Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1
316

Ev dekorasyonu yaparken evimize yerleştirdiğimiz tüm parçalar ayrı ayrı önem taşımaktadır. Çünkü her biri bir bütünü oluşturmakta ve bizde bütün üzerinden güzele ulaşmaya çalışmaktayız. Bu sebepten ötürü de ev dekorasyonunda seçtiğimiz her parçaya özellikle halı, perde gibi ana parçalara bilhassa özen göstermeliyiz. Peki, perde seçiminde nelere dikkat edilmelidir? İşte, perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

Tarza Uyum: Ev dekorasyonu yaparken mutlaka bir dekorasyon tarzı belirler ve evinizi bu tarza göre döşersiniz. Doğal olarak seçeceğiniz diğer parçalarında dekorasyonla uyum içinde olması bilhassa önem taşımaktadır. Yani perde seçerken de bu odada nasıl bir tarz kullanılacak, nasıl bir tarz hakim olacak sorusunu akıllara getirerek perde seçimi yapılmalıdır. Bu sayede olağanın dışına da çıkılmamış olur.

Uzun mu? Kısa mı?: Perde seçimi yaparken en çok karşı karşıya kalınan soru ise perde tercihimizi uzun perdelerden yana mı yapmalıyız? Yoksa kısa perdelerden yana mı yapmalıyız? Perde tercihlerinizde uzun veya kısa seçimi yapmanızda hangi odaya perde seçildiği ve oda dekorasyonu genel olarak çok önem taşımaktadır. Koltuk takımı kullanılan ve şık döşenen oturma odalarında mutlaka uzun perde kullanılmalıdır. Ancak kanepe kullanılan ve daha basit döşenen salonlarda kısa perde kullanılması daha doğrudur. Mutfaklarda da kesinlikle kısa perde tercih edilmelidir. Çocuk odalarında da özellikle çocukların takılıp düşme gibi risklerinin önüne geçmek için uzun perdelerden uzak kalınmalı ve kısa perdeler tercih edilmelidir. Yatak odasında şıklığı yakalamak ve daha ağır bir duruşu sergilemek için uzun perde seçimi yapılmalıdır.

perde

Kumaşın, tülün kalitesi: Perde seçimi yaparken elbette ki kalitede çok önemlidir. Perdenizin tülü ya da kumaşı kaliteli olmalıdır ki yırtılma, kaçma gibi durumlar yaşamayın. Kumaşınızın kaliteli olması sayesinde kaliteli kombinler yapabilir ve perdelerinizi daha uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ucuz ve kalitesiz mal tercih etmeniz devamlı olarak dekor değiştirmeye gitmenize de sebep olacaktır.

Kendinden Katlı Kumaş: Perde seçimi yaparken düz perde seçmek yerine kendinden katlı olan tül perde ya da kumaş perde seçimi yapmanız evinizi daha şık ve hoş bir görünüme kavuşturacaktır. Kendinden katlı kumaşlarda kalıp gibi bir görüntü oluşur ve bu sayede daha sağlam bir duruş sergilemiş olursunuz.

Bir önceki makalemiz olan Dekorasyon Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda dekorasyon fikirleri, dekorasyon püf noktaları ve dekorasyon taktikleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. ben perde seçiminde perde rengi ile mobilya uyumuna çok özen gösteriyorum.zıt renkler değilde mobilyaya yakın renklerden seçiyorum.en azından perde renginin küçük bir kısmı mutlaka mobilya renginizde olmalı diye düşünüyorum. diğer türlü tamamen zıt renkler kullanmak hoş durmuyor.

CEVAP VER