Şeker Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler

0
128

Doğru ve düzenli beslenme her yaşta büyük önem taşımaktadır. Çünkü sağlığın anahtarı da doğru ve düzenli beslenmededir. Sağlığın korunması için, yeterli ve düzenli beslenmek bilhassa önem taşımaktadır. Ekmekten uzak kalabilirken şeker, çikolata gibi besinlerden uzak kalamamamız ise hayli hayal kırıklığı yaşatan bir durumdur. Şeker tüketimini azaltmak için özellikle çaba gösterilmeli ve şeker tüketimi mutlaka azaltılmalıdır. İşte, şeker tüketimini azaltmak için öneriler;

Günlük Tüketim Maksimum 5 Küp Şeker Olmalı

Çaya da şeker katmayacağız mi denilip katılıyor ve çaya katılan bir küp şekerden ne zarar çıkar deniyor. Ancak bir insanın günlük şeker tüketim maksimum 5 küp şeker olmalı. Eğer ki çayınıza şeker katan bir insansanız günde beş bardak şekerli çay içebilirsiniz. Ya da çikolata yediyseniz, çaya şeker katmaktan da kısacaksınız. Yani günlük bütün ürünlerden alacağınız toplam şeker miktarı maksimum 5 küp şeker olmalı.

5 küp şeker oranı çocuklar içinde yetişkinler içinde aynıdır. Ancak özellikle çocuklar günde çok fazla şeker ve şekerli besinler tüketmektedir. Tüketilen şekerli besinlerse sağlığa ciddi ölçüde zarar verirken, diyabete de zemin hazırlamaktadır.

 

küp şeker

Etiket Okumayı Es Geçmeyin

Marketlerden alacağınız ürünlerin etiketlerini okumayı kesinlikle es geçmemelisiniz. Marketten alınan şey bazen yalnızca konserve bezelye oluyor ancak içindekiler alanında gluktoz, fruktoz, mısır şurubu, destktroz, kahverengi şeker gibi ürünler yer alıyor. Bunlarında bir tür şeker olduğunu unutmamalı ve tercihlerinizi ona göre yapmalısınız. Ürünlerini fiyatından ziyade içindekiler kısmını karşılaştırarak alışveriş yapmanız sizin için daha etkili olacaktır.

Hazır İçecekler Yerine Ev Yapımı

Hazır gazlı içecekler, meyve suları yerine ev yapımı limonata, sıkma meyve suları, ayran tercih ederek günlük tükettiğiniz şeker miktarını da aynı oranda yarı yarıya indirebilirsiniz.

sıkma portakal suyu

Ödül Şeker Olmamalı

Ebeveynler çocuklarını ödüllendirirken onların sevdiği yiyeceklerle ödüllendirmek isterler. Ancak ödülün şeker olması ödül değil adeta cezadır. Bunun için de çocuğunuzu ödüllendirirken şeker kullanmamalı onun yerine sevdiği yemeği yapmalı, gitmek istediği yere götürmelisiniz. Sizin aldığınız ve onun çok sevindiği şeker ödüllerine artık son verme zamanı geldi.

Beslenme Eksikliği Şeker İsteğini Artırıyor

İnsan vücudu enerji ihtiyacını şekerden karşılamaktadır. Şekerin fazlası zarar olduğu gibi şekere de ihtiyaç vardır. Ancak fazla tüketim de diyabeti oluşturmaktadır. Şeker tüketimini doğrudan artıran bir diğer husus ise beslenme eksikliğidir. Yetersiz beslenme vücudun güçsüz ve enerjisiz kalmasına sebep olacaktır. Güçsüz ve enerjisiz kalındığında da vücudun şeker isteği artacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER