Sebze Diyeti Nasıl Yapılır

3
812

Sebze diyeti, diğer diyetlere göre daha iyi sonuç veren diyetler arasında yer almaktadır. Sebze diyeti sayesinde, hem daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de verdiğiniz kiloları çok daha sağlıklı vermiş olacaksınız. Sebze diyetini uygularken kullanılan gıdaların düşük kalorili olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü her sebze zayıflamak için uygun besin olarak görülmemektedir. Sebze diyeti yapan kişiler sebze dışında hiç bir şey tüketmemeli diye düşünülmemelidir.

sebze diyeti
Sebze diyeti, sebze ağırlıklı olmakla birlikte meyve ve et yemeklerinin de bulunduğu bir diyettir. Bu diyet en sağlıklı diyet listelerinden biridir ve mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir.

Diyeti yapan kişi yeteri kadar gıda tüketmektedir. Diğer diyetlere nazaran ara öğünlerde sebzeyi çok daha fazla tüketmektedirler. Bütün diyetlerde olduğu gibi, sebze diyeti kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Sebze diyeti uygulayan kişilerin, uzmanların hazırladığı diyete dikkatli bir şekilde uymaları gerekmektedir. Eğer diyet programı genel olarak kullanmak yerine, uzmanlar tarafından kişiye özel hazırlanır ise daha iyi sonuçlar vermektedir. Sebze diyetinde uygulanacak gıdalar ve sebzeler kolay uygulanabilir bir içerik ile hazırlanmalıdır. Sebze ve meyve diyeti ile ilgili olarak hazırlanan bu diyetle beraber, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Sebze diyeti menüsü;

 1. Gün Muz dışında istediğiniz kadar meyve tüketebilirsiniz.
 2. Gün Patates dışında istediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz.
 3. Gün Patates ve muz dışında istediğiniz kadar meyve ve sebze tüketebilirsiniz.
 4. Gün 5 su bardağı süt ve 5 adet muz gün içerisinde tüketilmelidir.
 5. Gün Haşlanmış sebze tüketilmelidir. Bunun yanında yanında köfte, balık ya da tavuk tüketebilirsiniz.

Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

 • Sebze tüketeceğiniz zaman, sebzeleri çok fazla pişirmemeye özen gösterin, hatta çiğden yeme şansınız varsa, sebzeleri çiğden tüketin. Böylece sebzelerin içindeki vitaminleri öldürmemiş olacaksınız.
 • Sebzeleri en iyi pişirme yöntemi, buharda pişirme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde sebzelerin vitamini suyun içerisinde değil, sebzenin üzerinde kalacaktır.
 • Sebze yemeği pişirirken yağ konusunda dikkatli olmaya özen gösterin. 1 kilo sebzenin içerisine iki yemek kaşığı yağ kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Yemek yaparken soğanı yağda kavurma alışkanlığınızı bırakın, bunun yerine bütün sebzeleri aynı anda koyun ve tencerenizin ağzını kapatıp yemek piştikten sonra, yemeğinizin yağını ekleyin.
 • Yemek piştikten sonra yemeğinize tuzunu eklerseniz, tuzun içerisindeki iyodu korumuş olursunuz.

sebze diyeti

 


3 Yorumlar

 1. Diyet ilgimi çekti ama porsiyon nedir veya ne kadardır ‘porsiyonu aşmayın’ deniyor.
  Menü dışında istediğiniz kadar sebze/meyve tüketebilirsiniz deniyor yukarıdaki uyarıyla çelişiyor o zaman.
  4.gün mesela sebze + 5 bar.süt ve 5 muz mu yoksa sadece yazılanlar mı?
  Her cümle havada kalmış.
  Sevgiler…

  • Merhaba Hülya Hanım;

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Görüşleriniz bizim için değerlidir. Belirtmiş olduğunuz cümlelerle ve makalenin geneliyle ilgili gereken düzeltmeler yapılmıştır. Dilerseniz tekrar okuyabilirsiniz. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederiz.

   Saygılarımla…

 2. oldukça iştah açıcı geldi doğrusu.ben zaten et ve etli şeyleri yemekten pek hoşlanmıyorum.zoraki bir kaç lokma ile yetiniyorum ayda yılda bir. doğrusu bu tarifler çok hoşuma gitti.

CEVAP VER