Pratik Un Kurabiyesi Tarifi

0
419

Mutfakta yapılan her lezzetin ayrı ayrı değeri vardır. Bu değerin özümsenmesi için her tadın denenmesi ve yapılması gerekmektedir. Mutfakta var olan en önemli yiyecek gruplarından bir tanesi de tatlılardır. Yüzlerce ve hatta binlerce çeşit tatlının varlığından bahsetmek mümkündür. Bunlar farklı mutfakların tatlıları olabileceği gibi klasik Türk tatlıları da olabilir. Tatlıların çeşitliliği çok fazladır. Her damak tadına uygun bir tatlı çeşidi olduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan bir tanesi de un kurabiyesidir. Un kurabiyesi, çok klasik bir tatlı olmakla birlikte çay sohbetlerinin vazgeçilmezi olarak anılır. Un kurabiyesi yapımı zor olmayan bir tatlıdır.

pratik un kurabiyesi

Un Kurabiyesi Malzemeleri ve Yapılışı

Un kurabiyesi yapılışı kolay tatlı örneklerinden bir tanesidir. Ancak çok önemli bazı noktalar içermektedir. Özellikle kıvam konusunda özenli davranmak gerekir. Kurabiye yapımı pek çok kimseye kolay gelse de, sertlik ve yoğunluk arasındaki farkı herkes sağlayamamaktadır. Bu nedenle kurabiyeler ya taş gibi yada içi ıslak olarak ortaya çıkar. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için garanti tarifler ve tam malzemeler gerekmektedir. Un kurabiyesinin malzemeleri çok basit ve her evde bulunabilen malzemelerdir.

  • 3,5 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • Yarım paket vanilya
  • 2 su bardağı un
  • 125 gram tereyağ veya margarin

Un kurabiyesi yaparken tereyağ tercih etmek daha tehlikeli bir iş olabilir. Bu nedenle en iyi kurabiye kıvamı için margarin kullanmak gerekir. Un kurabiyesi yapımı için öncelikle bir kapta margarin ve pudra şekeri karıştırılır. Bu iş için öncelikle margarini oda sıcaklığına getirmiş olmak önemlidir. Krema kıvamına gelen bu karışımın üzerine vanilya ve nişasta eklenmelidir. Bu işlemlerde her keresinde eklenen malzemeyi en iyi şekilde yedirmeye çalışmak gerekir. Bundan sonraki adımda da yavaş yavaş unu ilave etmek gereklidir. Bu eklemeden sonra hamur hazırlanmış olmalıdır. Un miktarı zamanla anlaşılacak bir özelliktir. Çünkü unun miktarı kurabiye kıvamını belirler. Bundan sonra yapılması gereken hamura istenen şeklin verilmesidir. Bundan sonra 160 derece fırında 20 dakika pişirilmelidir. Bunun ardından üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Kestane Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? başlıklı yazımızda kestane nasıl pişirilir, kestane pişirme taktikleri ve kestane pişirme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER