Selülit ve Oluşma Nedenleri

0
120

Selülit, en basit tabiri ile deri altındaki dokuda yağ birikmesi anlamına gelir. Sık olarak bayanlarda görülen selülitin tarihi çok eskilere dayanır. Önceki dönemlerde bayanlar selülitini saklamadan, açık bir şekilde sergileyebiliyor iken günümüzde, bayanların en büyük kabusu haline gelmiştir.

Selülit en çok kalça ve uyluk bölgesinde görülmekle birlikte, vücut yağlarının bağ dokular tarafından fazla çekilmesi sonucunda oluşmaktadır. Portakal kabuğu görünümü adı verdiğimiz bu problem, pek çok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Selülite neden olan faktörleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

selülitten doğal kurtulma yöntemleriSelülit nedenleri;

 • Akrabalarınızın arasında selülitli olan biri varsa, sizde de selülit olması olasılığı oldukça yüksektir.
 • Dengesiz ve kötü beslenme sonucunda vücudunuzun yağ oranı dengesi de değişir ve selülite neden olur.
 • Bilinçsiz olarak ve doktor kontrolü olmadan yapılan popüler diyet çeşitleri de selülite neden olabilmektedir.

selülit giderme yolları

 • Metabolizmanızın herhangi bir sağlık problemi nedeniyle yavaş olması da başka bir nedendir.
 • Hamilelik dönemi gibi vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler de selülit için önemli bir nedendir.
 • Yetersiz spor yapmak yada hiç yapmamak da başlıca etkenler arasında yer alır.
 • Selülit oluşumunun en önemli nedenlerinden bir diğeri de yetersiz su tüketimidir. Vücudun büyük bir kısmının su olduğu düşünüldüğünde günde en az 2 litre su tüketimi olmayan pek çok kadında selülit görülme olasılığı yüksektir.

selülit fırçası

 • Toplam vücut ağırlığınıza bakıldığında, vücudunuzdaki yağ oranı kilonuza göre fazla ise, siz de de selülit görülme ihtimali oldukça yüksektir.
 • Selülit için önemli olan bir başka etken de cilt tabakanızın kalın olması ve cildinizin rengidir. Koyu renkli cilde sahip olan kişilerde selülit çok daha az görülmektedir.
 • Fazla miktarda alkol alma ve sigara tiryakiliği de selüliti besleyen etkenlerdir.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, yanlış konumda oturmak ve bu ayakkabılardan kaynaklı olarak yanlış yürümek gibi faktörler de selülit oluşumunda oldukça etkilidir.

selülit neden oluşurBütün bu faktörler, genel olarak vücudun su toplamasına ve belli bölgelerde ödem oluşturarak, selüliti desteklemesine neden olmaktadır. Bu koşullar altında selülit genel olarak hamile olan, menopoz dönemi yaşayan ya da aşırı miktarda fast food ile beslenen ve çalışan bayanlarda görülmektedir. Selülitle baş etmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden aşağıdaki şekilde bahsetmek mümkündür;

selülitli bölgeSelülitle baş etme yolları;

Dengeli Beslenme;

Selülitle baş etmenin ilk ve en önemli kuralı, dengeli beslenmek ve mevcut kilonuzu korumaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken fast food tarzındaki besinleri hayatınızdan uzaklaştırmanızdır. Bu aşamadan sonra ise yemeklerinizde ve içeceklerinizde kullandığınız tuz, şeker ve yağ oranını, mümkün olduğu kadar az seviyeye indirmelisiniz. Bunların yanında sigara ve alkolden uzak durmalı ve hamur işlerini bir kenara bırakmalısınız. Taze besinleri bol miktarda tüketmeli, sebzeyi ve meyveyi mevsiminde yemeye özen göstermelisiniz.

İşte tüketmeniz gereken besinler;

Baklagiller, bol lif içeren meyve ve sebzeler, yağsız besinler, tahıllar, potasyum bakımından yüksek olan portakal, patates, karpuz, muz, havuç, kabak, avokado, yeşil fasulye ve bezelye

Masaj yöntemi;

Selülit ile baş etmeni en etkili yollarından biri de, selülit olan bölgeye günde 5 dakika masaj yapmanızdır. Bu masajı banyodan önce yada sonra uygulayabilirsiniz. Masajınızı bir eldiven veya cilt fırçası yardımıyla, dairesel hareketlerle uygulamanız gerekir. Masaja ilk etapta yavaş hareketlerle başlayıp daha sonra hızlandırabilirsiniz. Ayrıca parmak uçlarınız yardımıyla da masaj yapabilir ve selülit olan bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak, yağların daha hızlı yakılmasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız masajla birlikte doğal selülit kremleri kullanmak da, gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

selülit masaj aletiDüzenli spor yapmak;

Selülitin sürekli hareketsiz durmaktan dolayı oluşabileceğini yukarıda belirtmiştik. Bunun  için yapmanız gereken, hareketsizlikten kurtulup düzenli olarak yürüyüş, jimnastik, bisiklet, yüzme, tenis gibi sevdiğiniz sporları yapmaktır. Bu aktiviteleri en az 20 dakika yapmanız, nefesinizi hızlandıracak ve yağ yakımında etkili olacaktır.

selülit gidermek için egzersizÇeşitli selülit giderici kremler;

Selülitle savaşmak için etkili olan bir başka yol ise selülit kremleridir. Bu kremler yağlı olan hücrelerin içini boşaltmada ve yağ yakımını hızlandırmada etkilidir. Bu kremleri kullanırken masaj uygulamanız, kremin daha fazla emilmesini ve selülitten daha çabuk kurtulmanızı sağlayacaktır.

selülit kreminin faydalarıSu ve mineraller;

Vücudunuzda biriken yağları, oksitleri ve zararlı olan pek çok maddeyi dışarı atabilmenin en güzel yolu, bol bol su tüketmektir. Çeşitli uzmanlara göre cildin genç ve güzel kalmasını sağlamak ve selülitin oluşumunu engellemek için günde en az 2 litre su içmek gerekmektedir.

Bunun dışında alacağınız potasyum, magnezyum ve demir gibi madenler de selülitle baş edebilmenizde en büyük yardımcılarınız olacaktır. Çay yada kahve tüketmek yerine kendinize bitki çayları yapabilir, A ve E vitaminleri alarak derinizi daha düzgün bir hale getirebilir, magnezyum alarak metabolizmanızı harekete geçirebilir ve silisyum ve fosfor ile de dokularınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

selülitle baş etme yolları nelerdirYağ yakıcı enzimler;

Yapılan pek çok araştırmaya göre enzimler, vücutta yağ yakıcı etkiye sahiptir. Bu enzimlerin daha çok çalışması için gerekli olan en önemli besin ise elmadır. Elmanın bu etkisini gösterebilmesi için de ağızda biraz fazla çiğnenmesi gerekmektedir.

Siz de bu yöntemleri uygulayarak selüliti engelleyebilir yada artmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz.

selülit nedir

 

Bir önceki makalemiz olan Kuşhan Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda Kuşhan Diyeti, Kuşhan Diyeti listeleri ve Kuşhan Diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER