Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

0
320

Sivilce başta gençlerin olmak üzere yetişkinlerin de çokça karşılaştığı bir problemdir. Estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü olmasının yanı sıra içinin irinle kaplı oluşunun verdiği bir acı da mevcut olmaktadır. Sonrasında iz kalabilme olasılığı da can sıkıcı bir durum olmaktadır. Herkesin şikayetçi olduğu sivilce neden çıkar sorusu ise oldukça basittir.  Kıl köklerinizin içinde yağ bezleri bulunmaktadır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları mevcuttur. Eğer bu kanallar tıkanırsa sivilce ortaya çıkmaktadır. Genellikle yağlı ciltler de daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Cilt kanalları kir, bakteri, ölü hücrelerin varlığı gibi nedenlerden dolayı tıkanmaktadır. Bu noktada cilt temizliğinize önem vermek durumundasınız. Kesinlikle makyajınızla uyumamanız gerekmektedir. Her gece peeling uygulamak ölü derilerinizi yok ettiği gibi canlı olan hücrelerinizi de öldürecektir. Bu noktada cildinize kötülük etmiş olacaksınız. Peki sivilce neden çıkar? Yağ bezleri sebum denilen bir madde salgılamaktadır. Sebum denilen madde cildinizi koruma görevini üstlenmektedir. Eğer sebum kıl köklerinizdeki tıkanıklık sebebiyle dışarı çıkamazsa zamanla birikecek ve sivilce oluşumuna neden olacaktır. Ellerinizin yüzünüzle fazla teması halinde de çıkmaktadır. Elleriniz gün içinde oldukça yere dokunuyor, zorunda kalmadıkça el ve yüzün birbirine temasından kaçınmalısınız.

Sivilce Neden Çıkar ve Artar?

Öncelikle hormonlarınızın sivilce ile bağlantısını yadsımamak gereklidir. Anne ve babanızda sivilce olması sizde de görülme olasılığını arttıracaktır. Sivilce oluşumuna tek bir neden etkilidir denilemez. Birçok sebep sayılabilmektedir. Böbrek üstü bezleriniz androjen denilen hormonları salgılamaktadır. Bu hormonun artması nedeniyle cildinizin hassas hale gelmesi durumu söz konusu olabilmektedir.

Gün içinde güneşe çıkmanız faydalıdır. Sivilcelerinizi kurutma potansiyeline sahip olabileceksiniz. Ancak fazla durulması sivilcelerin lekeler olarak yüzünüzde yer edinmesine de neden olabilmektedir. Yapılan hatalardan biri, sivilcelerin kozmetik ürünlerle kapatılmaya çalışılmasıdır. Bu şekilde davranılması zaten kapalı olan gözeneklerinizin daha da kapanmasına neden olacak sivilce sayınız daha da artacaktır.  Bunlar dışında sivilce neden çıkar ?sivilce neden çıkar

Terlemek sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Stresli ve moralinizin bozuk olduğu zamanlarda da sivilceleriniz çıkabilmektedir. Bunun en iyi örneği gençlerin sınav dönemlerinde çıkan sivilceleridir. Sınav döneminde stresli ve korkulu geçen günler sivilcelerinizin oluşumunu tetiklemektedir. Bununla birlikte sivilce ile oynama ve sivilceleri patlatma isteği de gün yüzüne çıkmaktadır. Sivilcelerin patlatılması onların izlerini sürekli yüzünüzde taşıyacağınız anlamına gelmektedir. Sıktığınız zaman hem cildin iyileşme sürecini uzatırsınız hem de cildinize zarar verirsiniz. Sivilcelerinizin artması da kaçınılmaz olacaktır.

Sivilcelerim Nasıl Geçer?

 ©Cilt temizliğinize her zaman önem vermelisiniz. Her gece yatmadan cilt temizleyici ürününüzle yüzünüzü köpürterek yıkamalısınız. Ardında yumuşak havlularla kurutmalısınız. Asla sert cisimlerle suratınızı temizlemeye kalkmayınız. Örneğin kese cildinize zarar verecek bir üründür. Haftada 2 defa kil maskesi yapılmalıdır. Böylelikle cildin yağ dengesi sağlanmış olacaktır. Nemlendiricileriniz yağsız olmalıdır. Hafta 2 kere de maya maskelerini uygulayabilirsiniz. Bu ve benzeri yöntemleri evde kendiniz hazırlayarak maddi yönden tasarrufa geçeceksiniz. Hem de içiniz daha rahat olacaktır.

 ©Buhar banyosu yapmalısınız. Bir kovaya sıcak suyu dökünüz, ardından yüzünüzü sıcak su buharına zarar görmeyecek şekilde tutunuz. Birkaç dakika tutmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde gözenekleriniz açılacaktır. Bir havluyu sıcak suya batırıp ardından yüzünüze koyabilirsiniz. Tabi ki sıcaklık ayarlarını önceden yapmalısınız. Bu şekilde de gözenekleriniz açılacaktır. Bundan sonra yapacağınız temizleme işlemiyle yüzünüzdeki siyah noktalardan da kurtulmuş olacaksınız.

© Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeniz vücudunuzun her yönden sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Su! Su içmeyi asla ihmal etmemeli ve günde 2 litre su tüketimini gerçekleştirmelisiniz. Suyun kalorisi sıfırdır. Su toksinlerinizden kurtulmanıza yardımcıdır. Su cildinizin daha parlak daha canlı görünmesine neden olacaktır.

©Gece uykularınız en az 7 saat olmalıdır. Çünkü düzenli uykunuzun olması düzenli çalışan hormonlara sahip olmanıza neden olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Siyah Ruj Sürme Teknikleri başlıklı yazımızda siyah ruj modelleri ve siyah ruj sürme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER