Nasırlı Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

0
1973

Nasırlı ayak bakımı oldukça önemli bir statüdedir. Öncelikle nasır; ayak derisinde oluşan yoğun keratinleşmeye denmektedir. Hem estetik görünüşü bozan hem de insana acı veren nasırlar, birçok problem yaratmaktadır. Aslında burada kişiye acı veren nokta yüzeydeki sertleşme değil, bu sertleşmenin altta kalan sinire yaptığı basınçtır. Elbette nasıra son vermek isteniyorsa doğru ve düzenli bir şekilde ayak bakımı uygulanmalıdır. Genellikle nasır oluşmadan önce, oluşacak bölgeye sert bir cisim sürekli baskı uygulamaktadır. Bu nedenden dolayı çoğunlukla sıkı ayakkabı giyildikten sonra ortaya nasırlar çıkmaktadır. Çoğunlukla nasırın oluştuğu bölgeler; parmak üstleri, parmak araları, topuk altı, ayak tabanı veya topuk arkası olmaktadır. Ayakta çok kalan insanlarda da nasır, oldukça fazla bir şekilde görülmektedir.

nasırlı ayak nasıl olurNasırlı Ayak Bakımı için Öneriler;

Birçok unsur vardır ki nasırı ortadan kaldırır ve rahat bir hayat sürmenizi sağlar. Eğer bunları sıralamak gerekirse;

– İlk olarak ayakkabınızın ortapedik ayakkabı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sizin ayağınıza basınç yapan unsurları ortadan kaldıracak bir etmendir. Özellikle sürekli topuklu ayakkabı giyiyorsanız, bir süreliğine topuklu ayakkabı ile aranıza mesafe koymanız gerekecektir.

– Hem nasırın oluşmasına hem de mantarın oluşmasına zemin hazırlayan unsur, nemli ayaklardır. Bu yüzden banyodan hemen sonra ayakların düzgün bir şekilde kurulanması gerekir.

– Kuru olan ayaklarınız eğer çok terliyorsa, pamuklu çorap giymenizde fayda vardır. Ayrıca yanınızda yedek olarak en az 1 tane çorap bulunmalıdır.

nasırlı ayaklar için ponza taşı

–  Beslenme düzeni de nasırlı ayak bakımı için oldukça önemlidir. A ve E vitaminleri ve potasyum nasır çözümü olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu nedenden dolayı et, sebze ve meyve beslenişine dikkat edilmelidir.

– Nasırlı ayak bakımında önemli olan başka bir etmende, nasırlı olan ayaklara badem yağı ve vitamin içeren diğer ürünlerin günlük olarak sürülmesidir.

– Ponza taşı da sık kullanılan yöntemler arasındadır. Taşta sert bir madde olduğundan dolayı, sert ve hızlı bir şekilde kullanılmamalıdır. Eğer öyle kullanılırsa faydasından çok zararı olur ve nasır oluşumuna katkı sağlamaya başlar.

– Önemli olan bir başka unsur ise nasırın sıfır noktasından alınmamasıdır. Böyle bir durum olur ise o noktada, nasırın daha şiddetli bir şekilde oluşmasına neden olur. Bu nedenden dolayı nasır, doğru aralıklarla ve yavaş bir şekilde alınmalıdır.

nasırlı ayaklarda ponza taşı

 

Bir önceki makalemiz olan Buğulu Göz Makyajı başlıklı yazımızda buğulu göz makyajı nasıl yapılır, buğulu makyaj yöntemleri ve göz makyaj teknikleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER