Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

1
167

İnsanoğlu var olduğu andan itibaren hep kendini geliştiren bir canlı olmuştur. Bu gelişmeye açık yapısı sayesinde insanoğlu tekerleğin bulunuşundan günümüz teknolojisine kadar uzanan büyük bir tarih yazmıştır. Gelişen teknoloji insan hayatını birçok alanda kolaylaştırmıştır. Tek tuşla birçok karmaşık işlem bir saniyede halledilebilir duruma gelmiştir. Ancak gelişen ve globalleşen dünya yeni problemleri de beraberinde getirmiştir. Gelişen dünyada modern kadının vücuduyla ilgili en büyük sorunlarından birisi selülitlerdir. Eski zamanlarda bu problemle pek sık karşılaşılmıyordu. Çünkü insanlar eskiden daha çok hareket ediyordu ve beslenmeleri daha sağlıklıydı. Günümüzün gelişen teknolojisiyle insanlar çok fazla hareket etme ihtiyacı duymuyorlar. En basit örnek olarak kişiler bankaya gidilip yapılması gereken birçok işlemi günümüzde sadece birkaç tuşla oturdukları yerden halledebiliyorlar. Bu durum günlük alınan ve harcanması gereken kalori dengesini tamamen bozuyor. Diğer bir yandan çoğu sebze ve meyvenin büyümesi için enjekte edilen hormonlar ve peynir, yoğurt, süt gibi tüketim ürünlerinin raf ömürlerini uzatmak için kullanılan ilaçlar insan vücudunun dengesini bozmakta ve vücudumuzda istemediğimiz selülitlere yol açmaktadır. Ancak alınacak bazı önlemlerle selülitlerden kurtulmak mümkündür. Bu önlemlerin başında selülit diyeti gelmektedir. Selülit diyetlerinin birçok çeşidi mevcuttur. Ancak genel olarak baktığımızda bütün selülit diyetleri belirli besin gruplarını daha az yeme ve bazı besin gruplarını daha çok yeme prensibine dayanmaktadır. Selülit diyeti sadece selülit için değil kalp sağlığındaki bozulmalar ve kan dolaşımının düzensizliği gibi sağlık problemleri için de faydalıdır.selülit gidermek için diyet

Selülit Diyeti Neler İçerir?

Selülit, deri altında aşırı ve düzensiz yağ birikimi ve kan dolaşımındaki düzensizlikler nedeniyle oluşan portakal kabuğu görüntüsüdür. Selülit oluşumunun üç aşaması vardır. İlk aşamada sadece içerideki yağ dokusun yerleşimi bozulur ve bu durum dışarıdan belli olmamaktadır. İkinci aşamada yağ dokusunun bozulması dışarı yansımakta ve hafif bir portakal kabuğu görünümü meydana gelmektedir. Üçüncü ve son aşamada ise yağ dokusunun bozulmuş olduğu tamamen belli olur ve bazen selülitli bölgede ağrılar olabilir. Selülitin oluşma evreleri tamamlandıktan sonra kişiyi çok fazla rahatsız eden bir görüntü meydana gelmektedir. Selülitlerden kurtulmanın ilk önceliği beslenme şeklini düzene sokacak bir selülit diyeti yapmaya başlanmasıdır. Daha sonrasında ise bu selülit diyetinin spor ile desteklenmesi selülitlerden kurtulma hızını arttıracaktır. Selülit diyeti yapmaya başlarken öncelikle selülit oluşumuna neden olan yiyeceklerden mümkün olabildiğince uzak durulması gerektiğidir. Bu yiyeceklerin başında yağlı et ve süt ürünleri, yemeklerde kullanılan hayvansal yağlar, meyve suları, mayonez, kola, beyaz şeker, alkollü içecekler ve içinde trans yağ kullanılan abur cubur çeşitleri gelmektedir. Özellikle trans yağların ve hayvansal yağların yakımı zordur. Aynı zamanda yüksek kaloriye sahiptirler. Bu yüzden bu yiyeceklerin tüketimi en aza indirilmelidir.

Selülit diyeti süresince yağ yakma işlemini hızlandıran yiyecekler tercih edilmelidir. Bu yiyeceklerin başında omega 3 içeren yiyecekler gelmektedir. Omega 3 genellikle balık ürünlerinde, semizotu gibi yeşil yapraklı bitkilerin çoğunda, ceviz, badem ve soya fasulyesi gibi ürünlerde bulunmaktadır. Omega 3 vücuttaki kan dolaşımı düzenlemekte ve selülitlerin kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Bir diğer selülitlerin yok olmasına yardımcı besin grubu ise C vitamini içeren besinlerdir. C vitamini vücuttaki kollajen üretimin artmasını sağlamaktadır. Kollajen vücuttaki deri esnekliğini sağlamanın yanı sıra kişiye genç bir görünüm vermektedir.selülit diyetinde yeşil çay

Bir diğer selülite iyi gelen tüketim maddesi ise yeşil çaydır. Yeşil çay vücuttaki yağ yakımı kolaylaştırmakta ve depo edilen yağın karbonhidrata çevrimini hızlandırmaktadır. Selülitin yok olmasına yardım eden diğer besin ise tavuk göğsüdür. Çünkü selülitin oluşma nedenlerinden biri vücuttaki şeker dengesinin bozulmasıdır. Tavuk göğsü vücuttaki insülin hormonu seviyesini düzenlemek için ideal bir yiyecektir. Tüm bu sayılan besinlerin tüketimi selülitlerin yok olum hızını arttıracaktır. Bunlara ek olarak her gün belirli aralıklarla yapılacak hafif egzersizler selülitlerin yok olma hızını arttıracaktır. Bu yüzden hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak için selülit diyeti kesinlikle egzersiz ile desteklenmelidir. Selülit diyeti düzenli olarak uygulandığında var olan selülitlerin hızlı bir şekilde kaybolduğu görülecektir. Sonrasında ise oluşmasının önüne geçilecektir.

Bir önceki makalemiz olan Modern Bir Tedavi Yöntemi Olarak Tuz Terapisi başlıklı yazımızda tuz maskesi, tuz tedavisi ve tuz terapisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. selülit gidermek için bir kere yağlı yiyeceklerden uzak durmak şart.bol bol meyve tüketmeli.suyu bol içmeli.kesinlikle günde yarım saat yürümeli.ve bacak egzersizleri yapmalı.tüm bunlara sabır gösterirseniz selülitsiz fıstık gibi bacaklara sahip olabilirsiniz.eğer kalçanızda da selülit varsa onun ayırımı daha zor oluyor.diyet şart oluyor.

CEVAP VER