Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

1
355

Kadın ya da erkeklerde görülen saç dökülmesi göz ardı edilemeyecek bir problemdir. Kişiler saçlarının tarzı ile bütünleşmektedir. Bu nedenle saçlar oldukça önemlidir. Eğer alışılmadık şekilde saç dökülmesi yaşıyorsanız bunun nedenlerini öğrenmek ve tedavi için doktora başvurmanız gerekmektedir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında birçok faktör bulunmaktadır. Saç dökülmesi özellikle erkekler için oldukça büyük problem olarak görülür. Kadınlarda ise bu nedenler arasında arasında hormonal nedenler, beslenme veya mevsimsel faktörler yer almaktadır. Saçların neden döküldüğünü anlamak için buna sebep olan faktörler bilinmelidir.

neden saçlar dökülür
Saç dökülmesi hem bayanlarda hem de erkeklerde görülen önemli bir problemdir ve bu problem ileri ki dönemlerde, kelliğe kadar sebebiyet vermektedir.

Saç Dökülmesinin Beslenme Yetersizliği Nedenleri ile Olması;

D vitamini eksikliği saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Kapalı alanda çok fazla kalmanız ve saçlarınızın güneş ışığından uzak kalması nedeni ile D vitamini eksikliğine bağlı saç dökülmeleri oluşacaktır. D vitamini dışında bakır, çinko ve asitlizin eksikliği de saç dökülmesini doğrudan etkilemektedir. Saç telleri proteinden oluşmaktadır. Yeterice protein alınmadan beslenildiği zaman vücut, protein ihtiyacını daha önemli yerlere kullanacaktır. Bu nedenle saçlar protein alamayacaktır.

saç dökülmesi için öneriler
Saç dökülmesinin nedenleri arasında en önemlisi, hormonal dengesizliklerdir. Bayanlarda sıkça görülen bu surum, saçların çok miktarda ve uzun süreli olarak dökülmesine neden olmaktadır.

Hormonal Dengesizlik Sonucu Saç Dökülmesi;

Kadınların hormonlarında 30 yaşından sonra dengesizlik başlamaktadır. Bazı erkeklik hormonları hem kadın hem de erkek vücudunda bulunur. Bazı kadınlarda her iki cinste de bulunan hormonların dengesizliği sayesinde erkek saç dökülmesi tipi gibi saç dökülmesi görülmektedir. Tiroit problemleri kadınların birçok hormonunu etkilemekte ve buna bağlı olarak saç dökülmesi, kilo alma ve verme, vücutta kıllanma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

  • Polikistik over senfromu kadınlarda hormon dengesizliğine yol açmaktadır. Bu problem sayesinde kadınlarda yüz ve vücutta kıllanma görülürken, saçlar da zayıflamaya sebep olmaktadır.
  • Hamilelik sırasında kadınların saçları daha fazla güçlenmektedir. Artan hormonlar nedeni ile kadınların saçlarında dökülmeler göz ile görülebilecek derecede azalmaktadır. Doğumdan sonra hormon seviyeleri düştükçe kadınların saç dökülmeleri artar. Doğumdan sonra bu problem ciddi bir şekilde görülmektedir. Endişe edilmemesi gereken bu sorun, bir süre sonra normale dönmektedir.
  • Doğum kontrol hapları yumurtlamayı önlerken, saçların incelmesini sağlar. Bu hapları kullandıktan sonra bırakmaksa saç dökülmelerine neden olabilir.
  • Menopoz kadınların hormonal değişiklikler yaşadığı bir dönemdir. Bu dönemde kadınların saçlarında oldukça değişiklikler görülür. Bu dönemde alınan ilaçlar da saçları büyük ölçüde etkilemektedir.
saç dökülmesi neden olur
Saç dökülmesini engellemek için yıkarken ve tararken zarar vermemek ve saçlarınızı yüksek sıcaklığa maruz bırakmamak gerekir.

Yoğun stres;

Aşırı stresli yaşam saçların aniden dökülmesine sebep olabilir. Stresten uzak durmak hem saç sağlığımız için hem de kendi sağlığımız için oldukça önemlidir. Bunu için stresten elimizden geldiği kadar uzak durmak önemlidir.

Kimyasal saç ürünleri;

SLS ve SLES gibi piyasada birçok şampuanın içerisinde bulunan kimyasallar saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu maddeyi içerisinde bulundurmayan şampuanlar kullanmak hem sağlık açısından hem de saç sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Saçlarınızı saç boyası gibi kimyasallar ile boyamak da saçlara ciddi zararlar vermektedir. Saçlarınızı dinlendirmeli ve çok fazla kimyasala maruz bırakmamalısınız.

saç dökülmesi için tavsiyeler
Saç dökülmesi probleminden kurtulmak için onlara özen göstermeli ve saçlarınızın ve saç derinizin de hasta olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Trend Ruj Renkleri Nelerdir? başlıklı yazımızda ruj seçimi ve trend rujlar hangileridir hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. en büyük nedeni genetik nedenler. ikinci en büyük neden ise dengesiz beslenmeden kaynaklanıyor.neden derseniz kimisi habire sebze yemeğine dönük kimisi de habire et yemeğine dönük.meyve ise hak getire. saçların gereksinim duyduğu temel iki vitamin nedir ? e vitamini ve biotin dir. biotin bu arada b vitamini çeşitlerindendir. peki saçın gereksinim duyduğu mineraller nelerdir.potasyum folik asit.ve tabiki nem.saç derisinin ihtiyaçlarını göz ardı ediyoruz ve sadece saç şekillendirmeye yöneliyoruz. kısacası ; biotin içeren şampuan ve yemeklerden tüketmeliyiz.b 6 ve b12 vitaminleri ile e vitamini ni unutmayalım

CEVAP VER