Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer ve Temizlenir?

0
498

Sivilceler birçok kişinin kabusu olmaya ergenlik yıllarında başlamıştır. Yetişkinlik dönemlerinde de strese bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hormon düzensizlikleri yaşayan insanlarda sivilce oluşumu gerçekleşmektedir. Ayrıca sivilce yağlı ciltlerde meydana gelmektedir. Bundan dolayı cilt tipiniz oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Örneğin arkadaşınız size bir krem önerisinde bulunuyor ve çok iyi etkileri olduğunu söylüyor. Sizin bu sebeple kremi kullanmanız cildinize zarar verir. Herkesin cilt tipi farklıdır ve kremler herkeste aynı etkiyi göstermez. Bu yüzden kendi cildinizin yapısını iyi analiz etmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa yağsız nemlendiriciler kullanmalısınız. Sivilcelerin çıkması görüntü itibariyle rahatsız edicidir. Ancak daha sonra sivilce izlerinin kalması daha rahatsız edici bir durum halini alacaktır. Peki bu gibi bir durumla karşılaşmayı önlemek için yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer ?

Sivilcelerinize ellemek ve onları patlatmaya çalışmak yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesidir. İzlerin daha da kalıcı olmasına ve daha fazla çoğalmasına neden olacaksınız aynı zamanda cildinizin yapısını da bozmuş olacaksınız. Bunların yanında cilt temizliğinize önem vermeniz gerekmektedir. Ellerinizi yüzünüze çok fazla temas ettirmemelisiniz. Elleriniz gün içerisinde her yere dokunarak kirleri ve bakterileri içinde barındırmaktadır. El ve yüz temizliğiniz bu sebeple sağlığınız için çok büyük bir önem arz etmektedir.

sivilce izleri nasıl geçer giderilir yok olurSivilceler yağ dokularınızın salgıladığı sebum maddesinin gözenekleriniz tıkalı olduğu için dışarı atılamaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Burada biriken kir ve bakteriler daha sonra şişliklere neden olmaktadır. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamanız gözeneklerinizin açılmasına neden olacaktır. Böylece cilt temizliğinizi daha rahat yapabilirsiniz.

Peki Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Bu noktada iz ile yarayı birbirinden ayırmanız gerekmektedir. İzler koyu tenlerde sıkça görülen ve cildinize rengini veren hiperpigmentasyon denilen hücrelerin toplanması neticesiyle oluşmaktadır. Sivilce yaraları ise renk değişimiyle girinti çıkıntı oluşturarak cildinizin dokusunu değiştirmektedir. Cildiniz bu bölgelerde kolajen ve elastin maddelerini üretemeyecektir. Bazı durumlarda cildinize çok iyi baksanız da izlerinin kalma olasılığı yüksek olmaktadır. Çünkü iltihabı geçirmeye çalışan bağışıklık sisteminiz bu bölgeye daha fazla beyaz kan hücresi ve enzim yollamaktadır. Bu noktada cildinizde leke kalma olasılığı artacaktır.

Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer sorusuna cevap vermek gerekirse cilt gözeneklerinizin tıkanması başlı başına sivilce çıkmasının nedenidir. Gün içinde ve yatmadan önce temizliğine önem vermeniz sivilceleri engellemeniz açısından fayda sağlayacaktır. Cilt temizleyicilerinizle gece yatmadan önce bolca köpürterek ılık veya soğuk suyla yıkamalısınız. Cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayan doğal cilt maskeleri uygulamalarını yapmalısınız. Bu maskeler doğal cilt maskeleri olmalıdır. Tercihinize bağlı olarak kozmetik ürünler de kullanabilirsiniz.

Cildinizin fazla yağlı olması gözenek yapılarınızın daha çabuk ve hızlı tıkanmasına neden olacaktır. Fazla yağı önlemek için yapılan kozmetik ürünleri kullanabileceğiniz gibi doğal ürünler yardımıyla ciltteki yağ oranınızı dengeleyebilirsiniz. Örneğin kil maskeleri veya maya maskelerini kullanabilirsiniz. Hem masrafsız olacaklardır hem de doğal çözüm yolu sunacaklardır. Bu noktada dikkat etmeni gereken durumlar vardır. Cildinizde ki bütün yağı temizlemeniz de sakıncalı bir durumdur. Çünkü cilt bir süre sonra yağın azlığını fark edecek ve daha fazla yağ üretecektir. Bundan dolayı cildinizi aşırı kurutan cilt maskelerinde ve kozmetik ürünlerden uzak durmanız, onları kullanmamanız gerekmektedir.sivilce izleri nasıl geçer ve yok edilir

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer Sorusuna En Net Cevap

Kullandığınız kozmetik ürünlerin organik olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa bu ürünler sivilce oluşumlarını tetikleyebilir ve iz oluşumuna neden olabilirler. Kullandığınız kozmetik ürünlerin içlerinde ne olduğuna dikkat etmelisiniz. Bilmediğiniz ve fiyatı uygun diye aldığınız ürünler gözeneklerinizi fazlaca tıkayacaktır. Asla makyajınızla uyumamalısınız. Geceden yüzünüzü temizleyicinizle yıkayıp yarım limon suyunu sürüp uyumanız ve sabah kalktığınızda yıkamanız cildinizde ki bütün sivilcelerin kurumasına neden olacaktır. Daha sonra da yağsız nemlendiricinizden sürebilirsiniz.

Buhar banyosu da gözeneklerinizin açılmasına neden olacaktır. Bir kovaya sıcak suyu dökün ve yüzünüze zarar vermeyecek şekilde buharına birkaç dakikalığına yüzünüzü temas ettirin. Ardından alkolle temizleyip (isteğe bağlı) cilt temizleyicinizle köpürtüp durulayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Siyah Ruj Sürme Teknikleri başlıklı yazımızda siyah ruj modelleri ve siyah ruj sürme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER