Saç Kıran Hastalığı ve Nedenleri

0
364

Saç kıran hastalığı tıp dilinde alopesi areata olarak isimlendirilir. Saçkıran hastalığı saç köklerini etkileyen bir hastalıktır. Saç köklerinin güçsüzleşmesiyle, belirli bölgelerde yuvarlak parçalar halinde saçın dökülmesine neden olan bir hastalık türüdür. Saç kıran sadece saç bölgesinde meydana gelen bir hastalık değildir bazı durumlarda ise tüm saçın ve hatta vücuttaki tüm kılların dökülmesine neden olur. Bu hastalığın asıl nedeni bağışıklık sistemidir. İnsanda bulunan bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehdide karşı korumaktır. Fakat bazı kişilerin bağışıklık sistemi dışarıdan gelen tehditlerle mücadele ederken vücudun kendisine de saldırır. Bu durum otoimmün olarak isimlendirilir. Saç kıran da bağışıklık sisteminin vücuda karşı gösterdiği direncin bir örneğidir.

saç kıran hastalığı ve tedavisiSaç kıran hem erkeklerde hem de kadınlarda ama özellikle de çocuk yaşlarda görülen bir hastalıktır. Saç kıran sadece saçta meydana gelen bir hastalık gibi isimlendirilmiş olsa da saç dökülmesi dışında sakal, kirpik ve kaş dökülmesine de neden olmaktadır. Saç kıran genetik bir hastalıktır. Yani aile bireylerinde saçkıran var ise hastalığın görülme riski de o kadar yüksektir. Fakat saç kıran bulaşıcı bir hastalık değildir.

saç kıran hastalığı nedirSaç kıran Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Saç kıranın asıl nedeni bağışıklık sistemi olsa da ortaya çıkış nedeni biraz farklıdır. Kısacası bağışıklık sisteminin saçkırana yol açmasına sebep olan şey henüz tam anlamı ile açığa kavuşmamış bir konudur. Bağışıklık sistemini etkileyecek pek çok olay var ama bunlardan hangileri saç kırana sebep olur tam olarak bilinmiyor. Fakat bu konu üzerinde yapılan çalışmalar ışığında bazı nedenler sunmak mümkün.

saç kıran hastalığı ve nedenleriİlk olarak saç kıranın ortaya çıkmasında en büyük genetik etken gendir. Genetik yapının virüslere, strese ve çevresel faktörelere karşı gösterdiği tepki saç kıranı etkileyebilmektedir. Özellikle ailesinde saç kıran olan kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimali çok daha yüksektir. Aile bireylerinde ve geçmişinde saçkıran dışında eğer diyabet, romatoid artrit, tiroid hastalıklarını yaşamış olan bireyler varsa kişilerde saçkırana yakalanma ihtimali olabilir. Fakat bu hastalığın görüldüğü ailelerin saç kırana kesinlikle yakalanacağı gibi bir durum söz konusu değildir.

saç kıran nedirİkinci bir etken ise bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemimiz vücudu hastalıklardan korumakla görevli bir bölümdür. Saç kıranın ortaya çıkış nedeni bağışıklık sisteminin vücudu korumak yerine vücuda karşı saldırıya geçmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda akyuvarlar saç köklerinde büyüyen hücrelerin büyümesine izin vermez ve saç kökleri küçülür, saç üretimi de yavaşlar.

Saç kıranın bir diğer nedeni ise aşırı strestir. Üzüntü, stres, depresyon benzeri durumlarda duygusal anlamda kişileri kötü yönden etkileyen durumlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Zayıf düşen bağışıklık sistemi ise saçkırana yol açabilmektedir

 

saç kıranın boyutları

Bir önceki makalemiz olan Güzel Ciltler İçin Bal Maskesi başlıklı yazımızda bal maskesi, bal maskesi nasıl uygulanır ve bal maskesi nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER