Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

0
393

Evimizin her köşesini temizlerken kullandığımız su ve derterjanı yatağımızı temizlerken kullanamadığımız için yatağımızı nasıl temizleyeceğimizi bilmiyoruz. Sade günlük olarak çarşaf silkelemekle ya da yatağın üstünü elimizle temizlemekle yetiniyoruz. Ancak bu temizlik yeterli değil.Çünkü yatak üzerine dökülen deri ve kıl döküntüleri evdeki küçük mikropları ve maykları yatağınıza çekmek, sizlere de mikrop ve bakterilerle dolu bir yatakta yatmak düşmektedir. Peki yatak temizliği nasıl yapılır?

 

Öncelikle yapmanız gereken şey yatak koruyucunuzu çıkartıp makinede yıkamak. Ancak size tavsiyen makinenizinn yumuşatıcı kısmına yumuşatıcı yerine bolca sirke dökerseniz durulama esnasında yatak koruyucunuz arta kalan kimyasallardan da kurtulacaktır. Böylece kimyasallara karşı alerjik bir vücudunuz varsa yatakta kaşınmaktan da kurtulmuş olacaksınız. Ardından yatağınızın üzerine her yerine gelecek şekilde karbonat dökün. Yatağınızda karbonat gelmeyen yerlere de elinizle gezdirerek karbonatı yayın. Ardından odanızın perdesini ve penceresini açarak yatağınızın güneş ve oksijen almasını sağlayın.En az bir saat bekletin. Bekletebiliyorsanız tüm gün bekletmeniz daha da güzel olur.

 

Mikroplar ve mayklar güneş ışığından nefret ederler ve yatağınızdan kaçmaya başlarlar. Karbonat ise yatağınızda var olan mikrop ve maykların ölmesini sağlar.

 

Yeterli sürede beklettikten sonra evinizdeki uzun bir sopayla ya da viledanızın sapıyla yatağınızın üzerini dövmeye başlayın. Yaklaşık bir on dakika kadar da bu işlemi yaptıktan sonra elektrikli süpürgenizi çıkartarak yatağınızın üzerindeki karbonatları süpürgeyle çekerek temizleyin. İşlem tamam. Yatağınız mikrop ve mayklardan arındı. Şimdi tekrar yatak koruyucunuzu takarak yeni yıkamış olduğunuz nevresim takımınızı serebilir ve tertemiz bir yatakta yatmanın tadını çıkartabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Kullanışlı Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda kullanışlı mutfak elde etme, mutfak dekorasyonu ve mutfakta alandan kazanma hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER