Sağlıklı Diyet Listesi

0
199

Yaz geldi ve siz hala fazla kilolara mı sahipsiniz? Bu yaz düğününüz var ve zayıflayamıyor musunuz? Mezuniyet balonuz geldi geçti hala kilo probleminiz mi var? Tüm bu sorunları hepiniz hayatınızın farklı zaman dilimlerinde yaşamışsınızdır ancak nedeni hep aynı olmuştur, farkına bile varmadan alınan kilolar. Sağlıklı diyet listesi ile vücudunuza bir zararınız olmadan kilo vermek mümkün bir hale gelmektedir. Çoğu kişi bu kritere önem vermemektedir, yeter ki hızlıca forma gireyim düşüncesine sahip olmaktadır. Fakat sağlıksız diyetlerle verilen kilolar kalıcı olmamakla beraber kısa zamanda katbekat daha fazlasını alarak pişman olmanıza neden olmaktadır. Özellikle hızlı kilo vermenizi tavsiye eden diyet listelerini dikkatlice inceleyerek, size uygun olup olmadığına ve sizi halsiz bırakıp bırakmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Öğünleri birleştirip kendinize uygun bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. Bunun için bütün diyet programlarını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Binlerce diyetin içinde çok tutmuş, herkes tarafından uygulanıp sağlıklı sonuçlar alınmış dukan diyeti hakkında neler biliyorsunuz? Detaylı bilgiyi öğrenmek için acele edebilirsiniz. Çünkü dukan diyeti sağlıklı diyet listesi notlarınızın arasına rahatlıkla girebilmektedir.

sağlıklı diyet listesiSağlıklı Diyet Listenizde Yer Alan Dukan Diyeti

Dukan diyeti ile sağlıklı bir şekilde ve hızlı kilo vermeniz mümkündür. Bu kişiyi motive edici bir neden olmaktadır. Sağlıklı diyet listesi aslında oldukça açıktır. Size söylenen ve yapılması gerekenleri net bir şekilde anlayıp yanılgılarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Yediğiniz yemeklerin kalorilerini hesaplamanıza gerek duyulmamaktadır. Dukan diyetinde yağlı ve şekerli yemeklerden uzak durmanız gerektiği yer almaktadır. Bunun yanında alkolden uzak durulması gerektiği de belirtilmektedir. Seçenekleriniz azdır ve bu şekilde öğünlerinizi daha kolay konumlandırabilirsiniz. Yağ ve tuz alımının kesilmesi gerekmektedir, bu sağlık için oldukça önemli bir adım olarak görülmektedir.

sağlıklı diyet listesi nasıl uygulanırDukan Diyetinde Ki Yiyecek Listesi

Dukan diyeti ile istenilen miktarda yiyecek yenilebilmektedir. Buna rağmen de kilo verilebilmektedir. Ancak izin verilen besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Diyet süresinde protein ve sebzeden oluşan izinli gıdalar vardır bunlar istenildiği kadar tüketilebilmektedir. Aç olduğunuz zaman kilo vermeniz imkansız bir hal almaktadır.

Doktor Dukan, proteince zengin olan ve yağ ile karbonhidratca fakir olan 100 besini belirlemiştir. Bu besinleri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

  • Yağsız et, dana bonfile, yağsız sığır eti, pastırma, biftek göğüs, sığır filetosu, dana pirzola yenilebilmektedir.
  • Kümes hayvanları arasından tavuk, hindi, ördek, devekuşu tüketilebilmektedir.
  • Balıklar arasında, uskumru, levrek, somon, sardalya, alabalık, orfoz ve ton balığı tüketilebilmektedir.
  • Kabuklu deniz hayvanları arasından istiridye, ahtapot, karides, kalamar ve midye gönül rahatlığıyla tüketilebilmektedir.
  • Yağsız süt ürünleri içinden, yağsız lor peyniri, yağsız süt, yağsız krem peynir ve yağsız süzme yoğurt tüketilebilmektedir.
  • Tavuk yumurtası ve bıldırcın yumurtası tüketilebilmektedir.
  • Sebze kısmında ise, enginar, brokoli, lahana, patlıcan, rezene, yeşil fasulye, karnabahar, havuç, salatalık, kıvırcık, bamya, soğan, pırasa, kabak, turp, ıspanak, bamya, şalgam tüketilebilmektedir.

 

Bir önceki makalemiz olan Kan Grubuna Göre Diyet Listesi başlıklı yazımızda kan grubu diyeti, kan grubu diyeti nasıl yapılır ve kan gruplarına göre diyet hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER