Modern Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

0
364

Yatak odaları gün içerisinde neredeyse en çok kullandığımız alanların başında gelmektedir. Evliliğin uzun yıllar sonunda getirdiği yorucu etki ya da yeni evli olanları monotonluktan kurtarmak için en çok kullanılan bu odada birtakım değişiklikler yapmak istenecektir. Görsellikten önce rahat bir uyku çekebilmek için yatak odası dekorasyonu çok önemlidir. Bu yazımızda rahat bir uyku çekerek dinlenebilmeniz ve aynı zamanda modern yatak odası dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken bazı noktalara değineceğiz.

 

renkli yatak odası

Modern yatak odası dekorasyonu için önemli noktalar;

  • Modern yatak odası dekorasyonu için en önemli noktalardan bir tanesi fazla eşya kullanmaktan kaçınmaktır. İhtiyaç ölçüsünde eşya her hâlükârda yeterli olacaktır. Ben dinlenmek sakinleşmek istiyorum diyen herkes mümkün olduğunca sade bir dekorasyon çalışması gerçekleştirmelidir.
  • Modern yatak odası dekorasyonu için renk seçerken sakinleştirici ve dinlendirici etkileri olan mavi ve tonları ile yeşil ve tonlarını tercih etmek en doğrusu olacaktır. Odanıza biraz olsun renk katmak isterseniz, tek bir duvarı 3 boyutlu paneller ile renklendirerek de değişik bir görünüm elde edebilirsiniz. İnsanlar romantik yatak odası oluşturmaya çalışırlarken kırmızı ağırlıklı renkleri tercih etmektedir. Kırmızı renk ilk anda oldukça dikkat çekicidir fakat uzun süre bu ışığa maruz kalındığı zaman rahatsızlık verici ve tedirgin edici bir hal almaya başlayabilir.

modern yatak odası dekorasyonu

  • Modern yatak odası dekorasyonu için renk uyumunu halı, perde, yatak örtüsü, nevresim takımı ve aksesuarları birbirlerini tamamlayıcı renklerde kullanarak bütünlük sağlayabilirsiniz. Küçük bir yatak odanız var ise ayna kullanmanız gerektiğini defalarca kez zaten duymuşsunuzdur.
  • Ayna kullanmaya ek olarak da odanız içerisine ferahlık, derinlik ve farklılık kazandırmak açısından gergin tavan uygulaması yaptırabilirsiniz.
  • Küçük yatak odalarında ise sürgü kapaklı dolaplar tercih etmek kullanım açısından oldukça işlevsel olacaktır.
  • Sabahları uyandığınızda güneş ışığının rahatsız edici etkilerinden korunmak için koyu renk perdeleri tercih etmelisiniz.
  • Aydınlatma seçiminde ise aydınlatmaya ek olarak abajur ve lambaderleri mutlaka kullanmanız gerekir. Başucunuzda bulunan komodinlerin üzerinde abajurlar için yer yok ise abajurları başucunuzdaki duvara monte edebilirsiniz.
  • Modern yatak odası dekorasyonu sadece gözünüze değil de ruhunuza da hitap etmelidir. Bu nedenden dolayı su duvarları yaptırmak bilakis sağlığınız açısından sizlere iyi gelecektir.
  • İyi ve rahat bir uyku çekebilmeniz için belinize, sırtınıza en iyi gelecek yatağı alarak uyku kalitenizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Modern yatak odası dekorasyonu için söylediklerimize dikkat etmeniz halinde şık ve bir o kadar rahat bir yatak odası dekore etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Giyim Odası Nasıl Düzenlenmeli? başlıklı yazımızda dolap düzenleme, giyim odası ve giyim odası dekorasyonu hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER