Mide Bulantısı Nasıl Tedavi Edilir?

0
106

Genellikle mide bulantısı sıkça yaşandığı zaman bir hastalığın habercisi olarak veya vücudunuzda oluşan bir problemin habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu doktorunuza bildirmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuz size uygun tahlilleri yaptıktan sonra uygun tedavi yöntemlerini bildirecektir. Mide bulantısı her durumda vücudunuzdan eksilen su miktarına neden olacaktır. Önceden çare bulunması bu durumun da önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Şiddetli ve aniden oluşan mide bulantısı görmezlikten gelinmemeli ve birazdan geçer denmemelidir. Eğer sık karşılaşıyorsanız hemen bir hekime başvurmalısınız. Vücudumuz komplike çalışmaktadır. Bir yerde bir sıkıntı oluşması mide bulantısına sebebiyet verebilmektedir.  Meselenin irdelenip sebebinin bulunması ve doktor tarafından tedavi haritası çizilmesi oldukça önemlidir.

Mide Bulantısı İçin Alınabilecek Önlemler

Aşağıda yer alan önlemler mide bulantısına iyi gelecek ve onu bastıracaktır. Ancak siz yine de sonrasında bir hekime danışmalı ve ne sıklıkla mide bulantısı yaşadığınızı belirtmelisiniz. Bu durumda doktorunuz tedavi yöntemini belirleyecektir.

Mide bulantısına iyi gelecek önlemler;

  • Odanızı serin tutun ve yürüme egzersizi yapın.
  • Yemekten hemen sonra yatmayın, en az yarım saat uzanmayın. Eğer uzanmak zorunda hissederseniz başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutmalısınız.
  • Nane ve papatya çayı mide bulantısının oluşumunu bastıracaktır.
  • Az ve sık öğünler yemelisiniz, en fazla yiyeceğiniz öğün öğle öğününüz olmalıdır.
  • Zencefil mide bulantısına iyi gelebilecek diğer şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.
  • Az miktarda sade soda için.
  • Yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durun.
  • İçecekleri yavaş bir şekilde tüketin.
  • Margarin ve tereyağı gibi besinler tüketilmemelidir.
  • Bol bol su tüketmelisiniz, su midenizdeki asitleri etkisiz hale getirecektir.mide bulantısı sebepleri

Mide Bulantısı Nedenleri

Mide bulantısı yaşamanız birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Kişinin seyahat problemi yaşaması, uçak tutması, denizaşırı seyahat, gebeliğin ilk dönemleri, çeşitli ilaçların yan etkileri, yoğun bir şekilde yaşanan eklem ağrıları, çeşitli noktalarda yaşanan enfeksiyonlar, aşırı şekilde gıda tüketimi, gıda zehirlenmesi, beyin tümörü, beyin yaralanmaları, kalp krizi, nadiren gebelik zehirlenmesi ve psikolojik rahatsızlıklar gibi sayılabilecek maddeler mide bulantısının oluşumuna neden olabilmektedir.

Çocuklarda Mide Bulantısı

Çocuklarda kusmanın nedeni ile yetişkinlerde kusmanın nedenleri arasında birçok neden yer almaktadır. Çocuklarda kusmanın genellikle viral enfeksiyon kaptıklarında olabileceği bilinmektedir. Aynı zamanda gıda zehirlenmesi, süte karşı alerji durumu ve yüksek ateş olarak da karşımıza çıkabilecektir. Mide bulantısının yanında kusma eğilimi de sık görülen bir hastalıktır. Mide bulantısının ne zaman gerçekleşeceğini bilmeniz neden oluştuğunu anlamanız açısından faydalı olacaktır. Örneğin yemek yedikten sonra gerçekleşen kusmalar gıda zehirlenmesinin habercisi olabilmektedir. Onun yanında ülser, blumia hastalıklarının da habercisi olabilir. Öğünlerinizi aldıktan 1 saat ve 7 saat arasında gerçekleşen mide bulantıları genellikle gıda zehirlenmelerinin habercisi olmaktadır.

Mide Bulantısı Nasıl Tedavi Edilir?

Midenizi mümkün olduğunca dinlendirmeniz gerekmektedir. Sıvı kaybını önlemeniz için bol bol su tüketmeniz gerekir. Rahatsızlığınızın ilk günlerinde sıvı besinler tüketmelisiniz. Yalnız aşırıya kaçmayınız, çünkü aşırı sıvı da mideyi gererek tekrar mide bulantısına neden olabilmektedir. Kişi kustuktan sonra herhangi süt ve süt ürünlerini kullanmamalıdır. Süt tekrar ve sürekli mide bulantısı yaşamanıza neden olacaktır. Bulantınız tamamen geçene kadar pilav, tost, yağlı besinler, elma püresi ve muz tüketilmesi yapılmamalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER