da diyet yapmanın yanı sıra zayıflamanın püf noktaları nelerdir konusunda sürekli araştırma yaparlar. Birçok kişi, zayıf ve fit görünenlerin ciddi derecede çaba sarf ettiğini ya da uzun süreler aç kaldığını düşünebilir. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki zayıflamak için çok ağır diyetler ya da saatlerce egzersizler yapmaya gerek yoktur. Yapacağınız diyetler ve egzersizlerin düzenli olması bu noktada en önemli unsurdur. Birçok kişi çok çaba sarf etse de istediği kadar kilo veremeyebilir. Bunun nedeni ise vücut yapısıdır. Çünkü bazı kişiler zayıflamak için bırakın egzersiz yapmayı aksine çok yemek yese dahi kilo almaz. Belirttiğimiz gibi bu tamamen kişinin vücut yapısıyla alakalı bir durumdur.

zayıflamak için önerilerZayıflama Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Öncelikle zayıflamak isteyen birey kesinlikle kendini aç bırakmamalıdır. Aç kalmaktan ziyade aşırı kalorili ve besleyici özelliği bulunmayan gıdalardan uzak durmak zayıflamanızda etkili olacaktır. Aç kalmak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi sizlerin daha büyük sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.
  • Zayıflamanın püf noktaları arasında gerçekçi olmak önemlidir. Burada gerçekçilikten kasıt, günlük kalori miktarını belirlenmesinde karşılaşılan bir durumdur. Yani fazla kilosu olan kişiler beslenme uzmanına danışarak belirlenen kalori miktarlarındaki yiyecekleri tüketmelidir. Miktarlar ne çok fazla ne de çok az olmalıdır, Çünkü yetersiz beslenerek kilo vermek oldukça sağlıksızdır. Bu sebeplerden dolayı, diyet listenizi hazırlarken hızla kilo vermeyi değil, sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi amaçlamalısınız.

zayıflamanın yöntemleri

  • Kilo vermede hareket etmek oldukça önemlidir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar fazla hareket etmeniz sizin daha kısa sürede kilo vermenizi sağlayacaktır. Hareket etmek sadece egzersizlerle sınırlandırılmamalıdır. Örneğin; ev hanımlarının evde yaptıkları işler, özellikle de kapı, cam ve yerlerin silinmesi gibi efor gerektiren işler aslında çok iyi bir egzersiz yöntemidir.
  • Kilo vermede diğer önemli unsur ise su içmektir. Yeterli miktarda su içmenin organlara büyük faydası vardır. Su organların fonksiyonunu gerçekleştirebilmesini ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Uzmanların bu konudaki önerisi ise günlük olarak 2.5-3 litre su içilmesi yönündedir.

sağlıklı zayıflama yöntemleri

  • Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ise kilo vermeye faydaları saymakla bitmez. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı ise gıdalardan sağlanan protein, yağ ve karbonhidrat oranlarının dengeli olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında yağ ve karbonhidrat kullanımını tamamen yok eden diyet listeleri ile sağlıklı kilo vermek mümkün değildir.
  • Zayıflamanın püf noktaları arasında kendinizi çok sıkmamak da yer alır. Zayıflamak için başlayacağınız diyet programları beslenme alışkanlığınızı değiştireceği için bu sizlere stres kaynağı olabilir. Özellikle ilk 1-2 hafta bu duruma alışmak zor olabilir ancak hedefinize ulaşmak ve diyetinizin başarılı olması için stresi kontrol altına almanız gerekir. Kafanızı ‘Acaba istediğim kadar kilo verebilecek miyim?’ gibi sorularla meşgul etmek yerine elinizden geleni yaparak, olayları zamana bırakmalısınız.

zayıflamak için öneriler

 

Bir önceki makalemiz olan Pirinç Maskesi Nasıl Uygulanır başlıklı yazımızda cilt maskeleri, maske yapımı ve pirinç maskesi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER