Saç Nasıl Güçlenir ve Uzar?

0
225

Yaşadığımız ortamda kötü hava şartları, güneş ışınları, ve mevcut hava kirliği gibi sebeplerle saçlarımız yıpranmaktadır. Yıpranan saçlarımızın elbette ki önüne geçebilmek için kendimize Saç nasıl güçlenir ve uzar diye sorarız.

Saç Nasıl Güçlenir?

Saçlarımızın nasıl güçleneceği ve eski halini alabileceğini bulabilmek için öncelikle sorunun köküne inmek gerekir.

Saçlarınız yeterince hava alıyor mu, yıkama sıklığı nedir, mevsim değişikliği ile ilgili bir değişim var mı yoksa psikolojik etkenler mi var bunu araştırmak gerekir.

Bir de saçlarımızın daha güzel görünmesi için saç bakım maskesi adı altında uygulanan doğal olmayan sentetik maddeler ve kimyasallar da, büyük ölçüde saçlarımıza hasar vermektedir. Bizler bu konuda saç güçlendirici doğal ürünler kullanmalı ve bilinçlenmeliyiz.

Saçları Güçlendirmek İçin Bitkisel Çözümler

 • Şerbetçiotu, ince telli saçlarda kullanılan iyi bir saç güçlendirici olarak bilinir. İçeriğindeki besleyici yağ sayesinde saçlarınızı kökten uca kalınlaştırır ve besler. Ayrıca kafa derisinde kan dolaşımını arttırarak, saç uzamasını hızlandırır ve kepek oluşumunu önler.
 • Amla yağı olarak bilinen Bektaşi üzümü çekirdekleri ile elde edilen ve Hint kültüründe en şifalı bitki olarak kabul edilen mucizevi yağ ise saç köklerinin ihtiyacı olan kanı sağlayarak saçları güçlendirir ve uzamasına katkıda bulunur. Saç köklerini besleyici ve saç beyazlamasını geciktirici özelliği ile ünlüdür.
 • Badem yağı da en iyi saç güçlendirci sınıfında yer almaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu yağ saçların sağlıklı uzamasına ve kolay yıpranmamasına neden olur. Aynı zamanda iyi bir saç kökü güçlendiricisidir.
 • Fesleğen, genel olarak bildiğimiz ve kullandığımız bir bitkidir. Genel olarak bilinen faydalarının yanında saç kırılmasını önler ve saçın korunmasına yardımcı olur. Ayrıca saçları nemlendirir, mat saçlara parlak bir görünüm verir. Genel olarak bildiğimiz ve evimizde bulundurduğumuzdan kolaylıkla tercih edilebilecek etkili bir saç güçlendirici olarak görülmektedir.
 • Son olarak zencefil, saç köklerini uyarır. Zencefil kökünde bulunan yağ asitleri saçların seyrelmesini gözle görülür bir şekilde engellemektedir. Zencefilin antiseptik özelliği saç derimizi ve saçlarımızı dış etkenlere karşı korur.

Saçları güçlendirmek için bitkisel çözümler, saçların kalınlaşabilmesi ve sağlıklı bir hale gelebilmesi için çok önemlidir.

saç güçlendirici maskeler

Saç Güçlendirici Yöntemler Nelerdir?

Saçlarınızın her zaman sağlıklı ve güçlü olmasını istiyorsanız, uygulamanız gereken bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Saçlarınızı güneş ışınlarından mümkün olduğu kadar koruyun.
 • Banyodan sonra saçlarınızı kurutmamaya yada düşük ısıda veya soğuk uygulamada kurutmaya özen gösterin. Soğuk uygulama artık hemen hemen her kurutma makinesinde bulunmaktadır.
 • Saçlarınıza haftada bir kere bakım kürü uygulamayı unutmayın.
 • Saçlarınız ıslakken toplarsanız, saç derinizin nezle olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı kendi halinde ve açık olarak kurumaya bırakın.
 • Saçlarınız boyalı ise mutlaka saç kremi kullanamalısınız. Şampuanınızın ve saç kreminizin aynı marka olmasına özen gösterin. Bu daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
 • Yaz aylarında tatile gidiyorsanız, deniz ve güneşin etkisiyle saçlarınız normalden daha fazla yıpranacaktır. Bu nedenle yanınızda mutlaka saç kremi bulundurun ve her gün kullanın.

Bu yazımızda saç nasıl güçlenir ve saçları güçlendirmek için bitkisel çözümler nelerdir araştırma yapmak istedir. Herkese faydalı olabilmesi dileğiyle,

Bir önceki makalemiz olan Siyah Ruj Sürme Teknikleri başlıklı yazımızda siyah ruj modelleri ve siyah ruj sürme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER