Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

0
412

Genellikle tüp bebek yöntemi, bebek sahibi olmak isteyen kimselerin yaygın olarak başvurdukları bir yöntemdir. Pek çok kez uygulanıp başarı sağlanamasa da tekrar edilebilir bir yöntem olarak karşımıza çıkan bu yöntem, sabır gerektiren bir süreyi gerektirir. Ancak bebek sahibi olmak isteyen anne baba adayları için önemli umutları da içinde barındırır. Yapılacak olan tüp bebek tedavisi için uzmanların en çok gerekli gördüğü husus ise her şeye rağmen konuya olumlu yaklaşmaktır. Tüp bebek tedavisi zaman isteyen bir süreçtir. Bu zamanı ve sabrı, bir bebek sahibi olmak için ayırmak ise anne baba adaylarının göstermesi gereken önemli bir basamak olarak adlandırmak doğru olacaktır.

Tüp Bebek Yöntemi Ne Anlama Gelir?

Tüp bebek yöntemi, yapay bir ortamda döllenen yumurtanın, belirli süreçlerden geçerek, istenen düzeyde geliştikten sonra anne rahmine aktarılması ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Tüp bebek yöntemi çok sayıda anne baba adayının başvurduğu, toplum içinde yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Çeşitli tedavilere rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerin genellikle olumlu sonuç aldıkları bir yöntem olan tüp bebek tedavisi, çeşitli aşamaları içinde barındıran önemli bir tedavi yöntemidir. Ayrıca bu yöntem ileri teknoloji kullanılan laboratuvarlarda geçerli olabilecek özel bir yöntemdir. Bu anlamda pek çok noktanın önem arz ettiği tedavide yapay ortamların kullanılması güven sorununu da ortaya çıkarmıştır. Bu durum daha seçici olmak gerektiği gerçeğini de gözler önüne serer.tüp bebek yöntemi uygulamaları

Tüp Bebek Yöntemi Aşamaları

Tüp bebek yöntemi, yaklaşık bir aylık bir süreci kapsayan bir yöntemdir. Bu 1 ay içerisinde çeşitli aşamalardan geçirilen hücreler nihayet anne rahmine yerleştirilerek orada büyümeleri beklenir. Rahimde tutunma süreci büyük önem arz etmekle birlikte tedavinin olumlu sonuç vermesi de birtakım faktörlere bağlıdır. Tüp bebek yönteminde ilk aşamayı, anne ve baba adayları ile yapılan görüşmeler kapsar. Bu görüşmeler anne ve baba adayını bir nevi motive etmek için yapılan görüşmelerdir. Bu dönem içinde, söz konusu çiftin birtakım ilaçlar kullanması sağlanmaktadır. Bu ilaçlar, sağlığı olumlu anlamda etkileyen ve süreç için geçerli olacak en önemli unsuru en sağlam hale getiren ilaçlardır. Tüp bebek tedavisinin merkezini, anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm hücresi belirler. Bu iki unsurun kaliteli olması adına, bu ilaç kullanma devresi büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu ilaçlar sayesinde birden fazla yumurta elde etmek mümkün hale gelecektir.

İlk aşamada sağlanan bu motivasyon görüşmeleri ve ilaç kullanımı devresinin ardından, ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama, kullanılan ilaçların neticesinin alındığı aşamadır. Bu aşamada ilaç kullanımı ardından anne adayı ultrason yöntemi ile görüntülenir ve bunun yanı sıra da kan testleri yapılır. Bundan sonra ise yeterli büyümeyi sağlayan foliküllerin içinden yumurtaların toplanması süreci başlar. Bu yumurta toplamı işlemi OPU adı verilen işlem aracılığı ile sağlanır. Bu işlem anne adayına uygulanırken, baba adayından da sperm örneği alınır. Alınan bu hücreler, sonunda, ileri teknoloji gerektiren laboratuvar ortamında bir araya getirilerek dölleme sağlanır. Bu dölleme işleminin ardından ortaya bir embriyo çıkması beklenir. Embriyonun anne rahmine nakledilmesi anına kadar embriyo, laboratuvar ortamında gözlenir.tüp bebek yöntemi uygulaması nedir

Laboratuvarda gerçekleşen bu kontrol aşaması embriyonun yeterli miktarda gelişmesine karar kılınıncaya kadar sürer. En sonunda da gelişen embriyo anne rahmine nakledilir. Bundan sonra ise heyecanla beklemeye başlanır. Bu işlemin ardından takip eden 12 günün sonunda, bu süre içinde anne rahmine sıkı sıkı tutunup büyümesi istenen embriyo, kan testi ile kontrol edilir. Yapılan beta-HCG testi ile hamile olup olunmadığı öğrenilir. Tedavinin başarıya ulaşması, çiftlerin tüm kalpleri ile ummalarını, sabretmelerini gerektirir.

Tüp Bebek Yöntemi Maliyeti

Tüp bebek yöntemi hastanelerde, kliniklerde ve diğer tıp merkezlerinde gerçekleştirilen bir yöntemdir. Buna göre maliyet de değişir. Çünkü her laboratuvar ortamı aynı gelişmişlikte değildir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanır? başlıklı yazımızda tüp bebek ve tüp bebek tedavisi aşamaları hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER