Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanır?

0
423

Tüp bebek yöntemi normal şartlarda anne olamayan adaylar için uygulanmaktadır. Anne olma şansı çok az olan anne adayları için de uygulanabilmektedir. Dünyada ilk uygulanan yer İngiltere’dir. 1978 yılında ilk tüp bebek dünyaya gözlerini açmıştır. Türkiye’ye bu uygulamanın gelmesi ise 11 yılı yani 1989 yılını bulmuştur. Bu uygulamayı gerçekleştiren ilk üniversite Ege Üniversitesi olmuştur. Artık günümüzde çok yaygınlaşan bir yöntem olmakla birlikte bu uygulamayı uygulamak da eski yıllara göre daha da kolaylaşmaya başlamıştır.  Tüp bebek nedir diye bakıldığında tüp bebek kısaca anne adayından alınan yumurtanın, aynı gün içerisinde baba adayından alınan en hareketli sperm ile döllenmesi işlemidir. Ardından döllenen yumurtada oluşan embriyonun alınıp anne adayının rahmine uygun laboratuar ortamında yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem alanında uzman bir ekiple birlikte yapıldığında başarı şansı daha da artacaktır. Bu dönemde baba adayının, anne adayına manevi olarak destek olması da başarı şansını arttırmaktadır.

Başarı şansı normal şartlardaki doğum oranına göre daha fazladır. Normal çiftlerde canlı doğum oranı %27’lerde iken tüp bebek uygulamalarında ki canlı doğum oranı %40’larda gerçekleşmektedir. Tüp bebek nedir sorusuna verilebilecek cevaplara ek olarak tekniklerinden de bahsetmek gerekmektedir.

Tüp Bebek Nedir?

 ©Yardımla üreme tekniği tüp bebek işlemi sırasında yumurtalıklardan toplanan yumurtalarla ilgili yapılan tüm tedavi uygulamalarına denilmektedir. Bu sayede gebelik oluşumu gerçekleşmektedir.

©İn, vitro ve fertilizasyon, tüp bebek nedir sorusuna verilen cevaplardan biridir. Yumurtalıklardan alınan yumurtaların aynı gün içerisinde baba adayından alınan spermler vasıtasıyla uygun, temiz ve tam teçhizatlı laboratuar ortamında döllenmesidir. Oluşan embriyonun 3 ile 5 içinde anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

©Zigot intrafallopian işlemi günümüzde pek tercih edilmeyen yöntemdir. Aynı şekilde anne adayından alınan yumurtaların, spermler aracılığıyla döllenmesi ve sonrasında bir fallop tüpüne yerleştirilmesi işlemidir.

©Gamet intrafallopian transfer işlemi ise anne adayının yumurtalıklarından alınan yumurta ve baba adayından alınan en hareketli spermlerin, anne adayının fallop tüpü içerisine yerleştirilmesidir. Bu şekilde embriyonun oluşumunun gerçekleşmesi işlemidir. Günümüzde bu yöntem de tercih edilmemektedir.

©İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ise, yumurtalıklardan alınan yumurtanın içerisine sperm bırakılma işleminin özel iğneler yoluyla yapılmasıdır. Bu şekilde döllenme sağlanmış olacaktır. Bu yöntem baba adaylarının sperm sayılarında ciddi şekilde bir azalma görülen ve yine spermlerinin kalitesinde bir problem olan hastalara uygulanmaktadır.

 

tüp bebek nedir tedavisi nasıl yapılır

Tüp Bebek Uygulamasında Başarı Şansı

©Öncelikle tüp bebek tedavisini uygulayacağınız hastanedeki ekibin alanında uzman olması ve gelişmiş laboratuar tekniklerini kullanması başarı şansını katbekat arttıracaktır. Tüp bebek uygulamalarında başarı şansı kısırlıkla yakında ilgilidir. Eğer yumurtlama probleminiz varsa başarı şansınız %38 olmaktadır. Yumurtalık rezervinizde azalma gözlemlenmişse başarı oranı %15’e kadar düşmektedir. Tüp bebek nedir? Başarı şansı nedir? Gibi soruları cevaplandırdıktan sonra neden başarısız olunmaktadır? Sorusunun cevabına dönmek gerekecektir.

©Anne adayının yaşı çok önemlidir. Embriyo kalitesini anne adayının yaşı etkilemektedir. Yumurta rezervini az olması, yumurtalıkların uyarılamaması gibi etkiler olabilmektedir.

©Rahimde genetik açıdan veya sonradan oluşabilen problemlerin varlığı başarısızlık ihtimalini arttırmaktadır. Ayrıca enfeksiyon gibi olası faktörlerin varlığı da olumsuz etkiler yaratmaktadır.

©Yumurtanın sperm tarafında döllenmesinden sonra embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi aşamasında oluşabilecek aksiliklerde olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Tüp Bebek Uygulaması Kimlere Uygulanır?

©38 yaş üstü kadınlarda, 6 ay korunmasız bir şekilde ve devamlı cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hamileliğin oluşması durumunda,

©Anne adayının yaşının büyük olmamasına rağmen yumurta rezervinde görülen azlık,

©Baba adayından alınan semen örneğinde yeterli sayıda spermin olmadığının anlaşılması üzerine,

©Yumurtlama problemi yaşayan anne adaylarında,

©Tüm tetkiklerin normal seviyelerde olduğu anlaşılmasına rağmen yinede normal yollardan gebeliğe ulaşılamaması durumlarında olan anne baba adalarına tüp bebek uygulaması yapılabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan 5 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler başlıklı yazımızda 5 aylık bebek aşıları, 5 aylık bebek beslenmesi ve 5 aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER