Sağlıklı Kilo Verme Tavsiyeleri

0
144

Birçok kişi fazla kilolarından şikayetçi olmaktadır. Bu yüzden de çeşitli kilo verme yöntemleri ve çeşitli diyetler uygulamaktadırlar.  Fakat fazla kilolarından kurtulmaya çalışırlarken diğer yandan sağlıklarını olumsuz etkilemektedirler. Bu da kilo vermenin tüm önemini yitirmesine sebep oluyor. Kilo vermek isteyen bir kişileri aynı zamanda sağlık kilo verme yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir. Bu sayede hem sağlıklarını korurlar hem de daha kolay şekilde kilo verebilirler. Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında öncelikle tüketilen besinlerin ayırt etmeden tüketilmesi geliyor. İlaç kullanılarak da kilo verilebilmektedir. Fakat bu sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Yani hiç de tavsiye edilen bir yöntem değildir. Diğer yandan spor yapmakta hem sağlığınızı korur hem de kilo vermenize yardımcı olur. Ancak yapılan sporun bile önemli yöntemleri bulunmaktadır.

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

  • Hayattaki en ağır basan his açlıktır ve açlık birden fazla hastalığın başlangıcı olarak bilinir. Şunu da unutmayın ki aç kalarak asla kilo veremezsiniz. Bunun için sağlıklı bir diyet listesi hazırlayarak öğün aksatmadan düzenli ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Her besinden yeteri kadar tüketmelisiniz.
  • Besin tüketiminizi 4 öğün olarak ayarlamanız yeterli olacaktır. Bu sayede daha hızlı kilo verebilirsiniz. Yemek aralıklarını da 4-5 saat aralıklı olacak şekilde ayarlarsanız metobolizmanızın düzenlenmesini sağlarsınız. Bu da sizin daha kolay ve daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

sağlıklı kilo verme önerileri

  • Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında yer alan en önemli faktörlerden birisi spordur. Her sabah yürüyüş yapmanız sağlıklı kilo verme yolunda atılan en önemli adımdır. Ancak yürürken hızlı tempoda yürümemeniz gerekir. Uzun ve yavaş tempolu yürüyüş sayesinde yaptığınız herhangi bir egzersize oranla %70 daha fazla yağ yakmanız mümkündür.
  • Oksijen kullanımını oldukça bol yapmanız gerekir. Egzersiz esnasında daha fazla yağ yakmak için bol bol oksijen almalısınız. Bunu sağlamak içinse egzersiz yaparken sadece burundan nefes alıp vermelisiniz.
  • Egzersiz süresince su içmeyi ihmal etmeyin. 20 dakikada bir 250 mililitre kadar su içmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede vücudunuzun direncini arttırır ve daha uzun süre egzersiz yapabilirsiniz.
  • Herkes fazla su tüketildiği zaman daha kolay kilo verildiğini zannediyor fakat fazla su tüketimi kesinlikle kilo vermenizi sağlamaz. Günde 8 veya 9 bardak su içmeniz yeterli olacaktır. Günde en fazla 4 fincana kadar filtrelenmiş kahve içmenizde kilo vermenize yardımcı olur.
  • Kahvaltınızın yanında 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu içmek de sağlıklı kilo verme yöntemlerinden birisidir.

sağlıklı kilo verme tavsiyeleri

  • Kilo verme yöntemleri arasına giren bir diğer faktör tuzdur. Tuz kullanımını azaltmanız daha hızlı ve daha kolay kilo vermenizi sağlar. Ayrıca fazla tuz sağlık açısından da oldukça zararlıdır.
  • Öğlen tükettiğiniz besinlerde sebze tüketmeniz daha sağlıklı ve daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Akşamları ise protein tüketimi yapmanız daha doğrudur.

 

Bir önceki makalemiz olan 1000 Kalorilik Diyet Listesi başlıklı yazımızda 1000 Kalorilik Diyet, 1000 Kalorilik Diyet nasıl yapılır ve 1000 Kalorilik Diyet yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER