Tırnak Mantarı Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

1
1348

Tırnak mantarı çoğunlukla ayak tırnaklarında görülmektedir. Nadiren de olsa ellerde de görülebilir. Göze hoş görünmeyen görüntüler olması dışında, daha çok sağlık açısından önemli bir durumdur. Bu problem için evde doğal yollar ile bakım yapabilir ve tırnak mantarlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, geçmeyen ve ilerlemiş tırnak mantarları için mutlaka doktora gidilmeli ve tedavi uygulanmalıdır.

tırnak mantarı hakkında bilgi
Tırnak mantarı ile ilgili aklınızda olan bütün sorulara cevap bulmak için mutlaka bu yazımızı okumalısınız.

Tırnak mantarının özellikleri

Tıbbı adı ile ankomikoz olarak bilinen tırnak mantarı özellikle erkeklerde ve büyük başparmaklarda görülmektedir. Tırnak mantarları ayakta başladığı anda diğer tırnaklara da çok çabuk yayılmaktadır.  Ayaktaki mantarın ellere geçme olasılığı oldukça düşüktür.

Tırnak mantarı çevreyle ilgili faktörler sayesinde oluşmaktadır. Yüksek sıcaklık, nemlilik, havuzda çok fazla vakit geçirmek, uzun saatler kapalı ayakkabı giymek gibi durumlarda bu problem ile karşılaşmak mümkündür.

tırnak mantarı nasıl tedavi edilir
Tırnak mantarı oluşumunu önlemek için belirli bir takım yöntemler denenebilir ancak bu oluştuktan sonra da yayılmasını önlemek mümkündür.

Mantarlı tırnağın görünümü

Mantarlı tırnak kalınlaşır ve renk olarak sarı görünmeye başlar. Bazen gri, yeşil, kahverengi olabilmektedir. Enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak bütün tırnağı kaplayabilir. Enfeksiyon tırnağın soyulmasına hatta düşmesine bile sebep olabilir. Tırnağın altındaki deri kalın, kırmızı, şiş ve kaşıntılı olmaktadır.

Nadiren de olsa ellerde görülen tırnak mantarı kahverengi veya sarıdır. Tırnak yüzeyinde çatlaklar oluşur ve tırnak ayak tırnağında olduğu gibi düşebilir.

Tırnak mantarının yayılmasını önlemek için yapılabilecek tavsiyeler;

 • Çok dar ve sentetik materyalden yapılmış ayakkabıları tercih etmeyin.
 • Spor salonu, havuz ve buna benzer toplu kullanılan alanlar da çıplak ayakla gezmemeye özen gösterin.
 • Başkalarının tırnak makaslarını kullanmamaya özen gösterin. Hatta evin içerisinde aile üyelerinin tırnak makaslarını ayırın.
 • Ayaklarınızdaki teri emecek %100 pamuklu çoraplar kullanmaya özen gösterin.
 • Bulaşık yıkarken ev temizlerken eldiven kullanmaya dikkat edin.
 • Havluları ve vücut liflerini başkaları ile paylaşmamaya dikkat edin.
tırnak mantarı için öneriler
Tırnak mantarını önleyebilmek için tırnaklarınızı temiz tutmak ve pamuklu çoraplar kullanmak çok önemlidir.

Tırnak mantarı için ev yapımı tedaviler

 • Bir çay kaşığı zeytinyağını, çay ağacı yağı ile karıştırdıktan sonra 20 gün boyunca gün aşırı olmak üzere tırnaklarınızın üzerine uygulayın.
 • Tırnaklarınıza limon suyu sürün ya da doğrudan tırnağınızın üzerine limon sürün.
 • Saydam bir tırnak parlatıcı ojenin içerisine ince kıydığınız sarımsağı, 3 damla beyaz tentürdiyot ve 7 damla limon suyu Bir hafta boyunca bu karışımı bekletin ve 2 hafta boyunca tırnaklarınızın üzerine tek kat sürün. Çıkarmak için aseton ve pamuk kullanabilirsiniz.
 • İki fincan suya 3 çorba kaşığı keki otu ile 5 dakika süre ile kaynatın. 5 dakikanın sonunda ağzını kapatın ve ılıyana kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra pamuğu içerisine batırın ve tırnak mantarı olan tırnaklarınızın üzerine pamuğu koyun. Pamuklar tırnaklarınızın üzerinde yarım saat beklesin. Bu işlemi haftada iki defa uygulayabilirsiniz.
 • Karbonatı macun kıvamına gelene kadar su ile karıştırın. Pamuk yardımı ile tırnaklarınızın üzerine ve koyabildiğiniz kadar tırnak içlerine koyun. 10 dakika bekletin ve ayaklarınızı durulayın.
tırnak mantarından kurtulma yolları
Bu mantardan kurtulmak için evde uygulanabilecek ve kesin çözüme ulaştırabilecek yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden sonra oldukça sağlıklı ve güzel görünümlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Oje Renkleri Nelerdir? başlıklı yazımızda oje önerileri ve oje rengi seçimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. biotin içeren vitamin kullanacaksınız bir de elinizden geldiğince sudan nemden uzak duracaksınız. yoksa iyileşme çok geç olur. oyle televizyonlarda çıkan mantar ilaçlarına da aldanmayın.doktorun yazdıklarını kullanın daha etkili.

CEVAP VER