Pamuk Şeker Makinesi Yapımı

0
477

 

Pamuk şekeri denildiği zaman herkesin ilk aklına düşen şey herhalde çocukluk keyfim olacaktır. Nerdeyse hemen herkes çocukluğunda bu tatla tanışmıştır. Hatta hatta yetişkinliğinde bile artık eskilere dönmek arzusu mu yoksa bir anlık keyif mi denilir bilinmez, pamuk şekeri keyfi yaşanır. Pamuk ve şeker ikilemi ile adını alan pamuk şekeri, tıpkı pamuk gibi yumuşacık ve sırf şekerden oluşmuş bir yiyecektir.

Pamuk Şeker Makinesi Yapımı

Özellikle pembe renkte satışa sunulan pamuk şekerlerin önünden adeta çocukları uzaklaştırabilmek imkansızdır. Pamuk şekerinin içeriği, şeker,tatlandırıcı ve gıda boyasıdır. Sağlık açısından şeker ve gıda boyası sebebi ile pek tavsiye edilen bir yiyecek olmamasına rağmen alınan zevk, ellere yapışan pamukçuklar, suratında oluşan pembe pamuklar ile çocuklar görülmeye değerdir.

Evde Yapılabilecek Pamuk Şekeri Makinesi

İki adet birbirine eş metal kapak, alt kısmı oluşturacak kapağın kenarlarından erimiş şekerin çıkabilmesi için çivi ile küçük deliklerin açılması yeterli olacaktır. Alt kapağın tam ortasına motorun bağlanması için delik açılır. Üst kapağın ortasına da şekerin dökülebileceği kadar bir delik açılır. Ve iki kapak iç yüzleri birbirini görecek şekilde bağlanır. Motorun çalıştırılıp ısıtılması sonrası açılan delikten toz şekeri dökebilirsiniz ve gıda boyasını ekleyebilirsiniz. Bir tahta çubukla saçılan şekeri sarıp toplarsanız pamuk şekeriniz hazırdır.

Evde Pamuk Şekeri Yapmak

Toz şeker, bitkisel yağ, mısır şurubu, su, gıda boyasına ihtiyaç vardır. Orta ateşte şeker, şurup ve su kaynatılır. Karışım sıcakken cam bir kaseye konulur. Ve gıda boyası eklenir. Tahta kaşıklar üzerine karışım serpilir. Ve oluşan pamuk şeker bir aparata sarılarak yenmeye hazırdır.

Bir önceki makalemiz olan Maket Ev Yapımı başlıklı yazımızda evde Maket Ev Yapımı ve hobi Maket Ev Yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER