Nefes Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

1
165

Nefes egzersizleri, stresli anlarda düzenli ve bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde bu gibi durumlarda tepkimizi kontrol etmemizi sağlayan hareketlerdir. Hatta hiç stresli bir durumla karşılaşmadan bile evde meditasyon şeklinde uygulanabilmektedir. Bu şekilde karşılaşılan durumlarda ölçülü tepkiler verilmesine sebep olmaktadır. Anlık bir egzersiz türü olduğu için çok tercih edilmektedir. Sinirli anlarda yapılan bilinçli egzersizlerle mantıklı bir şekilde hareket edebilir ve durumları sakin, kolay bir şekilde yönetebilmenize imkan sağlar.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Gergin durumlarda, sinirli ve stresli zamanlarda, uyku problemi olduğunda, baş ağrısı problemlerinde, kalp hastalıkları, depresyon, endişelenme ve korku durumlarında, alışılmış yorgunluk gibi durumlarda uygulanmaktadır.  Fazlasıyla kızgın hissettiğiniz zamanlarda sizi sakinleştirmektedir. Stresli ve gergin zamanlarınızda daha sağlıklı çözüm yolları üretmenizi sağlamaktadır.

Nefes egzersizleri anlık durumlarda fazlasıyla işe yaramaktadır. Ancak ilerde yaşayacağınız stresli ve gergin zamanlara önlem almanızı sağlamamaktadır. Sadece o an size fayda sağlar ve sizin sağlıklı düşünmenize yardımcı olur.nefes egzersizlerinin püf noktaları

Nefes Egzersizleri Çeşitleri Nelerdir?

  • Balon Egzersizi
  • Omuz Kullanma Egzersizi
  • Esneme Egzersizi
  • Kardiyo antrenmanı sırasında doğru nefes tekniği
  • Dayanıklılık antrenmanı sırasında doğru nefes tekniği

Nefes Egzersizleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Nefes egzersizleri ile yaşamınıza, hayatınıza ve sağlığınıza çok fazla etkide bulunabilirsiniz. Ancak bilgi sahibi olmadığınız konularda çok fazla etkin bir hal almamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Nefes egzersizleri konusunda yeterli bilgiye ulaşmadan yapılan çalışmalarda kendiniz için uygun olmayan hatta sizin için tehlikeli olacak egzersizler yapıyor olabilirsiniz. Birçok değişik çeşidi olan nefes tekniklerinin güçlü veya zayıf yönleri bulunmaktadır.  Yapılan egzersizler sırasında o anda içinde bulunduğunuz düşünsel, duygusal durumun size uygun olup olmadığını belirlemek sağlık açısından oldukça derece önemlidir. Nefes tekniklerinin birçok yolu olduğundan dolayı hangi zamanda hangi yolu uygulayacağınızı öğrenmek kolay olmayabilir. Ancak bunları bilmeden yaptığınız çalışmalarda sağlığınız tehlikeye girebilmektedir.nefes egzersizi yapma tekniği

Bilinçsizce yapılan nefes egzersizlerinde birçok etki sağlığa zarar verebilmektedir. Aynı zamanda sizi etkileyen kısım sadece nefes egzersizleri olmayabilir. Bedeninizdeki çalışma sistemleri nefesinizdeki bir değişiklikle birlikte, beklenmeyen diğer olabilecek değişiklikleri de beraberinde getirebilmektedir. Bilinçsiz bir şekilde bedeninizi bu nefes egzersizlerine alıştırdığınız zaman vücudunuza etkisi daha büyük ve sürekli bir durum almaktadır. Egzersizlere başlamadan önceki halinizden daha kötü bir hal almanız mümkündür. Zarar ve etki bu süreçte çok daha büyük olmaktadır. Bu yüzden nefes egzersizlerine başlamadan önce sağlığınız ve vücudunuz hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmalısınız. Daha sonrasında internette fazlasıyla bulunan nefes egzersizlerini araştırmalı, hangisinin kendinize ve sağlınıza uygun olup olmadığını bir doktor sayesinde detaylarıyla öğrenip o şekilde uygulamalısınız. Çünkü bilinçli uygulandığında nefes egzersizleri sizi stresten ve gerginlikten kurtardığı gibi bilinçsiz bir şekilde uygulandığında sağlığınızı hem tehlikeye sokar hem de gerginliğinizi arttırır.

Bir önceki makalemiz olan Modern Bir Tedavi Yöntemi Olarak Tuz Terapisi başlıklı yazımızda tuz maskesi, tuz tedavisi ve tuz terapisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. zorlanıyorsanız balon egzersizi ile başlayın derim.bu şekilde bir kaç gün düzenli egzersizi devam ettirin etkiyi fark edeceksiniz.

CEVAP VER