Sivilceden Kurtulma Yolları Nelerdir?

0
814

Akne ve sivilceler, hayatın en can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya ana hazırlanırken, aniden yüzde beliren kırmızı noktalar ve sivilceler ile sıkıntılı ve şaşkın durumlar yaşarız. Bu can sıkıcı sivilcelerden kurtulmak için evde doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı derecede yüzde oluşan içi iltihaplı sivilceler için mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir. Sivilceden kurtulma yöntemleri arasında en sağlıklı ve doğal olanı evde yapılan tedavi yöntemleridir.

  • Sivilceden kurtulmak için aspirin

Aspirin, anti enflamatuar özelliğinden dolayı, aknelerin azalmasında ucuz ve hızlı bir yardımcıdır. Çoğunlukla her evde bulunabildiği için rahatlıkla uygulanabilir.

Aspirinin en basit kullanım şekli;

1 adet aspirini üç kaşık su içerisinde iyice eritin ve yumuşak bir karışım elde edin.

Bu karışımı yüzünüzün sivilceli bölgesine sürün.

Tahminen yarım saat sonunda aspirin kuruyup pul pul dökülecektir. Bir cilt temizleme mendili ya da ıslak pamuk yardımı ile cildinizi temizleyin ve bol su ile yıkayın.

sivilceden kurtulma yolları

  • Sivilceden kurtulmak için deniz suyu

Deniz suyunun tuzlu olması sivilcelerinize iyi gelecektir. Akneler ve sivilceler su ile temas ettiği zaman olumlu sonuçlar verir. Bu nedenle deniz suyu cilde iyi gelecektir. Bol yüzmenin ardından cildinizi nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.

  • Sivilceden kurtulmak için aloe vera

Aloe vera birkaç yoldan sivilce aknelerinizin üzerine basınç ve tehdit uygular. Cildinizin yağ dengesini korur ve cilt üzerindeki kırışıklıklara iyi gelir. Aloe vera içeren kremler de cildinizin daha güzel görünmesine yardımcı olur. Aloe vera kullanımının ardından cildinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

  • Sivilceden kurtulmak için diş macunu

Eğer hızlı bir şekilde gelişen ve kısa sürede dikkat çekici bir hale gelen sivilceniz varsa, bunu kısa sürede tedavi etmek için diş macunu kullanabilirsiniz. Diş macununun içerisindeki silvia, sivilcelere iyi gelmektedir. Sivilcenin biran önce kuruması için gece yatmadan önce diş macununu, sivilcenin üstüne sürebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Sivilceden kurtulma yöntemlerinden bir tanesi olan diş macunu, olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

  • Bal maskesi

Bal lezzetinin yanı sıra, natürel bir antibiyotiktir. Mükemmel bir sağlık kaynağı olduğu gibi, akne ve sivilceler üzerinde de iyileştirici bir etkisi vardır. Yapışma özelliğinden dolayı cildin üzerindeki kirleri temizler ve gözeneklerin hava almasını sağlar. Bal sayesinde sivilceden kurtulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

2 yemek kaşığı balı bir çay kaşığı tarçın ile karıştırın. Yüzünüzün sivilceli bölgesine uygulayın. Bal maskesini cildiniz üzerinde 10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

  • Sivilcelerden kurtulmak için sarımsak maskesi

Sarımsağın içerisinde yüksek derecede antioksidan vardır. Bu nedenle akne tedavisinde kullanılabilecek harika bir bitkidir. Aynı zamanda anti- bakteriyel, anti mantar ve anti virüs özelliğine sahiptir. Sarımsak kullanarak sivilceden kurtulma imkânı vardır. Sarımsağı iki şekilde kullanabilirsiniz. İlk olarak sarımsağı sofranızdan eksik etmemelisiniz. Bu genel sağlığınızın korunmasına da yardımcı olacaktır. İkinci yöntemi acil durumlar için kullanabilirsiniz. Sarımsağı soyup ikiye kesin ve sivilcenizin üzerine uygulayın. Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz sarımsağı ezip su ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.sivilceden kurtulma yolları nelerdir nasıl yapılır

  • Sivilcelerden kurtulmak için buhar banyosu

Buhar akne ve sivilcelerin tedavisinde rahatlıkla kullanılabilen bir yöntemdir. Buhar gözeneklerin açılmasını sağlar. Bu sayede cilt temizlenir ve gözeneklerde biriken kirler dışarı çıkar. Bu da sivilce oluşumunu engeller.

  • Sivilceden kurtulmak için çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı cildi güzelleştirmesi ve iyi gelmesi ile tanınır. Bunlara ek olarak antioksidan ve anti bakteriyel özelliği vardır. Yapılan araştırmalarda akne ilacı olan benzoit peroksit ile çay ağacı yağının benzer özellikler gösterdiği ve en az o ilaçlar kadar faydalı olduğu gözlenmiştir. Basit bir şekilde pamuk veya fırça yardımı ile sivilce üzerine uygulanabilir.

Bir önceki makalemiz olan Sivilce Kurutucu Nedir? başlıklı yazımızda Sivilce Kurutma yöntemleri, Sivilce Kurutucu ne işe yarar ve sivilceler nasıl kurutulur hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER