Mozaik Pasta Tarifi

0
522

Bazı pastalar çay saatlerinin vazgeçilmezi olarak tercih edilmektedir. Bu pastalar uzun yıllardır uygulanan garanti tariflerden bir tanesi olarak süregelmiştir. Yapılan tariflere uygun tatlı örneklerinden bir tanesi de mozaik pastadır. Mozaik pasta, farklı çeşitleri olan bir tatlı çeşididir. Hem yapımının kolay olması ve hem de her evde bulunabilecek malzemelerden yapılması bu tatlıyı popüler yapmıştır.

mozaik pasta

Mozaik Pasta Çeşitleri

Mozaik pasta çeşitleri zaman içinde değişen tarifler ile ortaya çıkmıştır. Mozaik pasta farklı ürünlerin kullanımı ile birlikte çeşitlendirilebilen bir pastadır. Bu pastanın ana maddesini kakao meydana getirdiği için çeşitlendirmeyi yapmak son derece kolay olur. Çilekli mozaik pasta olabileceği gibi muzlu ve elmalı mozaik pasta da yapılabilir. Ayrıca frambuaz ve vişne mozaik pastalar da yapılabilir. Bunların yanı sıra pudingli mozaik pastalar da vardır. Buradan da anlaşıldığı üzere çok farklı çeşitlerde mozaik pasta yapmak mümkündür.

Mozaik Pasta Malzemeleri ve Yapılışı

  • 100 gram margarin
  • 2 paket pötibör bisküvi
  • 2 yemek kaşığı ceviz
  • 2 su bardağı süt
  • 4 yemek kaşığı şeker
  • 3 yemek kaşığı kakao

mozaik pasta yapılışıMozaik pasta malzemelerinden margarin öncelikle bir kapta eritilir. Bunun yerine sıvı yağ kullanmak da iyi bir sonuç verecektir. Eriyen yağın üzerine, süt ve toz şeker ilave edilmelidir. Bu işlemin ardından, şeker sütün içinde eritilene kadar karıştırılmalıdır. Bu nokta, şeker tadının pastanın her yerine homojen bir şekilde dağılmasını sağlaması açısından önemli bir noktadır. Ardından kakao karıştırılır. Bu karışım kaynayana kadar karıştırılarak pişirilmelidir. Bunun ardından ocaktan alınarak soğumaya bırakılmalıdır. Var olan pötibör bisküvi de başka bir kapta kırılmalıdır. Kırılan bisküvi kakaolu ve sade tercih edilirse farklı bir görsellik sağlanabilir. Bundan sonra ceviz de bu kaba ilave edilir. Tam olarak soğumayan sıvı karışımın içine, kırılan bisküvi ve ceviz karışımı da dökülür. Bu işlemde bisküvilerin iki parça halinde sıvı malzemenin içine dökülmesi önemlidir. Bu sayede karışımın iyice birbiri içine geçmesi sağlanır. Hazırlanan mozaik hamuru yağlı kağıt içinde isteğe göre şekillendirilir. Bunun ardından 4 saat buzlukta bekletilir. Bu süre sonunda servise hazırdır.

Bir önceki makalemiz olan Kestane Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? başlıklı yazımızda kestane nasıl pişirilir, kestane pişirme taktikleri ve kestane pişirme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER