Tiramisu Nasıl Yapılır?

0
170

Tatlılar farklı günler, farklı saatler, toplantılar, çaylar ve daha pek çok anın en çok sevilen kısmını oluşturur. Mutluluk hormonunun salgılanması bu anlamda insanların tatlı tabağını görünce yüzlerinin gülmesini sağlar. Bilimsel olarak tatlı yiyecekler insanları mutlu eden yiyeceklerdir. Bu nedenle vazgeçilmez ve yeri doldurulmaz yiyecek gruplarından bir tanesidir. Türk mutfağı bu anlamda çok fazla etkilenen bir mutfaktır. Temelde saray mutfağının muazzam bir alt yapısı vardır. Zamanla Türk mutfağına ithal tatlı tarifleri de girmiştir. Bu tarifler de zaman içinde çok fazla sevilen ve artık klasikleşen tarifler haline gelmiştir. Bu örneklerden bir tanesi de tiramisudur. Tiramisu İtalyan mutfağından ithal ettiğimiz bir tatlı olmakla birlikte, bizim mutfağımızda bazı değişikliklere uğramıştır.

tiramisu

Tiramisu Malzemeleri ve Yapılışı

Tiramisu yapımı çok fazla kolay olan bir tatlıdır. Ancak bu tarifler Türk mutfağında değişikliğe uğramış olan tiramisu ile ilgili olan değerlendirmedir. Çünkü asıl tiramisu içinde peynir bulunmaktadır. İtalyan peyniri ile yapılan bu tatlı, Türk mutfağına labne peynir ile yapılan bir tatlı haline dönüşmüştür. Ancak bu hali ile de sevilen bir tatlı olmayı başarmıştır.

  • 1 paket hazır pandispanya

Muhallebi için

  • 3 yemek kaşığı tepeleme un
  • 3 yemek kaşığı tepeleme toz şeker
  • 2,5 su bardağı süt
  • 1 paket labne peynir
  • 1 adet yumurta

Kek ıslatmak için

  • Yarım su bardağı sıcak su
  • Hazır kahve

Üzeri için

  • Kakao
  • Çilek dilimleri

Tiramisu hazırlamak için öncelikle şeker, süt, yumurta ve un sürekli olarak karıştırılır. Bu karıştırma işlemi orta ateşte yapılır. Bu karışım, kaynayıncaya kadar karıştırılmaya devam eder. Kaynadıktan sonra, ateş kapatılarak hazırlanan karışım soğumaya bırakılır. Ilık olduğundan emin olunan karışımın içine, labne peyniri de eklenir. Burada, karışımın ılık olması çok fazla önemlidir. Çünkü yeteri kadar ılık olmayan karışımın içine labne peyniri eklendiğinde bozulma yaşanabilir. Labnenin eklenmesinden sonra mikserle karışım çırpılır. Bunun ardından pandispanya ikiye bölünerek suyla açılmış kahve ile ıslatılır. Hazırlanan karışım kekler arasına yayılarak bırakılır. En son tüm pastanın üzeri kakao ile kaplanır. Çilek dilimleri ile süslenir.

Bir önceki makalemiz olan Kestane Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? başlıklı yazımızda kestane nasıl pişirilir, kestane pişirme taktikleri ve kestane pişirme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER