Sağlıklı Kilo Vermek için Öneriler

0
286

Günümüzde beslenme alışkanlıklarının sürekli değişmesi, bireylerin bir şeyler yemek için bile vakit bulamayacak hale gelmesi ve hazır yiyeceklere yönelmesi gibi birçok etkenden dolayı çağımızın problemlerinden biri haline gelen kilo vermek, bireylerin çeşitli yollara başvurmasına ve sağlığı ile daha fazla oynamasına neden olmaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyen bireylerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Kilo Vermek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Her insanın metabolizmasını farklıdır ve bu nedenle herkes aynı ölçüde aynı yöntemleri uygulayarak kilo veremez. Kilo vermek isteyen için tavsiyeler;

  • Bir uzman eşliğinde beslenme programınızı ayarlayın, diğer kişilerin diyet programlarını uygulamayın.
  • Şok diyet adı altında geçen diyetleri kesinlikle uygulamayın.
  • Hızlı kilo vermeye çalışmayın, hızla kilo verdiğinizi düşündüğünüz diyetler sadece vücudunuzun su kaybetmesine neden olur. Diyeti bıraktığınızda aynı kiloya dönebilirsiniz hatta oluşturduğu açlık hissinden dolayı daha fazla yiyerek eskisinden daha kilolu hale gelebilirsiniz.

kilo vermek için altın öğütler

  • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kilo vermek için yapılması gereken ilk şey yeme alışkanlığın değişmesi. Yeme alışkanlığını değişmeyen bireyler, diyetleri bittikten sonra yeniden kilo almaktadır.
  • Kilo vermek için kendinizi şartlandırmayın. Örneğin; Kendinizi şartlandırdığınızda 2 haftada 5 kilo verme hedefinizi gerçekleştiremediyseniz, diyet yapmaktan vazgeçersiniz. Kilo vermek her şeyden önce sabır işidir.
  • Bilinçli olarak kilo vermelisiniz ve halsiz düşmemek için mutlaka bol su tüketmelisiniz, ara öğünlere yer vermelisiniz, yoğurt yemelisiniz ve antioksidan özelliği bulunan besinler tüketmelisiniz.

Bilinçli Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalıdır?

Çağımızın hastalıklarından biri de kilo vermek adına yapılan diyetler sonucunda yaşanan sağlık problemleridir. Sağlık problemleri yaşadığı için ya da dış görünüşünden rahatsızlık duyduğu için kilo vermek isteyen bireyler, bilinçli kilo vermedikleri takdirde sağlık problemleri yaşamaktadır. Bu sağlık problemlerinin önüne geçmek için yapılması gerekenler;

 sağlıklı kilo vermekBol Miktarda Su Tüketimi:

Artık birçok kişi için klasikleşen bir hale gelse de bol bol su tüketmek kilo vermek için çok önemlidir. Kan dolaşımını hızlandırmasının ve kilo verirken halsizlik hissi yaşamanızı önlemenin yanı sıra antioksidan özelliğinden dolayı vücudunuzda yer edinen ve şişkinlik yapan ödemelerden kurtulmanızı sağlar.

Düzenli ve Dengeli Uyumak:

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki az ya da çok fazla uyuyan bireyler, bu uyku süreçleri nedeni ile kilo almaktadır. Az uyuyan bireyler gün içerisinde daha fazla açlık hissederek, daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar ve genellikle akşam saatlerinden sonra da bir şeyler tüketen bu bireyler hızla kilo alır.

Çorbaya Önem Verin:

Öğünlerinizde mutlaka çorbaya yer vermelisiniz. Çorbalar daha az kalori ile doymanızı sağlayarak fazla yemek yemenizin önüne geçer fakat bu durum her çorba için geçerli değildir. İçerisinde pirinç, bulgur, arpa şehriye gibi gıdaların bulunduğu çorbalardan uzak durmalısınız. Et ya da tavuk suyuyla hazırlanan çorbalar ve sebze çorbaları zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

kilo vermek için önerilerŞekersiz Sakız Çiğneyin:

Bu öneri size biraz farklı gelebilir fakat sürekli bir şeyler atıştırma gereksinimi duyduğunuz işleri yaparken sakız çiğnerseniz, kilo almanızı sağlayan atıştırmalıklardan uzak durursunuz.

Yeşil Çay Tüketimi:

Antioksidan özelliği gösteren yeşil çay aynı zamanda vücudunuzun kalori yakma metabolizmasını da arttırarak kilo vermenizi sağlamaktadır. Tadını sevmeyen kişiler, içerisine portakal ya da limon gibi meyve suları ekleyerek kokteyl yapabilirler.

Kesinlikle Sebze Tüketin:

Vejetaryen olan bireyler, bol bol sebze tükettikleri için kolay kilo almazlar. Sebzeler bol lif içermektedir ve vücudun yağ yakma mekanizmasını hızlandırmaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyen bireyler, haftada 3 kez sebze yemeklerine ağırlık vermelidir.


Kırmızı Et Tüketiminden Kaçınmayın:

Diyet yapan kişiler, kilo alma korkusu ile kırmızı et tüketmemektedir. Kırmızı et haftada en fazla üç gün ve öğle yemeklerinde tüketilmelidir. Kırmızı et tükettiğiniz gün kesinlikle beyaz et tüketmemelisiniz.

kalıcı kilo vermekPorsiyonlarınızı Küçültün:

Sağlık ve dengeli beslenmenin temel şartı porsiyonunuzu küçültmektedir, aç kalmak değildir. Yemeklerinizi büyük tabaklara koymak yerine daha küçük tercih tabaklar tercih ettiğinizde, beyniniz yemek miktarınızın çok olduğunu algılayacaktır ve doyma hissi uyandırmaya başlayacaktır. Büyük tabaklarda porsiyonlarınızı küçülttüğünüzde ise yemeği az olarak algılayacak ve açlık hissiniz bastırılmayacaktır.

doğal yollarla kilo vermek

 

Spor Yapın:

Beslenme düzenine dikkat eden bireyler mutlaka spor da yapmalıdır. Vücudunuzun yaktığı kaloriden daha azını tükettiğiniz durumlarda kilo verebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Menopoz Belirtileri Nelerdir başlıklı yazımızda Menopoz Belirtileri, Menopoz hakkında bilgiler ve Menopoz nedir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER