Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

0
137

Normal kilosunun altında olan insanlar birkaç kilo alarak daha fit görünmek isterler. Bunu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konu sağlıklı kilo alma yöntemini bulmaktadır. İnsanların geneli kilo vermeye çalışır ve bunun için birçok diyet programı uygulanır. Bu programları biraz değiştirerek kilo olmak mümkündür. Kilo olmak, vermeye göre çok daha basit bir olaydır. Bunun için çaba harcamaya veya maddi bir bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Günlük yaşamda yapılacak olan küçük değişiklikler kilo almaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Kilo Alma İçin Kalori Hesabı

Sağlıklı bir insanın normal şartlarda bir kilo alabilmesi için 7000 kalori gerekmektedir. Yemek seçim ve miktarından önce metabolizmanın ne kadar hızlı olduğunun hesaplanması gerekir. Bunu kilo, yaş ve boy ölçüleri ile oluşan basit bir formülle bulabilirsiniz. Bu sayede günlük ortalama kaç kalori yaktığınızı hesaplayabilirsiniz. Sağlıklı kilo alma süreci boyunca hesaplanan bu kalorinin üzerinde besin tüketmeniz gerekecektir.

Eğer bütün gün hareketsiz duran biri değilseniz, günlük yaşantınızda yaptığınız aktivitelerin metabolizmanızda ne kadarlık kalori yaktığını ve yakılan kalorinin yerine ne kadarlık kalori almanız gerektiğini hesaplamanız gerekmektir. Bu sayede günlük ne kadar besin tüketmeniz gerektiğini kolaylıkla hesaplamış olacaksınız.sağlıklı kilo nasıl alınır

Sağlıklı Kilo Almak İçin Yemek Yemek

Sağlıklı kilo alma için en önemli kısım besindir. Yeterli miktarda ve düzenli olarak fazlasını tüketmeniz, iyi bir şekilde kilo almanızı sağlar. Özellikle bütün gün yakılmasından dolayı güne kalorice zengin bir kahvaltı ile başlamalısınız. Ardından öğle ve akşam yemeğini tam yapmalı, bu sırada kesinlikle iki adet ara öğün tüketmeniz gerekmektedir. Amacınız çok yemek değil sık sık yemek olmalıdır.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Etkili Besinler

Günlük sıvı tüketimi için protein ağırlıklı içecekler tüketmeye özen gösterin. Ayrıca meyve suyu ve tam yağlı süt gün içerisinde tüketmeniz gereken içeceklerdendir. Ekmek tüketimi ise bol miktarda yapılabilir. Fakat ekmek seçimine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Tam tahıl gibi sağlık açısından yararlı olan ekmekleri tüketmelisiniz. Ayrıca gün içesinde bol miktarda sebze ve meyve tüketiminin olması gerekir. Şeker ve vitamin içerikli yiyeceklerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Sağlıklı kilo alma için sürekli olarak protein içeriği yüksek yiyecekler tüketilmelidir.sağlıklı kilo alma

Sağlıklı Kilo Almak İçin Egzersiz

Sağlıklı kilo alma sırasında, özellikle ağırlık tabanlı spor yapmak gerekir. Ağırlık ile yapılacak olan spor hem yemek yemeye teşvik ederken hem de alınan kilonun yağ olarak değil kas olarak oluşmasını sağlar. Spor gün geçtikçe vücudunuzdaki kas miktarını artıracağından almanız gereken kalori miktarını artırmanız gerekmektedir. Ağırlık ile çalışma performansı genellikle ilk aylar çok yüksektir. Bu yüzden olabildiğince ağır çalışılmalıdır. İlk başlarda kas oluşumu biraz ağrılı geçse de birkaç gün içesinde düzelecektir.

Sağlıklı Kilo Alma İçin Yönlendirme

Kilo alma bölgeleri metabolizmadan metabolizmaya göre değişiklik gösterir. Bu yüzden hep aynı bölgeden kilo almamak için doğru bir egzersiz ile sağlıklı kilo almayı yönlendirmek gerekmektedir. Eğer yapılan bütün çalışmalar sağlıklı kilo alma için yeterli değilse vücudun kas ve yağ tutma problemleri olabileceği için doktora danışılması gerekmektedir. Kilo takibinizi her gün aynı yerde ve aynı saate yapmanız gerekmektedir. Kalorisi yüksek besinler tüketerek, düşük kalorili fazla besinler tüketmekten her zaman için kaçınmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgiler doğrultusunda düzenli bir şekilde yapılan programlara uyulursa sağlıklı bir şekilde istenildiği kadar kilo alınabilir. Bu sayede daha iyi ve fit bir vücuda kavuşabilir aynalara dost olabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda Ramazan Diyeti listeleri, Ramazan Diyeti nasıl uygulanır ve ramazanda diyet yapmak hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER