Saç Maskesi Nedir ve Nasıl Uygulanır

1
332

Bayanlar için güzellik kavramı oldukça önemlidir. Saçlar da güzellik kavramını oluşturan etkenlerden biridir.  Bayanların fazlasıyla özen gösterdiği saçlar, zaman zaman yıpranıp, canlılığını ve dolgunluğunu kaybetmektedir. Bu yıpranmaları önlemek için, kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Bir de daha ekonomik ve daha pratik yollarla hazırlanan doğal saç maskeleri bulunmaktadır. Tabi ki de daha sağlıklı olan ve daha çok tavsiye edilen doğal yollarla yapılan saç maskesi olmaktadır. Birçok doğal yolla hazırlanan maske bulunmaktadır.

doğal saç bakım maskesi
Saç maskesi, saç bakımı için oldukça önemlidir. Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak istiyorsanız, düzenli olarak saç bakım maskelerini uygulamalısınız.

Doğal Yollarla Hazırlanan Saç Maskesi;

Saçları Canlandıran Doğal Ballı Saç Maskesi

Malzemeler

  • 1 veya 2 yemek kaşığı bal
  • 1 veya 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 9 damla kadar nane yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

saç maskesi nedir
Saç bakımı için uygulanan maskeler, hem saçlarınızı güçlendirir, hem de daha parlak görünmesini sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, maskeleri uyguladıktan sonra bir süre saçlarınızda bekletmenizdir.

Tüm malzemeleri bir kaba boşaltarak güzelce karıştırın. Daha sonra maskeyi saç diplerine ve saçın tamamına masaj yaparcasına uygulayın. Maskeyi daha kolay uygulamak için kafanızı öne doğru eğin, eğdikten sonra saçlarınızı arkadan öne doğru tarayın ve o şekilde uygulama yapın. Maskeyi tüm saçınıza güzelce dağıttıktan sonra, saçlarınızı tepede bir topuz yapıp bir havlu veya duş bonesi ile güzelce sarın.  Maskeyi saçınız da en az 1 saat kadar bekletin. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra saçınız normal kullandığınız şampuan ve ılık su kullanarak güzelce durulayın.

Bu maskeyi saçınızın yıpranma fazlalığına göre haftada 1 veya 2 kez düzenli bir şekilde yapmalısınız.  Düzenli bir şekilde uygulanan maskenin etkilerini ise 2-3 hafta sonra fark etmeniz mümkündür.  Bu maske sayesinde saçlarınız hem daha parlak ve canlı hem de daha yumuşak bir hal alacaktır.  Maskenin etkileri ile saçlarınız canlılığına kavuştuktan sonra maskeyi ayda 1 veya 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Saç maskesi sayesinde saçlarınız her zamankinden daha canlı ve güzel görünecektir.

Kozmetik Saç Maskeleri

  • Argan Therapy Onarıcı Saç Maskesi

Onarıcı saç maskesi içeriğindeki argan yağı sayesinde saçlarınızı besler ve yıpranmalara karşı saçlarınızı güçlendirir. Saçlarınızın parlak görünmesini ve yumuşak bir hal almasını sağlar. Saçın taranmasını kolaylaştırır ve şampuan kullandıktan sonra nem kaybını karşılar. Saçtaki elektriklenmeyi önler.

Uygulanışı

evde saç maskesi nasıl hazırlanır
Evde yapmış olduğunuz saç maskeleri de kozmetikler kadar etkili çözüm sağlayabilir. Ayrıca saçlarınızda kimyasal da kullanmamış olursunuz.

Şampuanlanmış ve hafif bir şekilde suyu alınmış olan saça bir miktar masaj yaparcasına güzelce yayarak uygulayın daha sonra 5 dakika kadar bekletip ılık su kullanarak güzelce durulayın. Saç tipiniz yağlanmaya eğilimli veya yağlı ise sadece saç uçlarınıza uygulamanız gerekir.

  • Keratinli Saç Bakım Maskesi

Bu maskenin içerisinde bulunan keratin yıpranmış olan saçlarda yapılandırma sağlar. Ayrıca yağlar da yoğun bir biçimde bakım yapar.

Uygulanışı

Hafif nemli saça masaj yaparak tamamen saç uçlarınıza da yetecek kadar güzelce yedirin. Geniş dişli bir tarak kullanarak tarayın ve en az 3 saat bekletin. Sonrasında ise güzelce saçınızı yıkayın. Saçlarınızın maskeden tamamen arındığına emin olmadan yıkama işlemini bitirmeyin.

saç bakımı için maske tarifleri
Saç bakım maskelerinden sonra saçlarınız, çok kolay şekil alacak ve yüksek ısıda bile gücünü kaybetmeyecektir.

Bir önceki makalemiz olan Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir başlıklı yazımızda saç bakımı, saç dökülmesi önleme ve saçlar neden dökülür hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. en güzel saç maskesi bal sirke limon argan yağı karışımı.mis gibi oluyorsunuz.haftada bir defa yapmakda yeterli oluyor.kışın haftada iki kez yapın ama.

CEVAP VER