Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

1
251

Erkeklerde saç dökülmesi, çok eskiden beri bir sorun olarak görülen ve kesin bir çözümü bulunmayan rahatsızlıklardan bir tanesi olarak günümüze kadar gelmiştir. Fakat artık günümüzde pek çok saç dökülmesi tedavisi bulunmaktadır. Kimi zaman genetik sebeplerin daha ön planda olduğu saç dökülmesi problemi, bunun yanı sıra stres, çalışma şartları, solar radyasyon ve iklim gibi pek çok dış etkenlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin bilinen birçok nedeni vardır. Fakat dermatologlar ve saç uzmanları, bilinmeyen daha pek çok nedenin olduğunu söylüyorlar. Saç dökülmesi tedavisi için saç ekimi, lazer operasyonları gibi yöntemler son yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve gelişmiştir. Fakat hala insanın kendi saçının yerini tutabilecek etkin bir tedavi gelişmiş durumda değildir. Öte yandan ise saç dökülmesinin sadece erkeklere özel bir hastalık olmadığını belirtmek gerekir. Saç dökülmesi kadın tipi saç dökülmesi olarak kadınlarda da görülebilmektedir. Fakat erkeklerde görülen saç dökülmesi oranı, kadınlara göre çok daha fazladır.

Saç dökülmesi genetik bir durum olarak babadan oğla geçen bir durumdur. Yani saç dökülmesinin ya da kelliğin en önemli etkeni gendir. Genetik bir hastalık gibi görülmesinden dolayı saç dökülmesi tedavisi için oldukça mümkün gözüyle bakılan çok etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Saç dökülmeleri genellikle 10, 20, 30 yaşlarında başlayabilir. Saç dökülmesi tedavisi için en uygun zamanlar da dökülmenin yaşandığı ilk zamanlardır.

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi normal şartlarda ve sayıda normal bir durumdur. Fakat, dökülme gereğinden fazla ise saç dökülmesi probleminin bir belirtisi olabilir. Özellikle üst kısımda bulunan saçların seyreldiği ve inceldiği yerler var ise bu saçlar dökülmek için en uygun saçlardır. Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız saçın genel olarak hacmi düşer, saçın ön kısımlarında gözle görülür azalma oluşur, tepe kısımlarından açılma ve kellik başlangıcı, son olarakta açılan deri üzerinde çıkan tüyler görülme ihtimali çok yüksektir.saç dökülmesinin tedavisi var mıdır

Saç Dökülmesinde Ön Tedavi

Saç dökülmesi DNA kodlarına bağlı genetik bir neden olduğundan dolayı özellikle kellik problemine kesin bir çözümün getirilmesi çok zor bir ihtimaldir. Diğer taraftan dökülmenin başlamasından itibaren yapılacak saç dökülmesi tedavisi sayesinde dökülmeyi azaltmak, süresini uzatmak sağlanabilir. Bunun için bilinen iki temel tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler kesinliği kanıtlanmış çözümler olmasalar da etkin çözümlere ulaşılabilen yöntemlerdir. Bu yöntemlerden birisi dökülmenin yavaşlatılması için kafaya doğrudan uygulanan sprey tedavisidir. Diğer yandan ağız yolu ile alınan bir ilaç, saç dökülmesine sebep olan hormonun üretilmesini engeller. Piyasada bulunan pek çok farklı ilaç bulunmasına rağmen saç dökülmesi tedavisi için kullanılan en etkili iki yöntem bunlardır. Saçın seyrelmeye başladığı günden beri doktor kontrolünde kullanılan sprey ve ilaç ile bir sonuç alınamazsa geriye kalan tek tedavi yöntemi saç ekimidir.

Saç Ekim Yöntemleri

Saç dökülmesi tedavisi olarak ya da kellik tedavisi olarak kullanılan saç ekimi iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi klasik saç ekim yöntemidir. Bu yöntem ense ve kulak arkasında bulunan bölümlerden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu kısımlara ekilmesidir. Bu bölümlerden alınan ve saç üretimi yapan dokunun kellik ve dökülmenin görüldüğü kısımlara konulması ile yapılır. Deri o bölgeye iz bırakmayacak şekilde dikilir. Bu yöntem gayet sağlıklı bir yöntemdir. Saçların oluşumunun vücudun kendi kendine yapması sağlanır. Bu sayede yeni çıkan saçlar ile eski saçlar arasında bir fark gözlenmez.

Bir diğer saç ekim yöntemi ise modern yöntem denilen saç ekimidir. Bu yöntemde kullanılan en önemli parça mikro motor denilen cihazdır. Mikro motor sayesinde ense ve kulak arkasında bulunan saçlarda tek tek kökler alınarak kelliğin ve dökülmenin olduğu kısımlara ekilir. Bu yöntem klasik yöntem ile aynı mantık ile işlemektedir. Fakat bu işlemde derinin kaldırılması ve dikilmesi söz konusu değildir. Saç ekimi, sonrasında günlük yaşama daha çabuk dönülen ve dikiş izi bırakmayan bir yöntemdir.  Bu sebepten dolayı daha çok tercih edilmektedir.saç dökülmesi tedavisi

Geleneksel Saç Dökülmesi Tedavisi

Halk arasında bilinen en etkili saç dökülmesi tedavisi saçın kestirilmesi veya kazıtılmasıdır. Özellikle küçük çocukların daha gür saçlarının olması ve ileride kellik ve saç dökülmesi problemi yaşamaması için yapılan saç dökülmesi tedavisi saçın kazıtılmasıdır. Fakat saçın kazıtılmasının bilimsel olarak böyle bir etkisi yoktur. Halk arasında böyle bilinmesinin sebebi, uzun saçların kısa saçlara göre daha az görülmesidir. Kazıtılan saçın altından çıkan kıl kökleri birbirine çok yakın olduğundan dolayı saç kökleri daha çok ve sık gibi görünmektedir.

Fakat dolaylı olarak kısa saçların uzun saçlara göre daha kolay bakımı olduğundan kısa saçlar daha sağlıklıdır. Sağlıklı saçların saç dökülmesine olumlu bir etkisi olduğu düşünülürse, dolaylı olarak saç dökülmesi tedavisi için kazıtmanın küçük bir etkisinin olduğu söylenebilir. Fakat dökülme probleminin en etkin çözümü doktor kontrolünde yapılacak olan tedavilerdir.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Modern Bir Tedavi Yöntemi Olarak Tuz Terapisi başlıklı yazımızda tuz maskesi, tuz tedavisi ve tuz terapisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. dermatoloji uzmanları yoğun saç dökülmesi için eczanede satılan kırmızı minik iğne tüplerinde bir ilaç veriyor.yoğun bölgelere onu sürüyorsunuz önce.ardından içinde biotin oranı yüksek besin takviyeleri ve onunla beraber aynı şekilde biotin değeri yüksek multi vitaminler kullanmanız gerekiyor. biotin saç için en gerekli madde. ve daha sağlıklı saçlar içinde kaliteli bir şampuan şart tabi.

CEVAP VER