Temel Metabolizma Kalori Yakma Hesaplama

0
144

İnsanlar her an kalori yakmaktadır. İster uyku sırasında isterseniz de oturur halde durun. Her şekilde kalori yakıldığı görülmektedir. Yani vücut gün boyu kalori yakmaktadır. Birçok insan kalori sadece yürürken ya da spor yapılırken yakıldığını bilmektedir. Fakat sadece hareket edildiği zaman kalori yakılmamaktadır. Temel metabolizma kalori yakma oranı hesaplamak isteyen kişi en hareketsiz haldeyken bu oran hesaplanmaktadır. Çünkü gerçek sonuç ancak o şekilde ortaya çıkmaktadır. Tabi bu her yaş için aynı kaloriyi yakacağı anlamına gelmemektedir.

Yaş İlerledikçe Metabolizma Yavaşlamaktadır

Genç bir insanın metabolizması daha da hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Fakat yaş ilerledikçe kişilerin metabolizması yavaşlamaktadır. Bu nedenden dolayı yaşlı insanlar çok daha az kalori yakmış olur. Çevremizde sık sık insanların şu cümleleri ile karşılaşılmaktadır: Ben gençken çok zayıftım gibi cümleleri herkes duymuştur. Yani genç iken ne yerse yesin vücut illaki onu yakacaktır Çünkü metabolizma çok hızlı çalışmaktadır. Gençken yenilen her şey ileriki yaşlarda yenildiğinde bu o kişilere kilo olarak dönmektedir. Yani tamamen yaşın getirdiklerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de aynı yemekler hiçbir şekilde yenmemelidir.

Sağlıklı Beslenilmelidir

Yaşa göre beslenme çok önemli olmaktadır. Bu tabi ki de sadece ileriki yaşlarda olan insanları kapsamamaktadır. Gençlerde yediklerine dikkat etmelidir. Çünkü şimdiden yenilen her şeye dikkat edilir ise geleceğe sağlıklı bir yatırım yapılmış olunmaktadır. Metabolizma hızlı çalışıyor diye de mideye hiçbir şekilde eziyet edilmemelidir. Sağlıklı beslenen bir birey daha çok enerjik ve mutlu olmaktadır. Bazen yenen gıdalarda insanları mutsuz etmektedir. Bunun sebebi ise zararlı gıdaların vücudu çok rahatsız etmesidir.

Kalori Yakma Oranı Hesaplama

Temel metabolizma kalori yakma oranı hesaplamak için öncelikle kişinin boy ve kilosunu bilmelidir. Ayrıca yaş ve cinsiyet önemlidir. Bütün bu bilgiler girilerek yaşa ve cinsiyete göre kalori yakma oranı belirlenmektedir. Bir bakımdan kişiye yön vermektedir. Yani kişinin fazla kalori var mı ya da kalori gerekli midir? Tüm bu ölçümler bunun için yapılmaktadır. Bu kalori oranı insanlar gün boyu yatsalar dahi ne kadar kalori harcamaktadır. Onları ölçer.

Temel Metabolizma Kalori Oranı Herkeste Aynı Sonucu Vermemektedir

Başta da denildiği gibi her yaşın kalori yakma oranı farklıdır. Yani hiç kimse aynı sonucu beklememelidir. Bu yüzden gençler gençliğinin kıymetini bilmelidir. Zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelidir. Kendilerini her yiyecekten de uzak tutmamalıdır. Eğer vücut sindirebiliyorsa hiç problem yoktur. Sindiremediği zaman ise kişiye artı kalori olarak dönmektedir. Kimi insan gün içerisinde sık sık tuvalete gitme eğilimindedir. Kimisi ise çok az gitmektedir. Az gidenler genellikle yediklerini çok iyi sindirememektedir. Yani aşırı tuvalete çıkılması da iyi değildir. Onun günlük ölçüsü bulunmaktadır. Metabolizması hızlı çalışan kişiler bu bakımdan da şanslı olmaktadır. Genç bir insanında metabolizması yavaş olabilir. Fakat onu hızlandırmak için çözümler üretilmelidir. Her yaşa uygun metabolizma ve kalori yakma yöntemleri vardır. Fazla kalorilerden kurtulmak için uzman destek alınmalıdır. Kilo verememenin sebebi metabolizmanın yavaş çalışmasından kaynaklanmaktadır. Önce günlük yakılan kalorinizi internet sayesinde hemen öğrenebilirsiniz.

Temel Metabolizma Kalori Yakma Hesaplama

[temelmetabolizma]

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER