Pedikür Nedir ve Nasıl Yapılır

1
622

Ayak bakımı ve ayağın estetik görünümü oldukça önemlidir. Pedikür, nasırları yumuşatmak ve çıkarmak, tırnakları ve deriye batmış tırnakları düzeltmek gibi işlemler yapılan, ayak bakımı şeklinde ifade edilebilir. Pedikür, ayakların hem güzellik hem de sağlık açısından daha iyiye gitmesine yardımcı olur. Bu sebeple ayağınıza düzenli şekilde pedikür yapmanız ya da yaptırmanız, ayağınız için yararlı olacaktır. Evinizde de ayak bakımı yapmanız mümkündür. Evde yapılabilecek ayak bakımı yöntemlerinden şu şekilde bahsetmek mümkündür;

Evde ayak bakımı nasıl yapılır;

Malzemeler: Kağıt törpü, içine ayaklarınızı koyabileceğiniz plastik bir leğen, et makası, topuk törpüsü, kağıt havlu, aseton, oje, pamuk, kolonya.

İşleme başlamak için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Çünkü banyodan sonra topuğunuz iyice yumuşamış ve tırnaklarınız esnemiş olur.

evde pedikür nasıl yapılırİlk olarak ayaklarınızda oje varsa onu temizlemeniz gerekir. Ayaklarınızı ılık su ve bulaşık deterjanı ya da sıvı sabun koyduğunuz leğene koyun. Topuklarınız iyice yumuşayana kadar bekleyin. Tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kesin ve törpü yardımı ile istediğiniz şekli verin. Daha sonra tırnak etlerinizi temizlemek için önce etlerinizi geriye doğru itin. Sonra et makası ile etleri kesin ama bu aşamada etinizi derin kesmemeye ve kanatmamaya özen gösterin. Şimdi normal nemlilikte olan topuklarınızı, topuk törpüsü ile ovalamaya başlayın. İşlem sonunda topuklarınızın ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz. Kolonya ile ayaklarınız ve tırnaklarınızda bulunan mikropları kırın. Aynı işlemleri iki ayağınıza da sırayla uygulayın. Daha sonra istediğiniz renkteki ojeyi seçerek sürebilirsiniz. Oje sürmeye başlamadan önce parmak aralarınıza pamuk koyarak parmak arası mesafelerinizi açmanız size kolaylık sağlayacaktır. Bu şekilde tırnaklarınız birbirine değmeyecek ve ojeniz bozulmayacaktır. Ojeniz kuruyana kadar pamuk, parmak aranızda kalabilir. Son aşamada kullandığınız malzemeleri kolonyayla temizleyerek, mikroplardan arındırabilirsiniz.

pedikür yapmanın yöntemleriPedikür yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

Pedikür yaparken malzemelerinizin kaliteli ve temiz olması oldukça önemlidir. Kaliteli malzemeler sayesinde daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız. Ayakların mikrop kapmaması için de yine aynı şekilde temiz malzemeler tercih edilmelidir. Malzemeleri alkol yardımı ile temizleyebilirsiniz. Pedikür yaparken ayaklarınıza güzel davranmalısınız. Sert davranışlar ayağınıza zarar verebilir. Pedikür yaparken ayaklarınızın temiz olması gerekir, buna dikkat etmelisiniz. Ayaklarınızı 10 dakika kadar tuzlu suda bekletmek ayağınızı ölü deriden arındıracaktır. Ponza taşı kullanarak da topuğunuzu ovmak şartıyla, ölü deriden arındırabilirsiniz.

pedikür nasıl yapılırÇoğu insan ayaklarından utanır. Bu uygulama sayesinde bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. İstediğiniz gibi ayaklarınızı gösterebilir ve açık ayakkabılar giyebilirsiniz. Ayakların güzel görünmesi, kadınlar için çok daha önemlidir. Çünkü kadınlar estetik görünüme oldukça önem verir. Bu işlemi yukarıda anlattığımız şekilde uygularsanız güzel sonuçlar alırsınız ve ayaklarınız görünümü büyük ölçüde değişir. Pedikür hem güzel görünüm, hem de sağlık açısında önemlidir. Ayaklarınızın bakımlı olması, ayağınızda oluşacak olan herhangi bir hastalığa da engel olacaktır. Bu yüzden pedikür, ayak sağlığı için oldukça önemli bir konudur.

pedikür nedir

 

Bir önceki makalemiz olan Gölgeli Göz Makyajı Nedir başlıklı yazımızda gölgeli makyaj nasıl yapılır, göz makyajı nasıl yapılır ve makyaj teknikleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. bence bir kadın her on günde bir pedikür yapmalı ya da yaptırmalı.erkeğe hoş görünmek lazım.helede bir çok kadına göre kaba kusurlu bir eliniz ayağınız var ise kesinlikle es geçmemeli.araştırmalara göre erkekler sadece bir kadının orasına burasına bakmıyor.eline ayağına da bakıyor.ne kadar güzel olursan ol elin ayağın kötü ise orada bir iğrenme oluşabilir bence.o yüzden bakmak lazım. düşünün ayak fetişliği denen bir şey bile var.ayakları harika görünen kadınlara karşı cinsel arzu.işte size bu işin ne kadar önemli olduğu konusunda bir ispat 🙂

CEVAP VER