Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

0
87

Fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsanız doğru ve sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmanız gerekir. Zayıflamaya çalışırken sağlığınızı etkileyecek diyetler, egzersizler veya başka yöntemler uygulamamalısınız. Her şeyden önce sağlık gelmelidir. Bu yüzden zayıflamanın en temel yolu sağlıklı bir diyet uygulamaktır. Aslında sağlıklı diyet için bir diyetisyene başvurmak daha doğru olacaktır ama kendi diyetinizi kendiniz yapmak istiyorsanız bu da mümkündür.

Sağlıklı Diyet İçin Yapılması Gerekenler

 • Sağlıklı diyet için yapılması gereken en önemli faktör diyeti istikarlı bir şekilde uygulamaktır. Hızlı başlanan ve birden bire bırakılan bir diyet kişinin daha fazla kilo almasına neden olur. Bu yüzden zayıflamaya kararlıysanız diyetinizi istikarlı bir şekilde yapmalısınız.
 • Kilonuzu kontrol edebilmek için öncelikle, besinler ve vücuda alınan günlük enerji miktarı ile günlük harcadığınız enerji miktarını dengede tutmanız gerekmektedir.
 • Diyet süresince sakin olun ve kendinizi strese sokmayın. Kendinizi strese soktuğunuz taktirde diyetinizi bozabilirsiniz.

sağlıklı diyet yapma yöntemleri

 • Sağlıklı bir diyet için haftada 1 kilogram kilo vermenizi sağlayan, yavaş ve uzun sürecek diyetleri tercih etmelisiniz.
 • Sağlıklı diyet yapmak için yağ tüketimi günlük enerji miktarının yaklaşık olarak %30’u olacak biçimde ayarlanmalıdır. Ayrıca yağ türüne de özen gösterilmesi gerekir. Diyetlerde bulunan yağ, tokluğunuzu azalttığından ve erimiş olan A, E, D, K vitaminlerinin vücutta kullanımına yardımcı olduğundan son derece önemlidir. Yemeklerde kullanmış olduğunuz yağın birazını zeytin yağı birazını ise ayçiçek yağı veya mısır özü gibi sıvı yağlar olarak kullanmaya dikkat edin.
 • Uygulamakta olduğunuz diyetin karbonhidrat içeriği, günlük enerji miktarının yaklaşık olarak %50’sini sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Pastahane işi besinler azaltılmalıdır. Kuru baklagil miktarı ise tokluk hissi verdiğinden dolayı tüketimi fazlalaştırılmalıdır.
 • Sağlıklı diyet için diyetteki protein içeriği günlük enerji miktarının yaklaşık olarak %15’ini karşılayacak şekilde ayarlanmalıdır ve kaliteli proteinli besinlere yer verilmesi gerekmektedir.
 • Diyetinizi uygularken günlük 9-10 bardak kadar su tüketimi yapmalısınız. Bu hem sağlığınızı korur hem de zayıflamanıza yardımcı olur.

sağlıklı diyet nasıl yapılırSağlıklı Zayıflama Diyeti

 • Günlük öğün sayısı minimum 3, maksimum 4 olmalıdır. Her öğünde azar azar besin tüketilmelidir.
 • Yemek pişirme yöntemlerinden, fırında pişirme, ızgara veya haşlama tercih edilmelidir. Fazla yağ almanıza sebep olan kavurma veya kızartma yöntemlerini tercih etmemelisiniz.
 • Sağlıklı diyet yaparken sadece besinlere dikkat edilmemelidir. Bunun yanı sıra fiziksel aktiviteler de oldukça önemlidir. Bu sayede günlük harcanan enerji miktarını fazlalaştırırsınız. Bu da sizin günlük tükettiğiniz besinleri daha kolay yakmanızı sağlar.
 • Diyetiniz süresince şifalı bitkilerde tüketebilirsiniz. Fakat tüketilen bitkilere ve kullanımına dikkat etmelisiniz.
 • Eğer sağlıklı diyet yapmak ve bu yolla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, her çeşit besinden yeterli miktarda yemelisiniz. Yani besin ayırt etmemelisiniz. Besin ayırt ettiğiniz taktirde sağlığınızı da etkilemiş olursunuz.

 

Bir önceki makalemiz olan 1000 Kalorilik Diyet Listesi başlıklı yazımızda 1000 Kalorilik Diyet, 1000 Kalorilik Diyet nasıl yapılır ve 1000 Kalorilik Diyet yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER