Şiddetli Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

0
446

Bacak ağrılarının tek bir nedeni yoktur. Birden çok nedeni bulunmaktadır. Hatta bazı bacak ağrıları çeşitleri ciddi sağlık problemlerin habercisi olabilmektedir. En başta kas yorgunluğu ve vücudun susuz kalması gibi nedenler bacağınıza kramp girmesine bu da bacağınızda ağrı olmasına neden olabilmektedir. Kramplar adele kasılması olarak adlandırılmaktadır. Peki bacak ağrısına ne iyi gelir ? Öncelikle bacak ağrısının nedenini bulmak gerekmektedir. Örneğin bacağınızda varis olduğunu öğrendiniz, dinlenirken ağrıyan bacağınızı yüksekte tutmayı denemelisiniz. Bu şekilde kan akışınızı güçlendireceksiniz. Buda ayağınızın şişliğini alacak ve sorunlu bacağınızı rahatlatacaktır. Varis çoraplarını da kullanmanız doğru bir yöntem olacaktır. Eğer bacak ağrınızın nedeni kas kramplarıysa veya spor aktiviteleri esnasında zorladıysanız soğuk kompreks uygulamasını yapabilirsiniz. Buz küplerini bir beze sarıp ağrıyan bölgenize 15 dakika boyunca tutmalısınız. Bu uygulamayı günde dört veya beş kez yapmalısınız. Ağrınızın geçmesiyle doğru orantılı alarak zamanla azaltmalısınız.

  1. Kas ağrılarına bağlı bacak ağrısına ne iyi gelir?

Bacağınızı germe ve egzersiz hareketleri yapmalısınız. Tek başınıza yaparken zorlandığınızı hissediyorsanız sağlık kuruluşlarından fizik tedavi yardımı almalısınız.

  1. Yaralanma, burkulma veya ezilmeden kaynaklanan bacak ağrısına ne iyi gelir?

Bu gibi durumlarda koltuk değneği yardımı almanız gerekebilmektedir. Daha sonrasında ağrı olan bacağınıza sarılan bandaj ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Bacak ağrılarının diğer nedenleri arasında kas zorlanması, tendon iltihaplanması, shin splint denilen bacağın ön kısmında ağrı oluşması yer almaktadır.

bacak ağrısı nasıl geçer

Bacak ağrısına neden olan diğer nedenler arasında medikal problemler yer almaktadır. Damar sertliği, çeşitli hastalıklardan ötürü kan pıhtılaşma sorunu, artrit ve gut olarak sayılabilmektedir. Varis, kemik dokularında meydana gelen enfeksiyonlar, sinir hasarları da sayılmaktadır. Bacaktaki eklem bölgelerinizde hissettiğiniz sıcaklık ve kızarıklık ürik asit biriktirmesi olabilir. Buna gut denmektedir. Böbrekler ürik asidi vücuttan atarlar ancak atamadıkları durumlarda veya fazla üretildiğinde ürik asit kanda çoğalmaktadır. Bu durumda yükselen ürik asit eklemlerde kristallenir ve bu da ağrıya, enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Bacak Ağrısı Nasıl Önlenir?

©Eğer spor aktivitelerinden kaynaklı bacak ağrılarınız varsa, her zaman spordan önce ve sonra esneme hareketleri, ısınma hareketleri yapmalısınız.

© Potasyum açısından zengin besinler tüketmelisiniz. Örneğin muz ve tavuk tüketmelisiniz.

©Alkol tüketimine bir sınır konulmalıdır.

©Tansiyonunuz ve kolesterolünüzün gözlem altında olması gerekmektedir.

©Sigara kullanmaktan kaçınmalısınız.

©Diyabet hastalığınız varsa kontrol altına almalı ve doktorunuza danışmalısınız.

©Ağrılarınız için düşük dozajda ağrı kesiciler kullanabilirsiniz veya kas gevşetici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak bu ilaçların önceden doktorunuz tarafından size yazılmış olması gerekmektedir. Yani ağrınızın nedeni doktorunuz tarafından öğrenilip verilmiş olacaktır. Bu yüzden doktora başvurmadan ilaç kullanımından kaçınmalısınız. Hiç kimsenin ilaç tahminlerine kulak asmayınız.

©Ağrıyan yerinize masaj yapabilirsiniz. Masaj yaparken bitkisel gıdalardan faydalanabilirsiniz. Örneğin sıcak zeytinyağını ağrıyan yerinize masaj yaparak uygulayınız. Zeytinyağı yerine hardal yağı veya Hindistan cevizi yağı sürüp ovabilirsiniz. Masaj işlemini nazik hareketlerle zedelemeden zarar vermeden yapmalısınız ve dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Bu şekilde 10- 15 dakika masaj yaparsanız ağrınızın dağılmasına yardımcı olacaksınız.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

©Bacaklarınıza dokunamıyorsanız, aşırı derecede kızarıklık varsa,

©Ateşiniz yüksekse,

©Bacağınız soluk ve soğuk görünüyorsa,

©Her iki bacağınızda şişlik oluşmuşsa ve bunun yanında nefes alıp verme güçlüğü yaşıyorsanız,

©Bacağınızda önceden veya yeni oluşmuş derin bir kesik varsa,

©Yürüme problemi yaşıyorsanız,

©Bacağınızla her hangi bir aktivite yapamıyor, bir ağırlık kaldıramıyorsanız,

©Her hangi bir hareket esnasında kütleme veya çıtırdama sesleriyle oluşmuş bir sorun yaşadıysanız,

©Varisiniz mevcutsa,

©Çektiğiniz ağrı günlerdir geçmiyorsa, kesinlikle uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri başlıklı yazımızda Sağlıklı Kilo Alma yöntemleri ve sağlıklı kilo nasıl alınır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER