Televizyon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
171

Salon dekorasyonu yaparken koltuk takımını alıp yerleştirmek kolaydır. Çünkü koltuk takımının stilinin nasıl yerleşeceğini göstermektedir. Koltuk takımının doğru şekilde yerleştirilmesinin yanı sıra güzel bir şekil alması da sağlanmaktadır. Koltuk takımı genel olarak iki koltuk ve iki kanepeden oluşmaktadır. İki koltuk en karşıda olup, kanepeler onların yanına doğru yerleştirilmelidir. Ya da köşe takımı yerleşimi de bellidir. Köşe takımı evin en köşesine yerleştirerek karşısına tek bir berjer koltuk yerleştirilmelidir. Peki, televizyon salon dekorasyonunun neresinde olmalı, yerleşim nasıl yapılmalı ve televizyon seçimi neye göre yapılmalıdır?

İşte, salonlarda televizyon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

TV Ünitesi Şart: Televizyonun daha dekoratif bir biçimde yerleşmesi için TV ünitesi şarttır. TV ünitesinin olması ve TV ünitesinin en doğru şekilde tercih edilmesi salon dekorasyonunun en doğru görüntüye ulaştıracaktır. Eğer ki küçük bir salonunuz varsa televizyon ünitesi özellikle duvar boyu olmamalı ve sehpa boyutunda kesilmelidir. Ancak salonunuz büyükse hem kullanış açısından hem de dekoratif açıdan büyük ve uzun TV üniteleri tercih edebilirsiniz.

televizyon ünites

 

Televizyon Seçimi: Televizyon seçimi yaparken özellikle salon boyutunuzu göz önünde bulundurmalı ve seçiminizi de ona göre yapmalısınız. Eğer ki büyük bir salonunuz varsa büyük televizyon tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak salonunuz büyük değilse, küçük bir salonda büyük televizyon kullanmanız absürt bir görüntüyü oluşturacaktır. Bu absürt görüntüden uzak kalmak için salonunuzun boyutuna göre televizyon seçimi yapmalısınız.

Sağlık Önemsenmeli: Televizyon yaydığı radyosyon ışınları nedeniyle göz sağlığına zarar vermektedir. Televizyonun göz sağlığına zarar vermesini minimum düzeye indirmek için televizyonun izlendiği mesafe önemlidir. Televizyonu izleyeceğiniz alandan en uzak mesafeye yerleştirmelisiniz. Bu sizin göz sağlığınıza minimum seviyede zarar verecek olup sizin dekorasyonunuz için de en iyi olanıdır.

Güneş Işığına Dikkat: Güneş ışığı televizyona yansıdığında televizyon net olarak görünmeyecektir. Bunun için de televizyonu yerleştirdiğiniz alan ayrıca önem taşıyacaktır. Televizyonu pencere karşısına yerleştirmemeye özen göstermelisiniz. Ancak televizyonu pencere karşısına yerleştirmek durumunda kaldıysanız o halde ışın geçirmeyen kalın stor perdeler kullanmalısınız.

televizyon ünitesi

 

Üniteye Led Işıklar: Karanlıkta televizyon izlemek göze daha çok hasar verecek olan bir durumdur. Ama karanlıkta televizyon izlemenin verdiği keyfi de hiçbir şey veremez. Bu hasarı yok etmek için televizyon ünitenize tepeden ve yandan yansıyan led ışıklar ile aydınlatmalısınız. Bu aydınlatma sayesinde gözünüz yorulmayacaktır. Ayrıca farklı birde dekorasyon yapmış olacaksınız.

Kullanışlı Ünite: Televizyon ünitenize kitap, cd gibi araçlarınızı koyabilecek yerinizin olması da önem taşır. Bunun için kullanışlı ünite seçimi de ayrıca önem taşımaktadır. Raflardan oluşan kullanışlı bir ünite hem dağınıklığınızı toparlayacaktır. Hem de şık bir görüntü oluşturacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda halı modelleri, halı seçimi ve halı seçimi nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER