Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1
245

Perdeler evin güzelliğini, evin şeklini ve evin büyüklüğünü gösteren en önemli parçalardır. Bunun için de perde seçimine bilhassa önem verilmeli. Perde seçimi çok özenle yapılmalıdır. Perde seçiminin özenle yapılması evi de muhteşem bir görüntüye kavuşturacaktır. Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tarz: Eviniz için perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en başlıca husus evinizin tarzıdır. Perde seçimi yaparken mutlaka evinizin tarzına göre bir seçim yapmalısınız. Eğer ki evinizin diğer mobilyaları klasik tarzdaysa siz de seçiminizi klasik tarz perdeden yana kullanmalısınız. Ancak mobilyalarınız modern tarzdaysa perde seçiminizi de aynı şekilde modern tarzdan yana kullanmalısınız.

Güneş Işığını Kesin: Perdeler yalnızca dekor amaçlı değil aynı zamanda güneş ışığını kesmek ve inizin dışarıdan görünmesini engellemek için de tercih edilmektedir. Bu nedenle evinize girecek olan güneş ışığını kesmek ya da evinizin içinin dışarıdan görünmesini engellemek için tül perdenizin altına bir güneşlik ya da stor perde tercih etmelisiniz.

Astar Uygulaması: Her şeyin bir püf noktası olduğu gibi perdelerinizle evinizi de olduğundan daha iyi göstermenin püf noktaları bulunmaktadır. Perdenizin arkasına astar uygulaması yaparak perdelerinizin daha hacimli ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Perdenizin daha dolgun ve hacili görünmesinde kullanacağınız astarı perdeyi alırken perdeciye yaptırabilirsiniz.

 

20015_perde_modelleri_40

Stor Tül Uyumu: Eğer ki stor ve tülü bir arada kullanarak evinizin perde dekorasyonunu yapacaksanız, o halde stor ve tül de birbirine uyumlu olmalıdır. Eğer ki stor perdeniz desenliyse tül perdenizi sade tercih etmelisiniz. Ancak stor perdeniz düzse, tül perdenizi de desenli tercih etmelisiniz.

Genç Odalarında Genç Perdeler: Perde seçi yaparken ortama uyum sağlanması gerektiğini belirtmiştik. Genç odalarında da dijital baskılı perdeler kullanılarak daha genç ve fresh bir oda oluşturulabilir. Çocuk odalarında da aynı şekilde çocuklara uygun perdeler tercih edilmeli.

Kumaşı Kaliteli Olsun: Perde seçerken kumaş kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Kumaşı kaliteli olmayan perdeler rengini bir yıkamadan sonra atacak ve kendini salacaktır. Perdeden bir daha aynı verimi de alamamış olacaksınız. Bunun için perde seçerken kumaş kalitesine önem vermeli ve kumaşı özellikle yıpranması zor olan sağlam kumaşlardan tercih etmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Dekorasyona Nereden Başlanmalı? başlıklı yazımızda dekorasyon fikirleri, dekorasyon önerileri ve ev dekorasyonu nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. Perde seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu mobilya kombini. Yani perdeleri mobilya renklerine uygun olarak tasarlamak lazım. Mobilyanin rengiyle ayni, benzer olabilir. Ya da tam zıt renkler.

CEVAP VER