Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

1
284

Elbette herkes kusursuz görünen bir cilt ister. Özellikle bayanlar bu konuda daha hassas olmakta ve cilt bakımlarında daha özenli davranmaktadırlar. Ancak Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? sorusuna en doğru cevabı almak isteyen bayanlar sayısız çeşitli bulunan cilt bakım maskeleri ne ya da kürlerini araştırmakta ve kendilerine en uygun olanı seçmektedirler. Biz de sizlere etkili ve doğru sonuçlar veren bir yüz bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını mümkün olduğu kadar vereceğiz.

yüz bakımı nasıl yapılırYüz Bakımında 1. Adım

Yüz bakımı yapacak olan bayanların öncelikle cilt tiplerini bilmeleri gerekir. Pul pul dökülen bir cilt yapısı kuru, parlak ve büyük gözenekler olan cilt yağlı, burun alın ve çene kısımları yağlı yanak bölgesi kuru olan ciltler ise karma cilt tiplerine girer. Bunların yanı sıra makyaj malzemelerini ve bakım ürünlerine karşı kaşıntı veya yanma hisseden ciltler ise hassas cilt sınıfına girer.

  1. Adım

Bu aşamada öncelikli olarak yüzünüzü temizlemelisiniz. Normal ve dengeli bir cilt tipine sahip olan kişiler yüzlerini yıkamak için pahalı ürünleri almak zorunda değillerdir. Cilt tipine uygun olarak yumuşak bir temizleyici ile ılık su kullanarak yüzlerini temizlemeleri yeterli olacaktır. Cildiniz kuru veya yağlıysa da yine cilt tipinize uygun temizleyiciler kullanarak bu işlemi yapmalısınız.

yüz bakımı için tavsiyeler

  1. Adım

Yüzünüzü nemlendirmelisiniz. Yağlı cilt tipine sahip olsanız bile her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple herkes cilt tipi ne olursa olsun uygun bir nemlendirici kullanmalıdır. Nemlendiriciler her gün düzenli olarak kullanılmalıdır.  Bu noktada su bazlı ve non komedojenik yani siyah nokta oluşturmayan nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

  1. adım

Mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Güneşin sadece 15 dakikada bile cildinize zarar vereceğini unutmamalı ve cildinize uygun bir güneş koruyucu kullanmamız gerektiğini bilmelisiniz. Güneş kremi kullanmak özellikle yaz aylarında oldukça önemli olsa da kapalı havalarda dahi mutlaka güneş kremini kullanmalısınız.

cilt tipleri için yüz bakımı

  1. adım

Yüzünüzü ne zaman yıkamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Çünkü yüzünüzü çok fazla yıkamanız da faydalı olmayacak aksine kurumasına, az yıkamanız ise yeteri kadar temizlenmemesine sebep olacaktır. Yüzünüzü sabahları ılık su ile yıkamalı, kurulamak içinse yumuşak bir havlu kullanmalısınız.

  1. adım

Geceleri kesinlikle makyajınızı temizlemeden uyumamalısınız. Çok yorgun olsanız dahi yüzünüzü yıkamadan uyumamalı, yüzünüzdeki makyajın gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna sebep olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle makyajınızı temizlemek için yumuşak bir temizleyici ya da makyaj temizleyiciden faydalanmalısınız.

evde yüz bakımı nasıl yapılır

Bunların dışında makyaj malzemelerinizi paylaşmamalısınız. Aynı malzemeyi kullanan kişilerde var olan enfeksiyonlar bulaşıcı olabilir ve cildinizi olumsuz yönde etkiler. Özellikle göz enfeksiyonuna sebep olan bu durum kötü sonuçlar vermektedir. Bir de yüz bakımı nasıl yapılır noktasında beslenme ve uykunuza önem vermelisiniz. Cildiniz sağlıklı besinlerle daha bakımlı ve genç görünecektir bu durum yüzünüzde de fark edilecektir. Bol su içmeniz ve uykunuza önem vermeniz de cilt bakımınızda oldukça etkili olacaktır.

 

yüz bakımı yapmak için öneriler

 

Bir önceki makalemiz olan Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda saç bakım önerileri, saç maskeleri ve saç maskesi yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. yüz bakımının en önemli aşaması cilt temizliğidir. cilt yapınıza uygun bir temizleyiciyle cildi temizleyip toniklemek ardından nemlendirmek gerekir. cilt güzelliğinize düşkün bi insansanız illeki sigara gibi etmenlerden uzak durmanız gerekir…

CEVAP VER