Normal Doğum Mu Yoksa Sezaryen Mi?

0
597

Anne ve baba adaylarını en çok düşündüren soru normal doğum mu yoksa sezaryen mi olacağıdır. Normal doğum ve sezaryen doğum arasında büyük fark vardır. İkisi de birer doğum şeklidir ve birbirlerine üstün değillerdir. Her iki doğum şeklinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Doğum şekline karar verilirken bu avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulur. Doktorun kararı ile hareket edilir. Doğum şeklinin 36-37. haftalardan önce anlaşılması mümkün değildir. Çünkü bu haftalar sırasında çocuk başının geliş yönü belli olur. Tahmini bebeğin ağırlığı 4000 gramın altında ise, plasenta yukarı çıkmışsa, vajinal muayenesi yapılıp uygun genişliğe sahip olduğu belirlenirse, normal doğum yapılabilir. Ancak anne adayının da normal doğuma fiziksel olarak hazır olduğu kadar psikolojik olarak da hazır olması gerekir. Çünkü gebelik 40 haftaya kadar sürebilir, hatta 10 günlük bir süre aşımına uğrayabilir. Eğer sezaryen ile doğum yapılacak ise bu doğum 40. haftadan 10-14 gün önce yapılmalıdır. Yoksa 40. haftadan sonra vücut kendini doğuma hazırlar. Normal doğum mu yoksa sezaryen mi olunacağına yardım olacak avantajlar ve dezavantajları araştırmalısınız. Bu sizi psikolojik olarak rahatlatır.

15694Normal doğum ve sezaryen arasındaki farklar;

Normal doğum bebeğin vajinal yol ile doğrultulmasıdır. Doğumdan 1-2 saat sonra anne normal aktivitesine geri döner. Kısa süre içerisinde de emzirmeye başlayabilir. Hastanede 24 saat yatan anne bu sürenin sonunda normal hayatına dönebilir. Normal doğumun bebek açısından avantajı akciğerlerindeki sıvının rahatça çıkması ve soluk alıp vermeye daha rahat başlamasıdır. Anne ile bebek arasındaki bağ daha hızlı kurulur. Normal doğumun avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Hatta anne adayı ve doktorlar her an sezaryen doğuma hazırlıklı olmalıdırlar. Normal doğum sırasında eylem duraklayabilir, yavaşlayabilir veya süre uzayabilir. Eylem fazla uzar ise bebek oksijensiz kalabilir. Bu da ileri yaşlarda bebeğin zekâ-motor geriliğine neden olabilir. Bebek başı çıktıktan sonra omuz vajinal yola takılabilir. Bu durum ise farklı problemlere neden olabilir.

dogumSezaryen doğum ise bir karın ameliyatı olup batın boşluğuna girildikten sonra rahmin açılarak bebeğin doğurulduğu doğum şeklidir. Bir batın ameliyatı ve narkoz içeren ameliyatların içerdiği riskleri içerir. Sezaryenin en büyük avantajı bebek için oluşan riskleri en aza indirir. Ancak solunum açısında akciğerde olan sıvı doğal yol ile çıkartılmadığından solunumda bazı bozukluklar oluşabilir. Solunum sıkıntısı, taşipne (solunum sayısında artış) oluşabilir. Ancak bu durum normal doğum sonrası da görülebilir. Fakat bu narkozlu bir ameliyat olduğundan dolayı annenin kendine gelmesi ve bebeği emzirmesi 1-2 saat sürebilir. Hastanede en az 2 gece kalması gerekir. Annenin doğum öncesi hayatına dönmesi 3-7 gün sürebilir. Normal doğumda olduğu gibi sezaryen doğumda da enfeksiyon kapabilir, kan birikmesi olabilir ve dikişlerinde açılma ihtimali az da olsa vardır.

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi olacağınıza bu avantaj ve dezavantajlar yardımcı olacaktır.  normal-dogum-sonrasi-sezeryan

Bir önceki makalemiz olan Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıldır başlıklı yazımızda bebek aşıları, bebek beslenmesi ve bebek gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER