Nasıl Kilo Alırım Demeye Son

1
196

Kilo almak en az kilo vermek kadar zordur. Bunun nedeni olarak birçok sebep gösterilebilir ancak genetik yapı bu sorunun en başında yer alır. Nasıl kilo alırım diye kendini sorgulayan kişiler doğru cevabı bulamadan bilinçsiz bir şekilde kilo almaya çalışırlar. Kilo vermek gibi kilo almaya çalışmakta sağlıklı yapılması gereken bir süreçtir.

Kilo Alamamanın Başlıca Nedenleri

 • Yetersiz beslenme alışkanlıkları,
 • Öğünler arasında verilen uzun boşluklar,
 • Metabolizmanın hızlı çalışması,
 • Kötü yemek tercihleri,
 • Gıda alımını tam olarak sağlamadan fazla aktivite ile enerjinin azalması kilo alamamanın başlıca sebepleri arasında yer alır.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Zayıf olan ve nasıl kilo alırım sorusunu soran kişilerin kademeli bir şekilde kilo alması gerekir. Gün içerisinde 500 kalori almak vücudun haftada 0.5 kg almasını sağlar. Tabi bu durum yaşa, boya, ağırlığa, beslenmeye ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Beslenme düzeninize şekil vermek ve sağlıklı kilo almak için ilk adımdır. Kilo almak isteyen kişilerin ilk amacı harcanılandan fazla kalori almak olmalıdır. Tabi bu durum her şeyi yemek ve atıştırmak anlamına gelmez. Kilo almak içinde disiplinli ve düzenli beslenmek önemlidir. Fındık, ceviz, badem tüketimi küçük hacim içerisinde çok fazla enerji bulundurması nedeni ile kilo almak için büyük avantaj sağlar. Kilo alımı esnasında göbek yapmak istemiyorsanız, kas hacmi artışı sağlamalısınız. Bunun içinde haftada iki veya üç defa ağırlık çalışmalısınız.kilo nasıl alınır

Kilo Almak İsteyenler İçin Başarılı Olmanın Yolları

 • Kalorisi yüksek ve yoğun olan besinleri tüketebilirsiniz. Bunun için seçebileceğiniz besinler; kuru meyveler, süte süt tozu eklemek, patates ile ekşi krema, mayonezli salata ve salatalara enerji değerini arttırmak için avokado ya da zeytin ilavesi yapmak.
 • Daha sık yemek yiyin. Az ve sık yemek yemek midenizin daha fazla besin almasını sağlar. Bu konuda istikrarlı davranın ve iştahınızı zorlayın.
 • Besin değeri yüksek besinleri tüketmeyi tercih edin. Süt, meyve suyu veya milk shake tercihi nasıl kilo alırım sorunuza yanıt verebilecek içeceklerdir.
 • Sıvı tüketeceğiniz gıdaları yemek ile beraber tüketmek yerine yemekten 30 dakika sonra tüketin. Bu sayede yemek esnasında midenizin içecek ile dolmasını engellersiniz ve daha çok yemek tüketirsiniz.
 • Gece yatmadan önce mutlaka ara öğün tüketin. Hazmı zor olmayan yumuşak besinler tercih edin. Muz, ballı süt, meyveli ballı cevizli yoğurt tercih edebilirsiniz.
 • Sebze yemeklerinin yanında mutlaka pilav, ekmek ve makarna yiyin.
 • Aşırı yağlı yemek yemekten kaçının. Aşırı yağ tokluk hissi oluşturabilir ve diğer öğünde acıkmanızı önler. Her gün fast food ürünler tüketmeyin. Bunun yerine sağlıklı besinler ile kilo almayı deneyin.
 • Sabahları aç karnına pekmez içebilirsiniz. Hem kansızlığınıza iyi gelecektir hem de iştahınızın açılmasına yardımcı olacaktır.nasıl kilo alabilirim

Kilo Aldıran Özel Diyet Listesi

Bu diyet listesi 20 – 25 yaşında bir kişiye ortalama olarak iki kilo aldırabilir.

Sabah

1 bardak süt, 3 poğaça, 1 meyve

Ara öğün

1 kase yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı istenilen bir reçel ve içerisine 10 adet fındık atılarak yenebilir.

Öğlen

1 büyük porsiyon yoğurtlu veya bol peynirli makarna, 1 bardak meyve suyu veya ayran

Ara öğün

2 porsiyon meyve, 1 avuç kadar kuruyemiş

Ara öğün

1 büyük tost, 1 bardak ayran, 1 avuç kuru yemiş

Akşam

1 porsiyon et yemeği, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon tereyağlı pilav ya da makarna, 3 – 4 dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün

1 porsiyon tatlı

Gece yatarken

Bir bardak muzlu ballı süt, 1 avuç kuru yemiş

Nasıl kilo alırım sorusuna verilebilecek en doğru cevabın beslenme şeklini değiştirmekten ve kas çalışmaktan geçtiğini de unutmamak gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, nasıl kilo verilir ve nasıl zayıflanır hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. kilo almak kolay bacım vermesini anlat sen bize 🙂 kilo almasında ne varmış bol bol ete ekmeğe hamur işine gömeceksin kendini bak bakalım üç ay sonunda ne hale geliyorsun 🙂 tabi bazıları genetik olarak zayıf oluyor.onları fazla ümitlendirmeyin derim. çünkü bu yukarıda saydığınız diyet programını uygulasalar bile pek kayda değer bir kilo alamayacaklardır. o tür insanların öncelikle tam teşkilat bir test imparatorluğundan geçmeleri lazım. o test sonuçlarına doktorun bakması ve ona göre vitamin mineral takviyesi yapması lazım. hatta damar yolu ile yüksek yoğunluklu besinler veriyorlar.önce vücudun genel ihtiyacını karşılıyorlar sonra size yemeniz gerekenleri veriyorlar

CEVAP VER